Ziemniaki - podstawowe zasady uprawy ziemniaków

Ziemniaki - podstawowe zasady uprawy ziemniaków

2 komentarzy

Przygotowania do uprawy

Ziemniaki na zagony wysadzamy już na przełomie marca i kwietnia. Do sadzenia wybieramy jędrne, średniej wielkości bulwy bez widocznych przebarwień, plam i uszkodzeń mechanicznych. Z takich sadzeniaków uzyskamy najlepszy plon. Przygotowanie ziemi pod uprawę polega przede wszystkim na spulchnieniu podłoża i odchwaszczeniu. Szczególnie uważnie należy usunąć pospolity chwast - perz właściwy, który rozrastając się potrafi przebić swoimi rozłogami bulwy ziemniaka. Sadzimy w rzędach oddalonych od siebie o ok. 50 cm; odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 30 cm. Głębokość sadzenia: 5-10 cm (głębiej na glebach lekkich). Do trzech tygodni od posadzenia wokół roślin usypujemy kopczyki na wysokość ok. 30 cm.

Aby przyspieszyć zbiór plonów wczesnych odmian ziemniaków, możemy przed posadzeniem podkiełkować bulwy. Proces ten rozpoczyna się już w temperaturze 10-15°C, nawet w ciemności. Jednak bez udziału światła wytwarzane kiełki są kruche i wątłe i z takich sadzeniaków nie uzyskamy silnych, zdrowych roślin. Sprytnym sposobem będzie umieszczenie sadzeniaków w wytłaczankach po jajkach i przeniesienie do jasnego pomieszczenia. Podkiełkowywanie trwa około 3-5 tygodni. Kiełki wyrastają z tzw. oczek rozmieszczonych na powierzchni bulw i kiedy osiągną około 2 cm możemy już posadzić sadzeniaki do gruntu. Nowe rośliny mogą z nich wyrosnąć nawet wtedy, jeśli wykorzystamy ziemniaka pociętego na części lub…obierki! Dawniej był to popularny sposób oszczędności i zwiększenia plonów.

Ziemniaki - uprawa

Ziemniaki - uprawa

Światło i temperatura

Pod uprawę ziemniaków wybieramy słoneczne miejsca, najlepiej osłonięte od wiatru i szybko się nagrzewające. Jak wszystkie warzywa z rodziny psiankowatych także i ziemniak nie znosi zimna i nie jest odporny na mróz, dlatego należy zabezpieczyć zagon przed spodziewanymi przymrozkami, np. okrywając rośliny agrowłókniną i koniecznie okopując krzewy. Jeśli zdarzy się, że młode pędy i liście zostaną zmrożone przez przygruntowy przymrozek, bulwy wypuszczą nowe, jednak zbiór plonów znacznie się opóźni.

Podłoże

Ziemniaki znakomicie będą rosły na glebach lekkich i przewiewnych, najlepiej lekko kwaśnych. W takich warunkach produkują duże, zdrowe i kształtne bulwy. Ziemię możemy nawieźć obornikiem lub kompostem jesienią poprzedniego roku, gdyż rozkład materii organicznej mógłby spowodować gnicie bulw. Do wzbogacenia podłoża w niezbędne składniki mineralne stosujemy saletrzak, superfosfat lub saletrę amonową.

Uprawa ziemniaków - stonka ziemniaczana

Uprawa ziemniaków - stonka ziemniaczana

Podlewanie

Intensywny rozwój i wzrost bulw następuje w czasie kwitnienia oraz 2-3 tygodnie przed tym okresem, dlatego szczególnie wtedy rośliny nie mogą być narażone na suszę. Oczywiście nadmiar wody w glebie także nie jest pożądany, ponieważ może spowodować gnicie bulw i w konsekwencji obumieranie całych krzaków.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Hania, Tytuł: Ziemniaki

    Naprawdę ciekawy artukuł :) Wiele ciekawostek i historii ziemniaka :) Cieszę się, że ziemniaki zostają odczorowane i coraz więcej osób do nich wraca. To wspaniałe źródło witamin i mikroelementów, łatwo dostępne i w korzystej cenie :)

  2. Dodał: janek, Tytuł: john

    świetny artykuł

Dodaj swój komentarz

Zobacz także