Zioła w doniczkach

Zioła w doniczkach

Skomentuj artykuł

Świeże zioła takie jak melisa, mięta, estragon, czy tymianek to bardzo wartościowe przyprawy dodawane do potraw, nadające im przyjemnego smaku i aromatu, a dodatkowo wspomagające trawienie. Aby zapewnić sobie dostęp do ziół również zimą, warto uprawiać je w różnego rodzaju pojemnikach. W warunkach domowych można namnażać wiele gatunków roślin przyprawowych, których wybór zależy od naszych upodobań kulinarnych. Świeże zioła w doniczkach mogą stanowić również ciekawy element dekoracyjny.

Warunki uprawy

Do uprawy ziół polecana jest mieszanka ziemi uniwersalnej z piaskiem (10-20%) o odczynie obojętnym. Jeśli zastosujemy gotowe podłoże z dodatkiem nawozów, nie będzie konieczne dodatkowe dokarmianie roślin zimą. Na dno doniczek układa się również cienką warstwę drenażu z drobnoziarnistego żwiru, który umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody. Najbardziej polecanymi pojemnikami do uprawy ziół są doniczki gliniane, które chronią przed „przelaniem” roślin. W tym celu stosuje się również doniczki plastikowe, zwłaszcza w uprawie na skalę towarową o średnicy 6-8 cm. Należy dobrać również odpowiednie stanowisko do uprawy ziół w doniczkach. Miejsce to powinno być dobrze nasłonecznione. Najlepsze są okna na wschód lub zachód. Niewskazane jest miejsce nad grzejnikiem. W takim przypadku doniczki warto postawić na podwyższeniu (np. na aluminiowej podstawce) i kontrolować wilgotność podłoża.

Zakładanie uprawy z sadzonek

Uprawę ziół wieloletnich można zakładać w doniczkach, pozyskując małe kępy roślin z podziału roślin uprawianych na działce. Kępki najlepiej pozyskiwać w okresie odmładzania roślin jesienią lub w momencie ich przesadzania. Przed posadzeniem roślin należy skrócić im pędy. W okresie letnim możliwe jest również sporządzenie sadzonek zielnych – fragmentów pędów o długości 6-10 cm, które umieszcza się w podłożu po usunięciu dolnych liści. Aby sadzonki dobrze się przyjęły należy utrzymywać wysoką wilgotność powietrza (ok. 85%) i temperaturę ok. 20 st. C. Ukorzenianie trwa od 4 do 6 tygodni.

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła uprawiane z sadzonek
gatunki
rodzaj sadzonek

zioła wieloletnie: melisa, mięta,           estragon, lebiodka (oregano),               lubczyk, rozmaryn, szałwia,                 tymianek

zioła jednoroczne: bazylia, cząber, majeranek

- sadzonki kępkowe z podziału roślin matecznych
- sadzonki zielne

Zakładanie uprawy z siewu

Zioła jednoroczne i wieloletnie uprawia się również z siewu. Można przygotować rozsadę wysiewaną na tackach i po wschodach przesadzić je do doniczek, albo wysiać nasiona bezpośrednio do doniczek, w których prowadzona będzie uprawa. Wysiane nasiona należy przechowywać do momentu skiełkowania w temperaturze 20 st. C i w warunkach wysokiej wilgotności powietrza (85%). Zalecana głębokość siewu to 2-3 cm. Uprawiając rośliny z siewu w okresie jesienno-zimowym należy zapewnić im w okresie wzrostu temperaturę 15-18 st. C.

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła w doniczkach

Zioła uprawiane z siewu

Gatunek

Liczba roślin w doniczce o średnicy 8 cm

Termin siewu
25
16
30
30
30
30
50
30
40
30
40
35
30
30
30
30
40
k. III – poł. V
k. III – poł. V
poł IV – poł. VI
k. III – poł. IV
k. III – poł. VIII
k. III – poł. VIII
k. III – poł. IV
k. III – poł. IV
III
k. III – poł. IV
poł. III – poł. V
III – IV
k. III – poł. IV
III
k. III – poł IV
III – IV
poł. IV – poł. V

W centrach ogrodniczych można coraz częściej kupić gotowe pojemniki z podłożem i nasionami do domowej uprawy ziół.

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła w doniczkach

Pielęgnacja

Zioła uprawiane w doniczkach należy podlewać raz na 2-3 dni. Podlewanie powinno być umiarkowane zwłaszcza w przypadku uprawy w pojemnikach plastikowych. Jeśli zastosowaliśmy podłoże z dodatkiem nawozu, zasilanie ziół rozpoczynamy dopiero na wiosnę. W innych przypadkach przeprowadzamy dokarmianie roślin raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym. Co pewien czas przycinamy całe łodygi na wysokości ok. 5 cm. Aby zioła w doniczkach zakupione w sklepie służyły nam przez dłuższy czas, należy je przesadzić. Przed umieszczeniem ich w świeżym podłożu przycina się część nadziemną.

 

Zioła w doniczkach

 

Zioła w doniczkach

Zbiór

Większość popularnych ziół (pietruszka, szałwia, bazylia estragon, melisa, mięta, tymianek, oregano) zbiera się na bieżąco uszczykując wierzchołki pędowe. Najlepsza pora zbioru ziół to godziny przedpołudniowe – wtedy ich aromat jest najintensywniejszy. Dolna część ziół wieloletnich ma skłonność do drewnienia. Jeśli jest to widoczne, zwykle oznacza to, że nadszedł już czas na wymianę roślin.

Komponowanie ziół w doniczkach

Większość ziół lepiej rośnie i ładniej wygląda, gdy są posadzone w grupach (np. bazylia z cząbrem i majerankiem). Dzięki temu łatwiej je podlewać i utrzymać odpowiednią wilgoć, a wytworzony przez same rośliny mikroklimat sprzyja ich rozwojowi. Wskazane jest łączenie roślin jednorocznych z wieloletnimi. Do tworzenia kompozycji z kilku rodzajów roślin w jednym pojemniku idealnie nadają się skrzynki, a gatunki o długich, wiotkich pędach szczególnie efektownie wyglądają w wiszących pojemnikach – ceramicznych, drewnianych lub plastikowych. Zioła można też sadzić w drucianych i wiklinowych koszach.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Działkowiec/10/2010, Uprawa warzyw w pomieszczeniach (M. Knaflewski 2010),

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: