Zielone dachy

Zielone dachy

Skomentuj artykuł

Pierwszą od zewnętrznej strony warstwą zielonego dachu jest warstwa wegetacyjna zwana roślinną. Zależnie od jej grubości mamy możliwość uprawy odmiennych gatunków roślin. Kilkucentymetrowa warstwa pozwala na uprawę przede wszystkim płytko korzeniących się gatunków, natomiast warstwa grubości do 50 cm pozwala uprawiać nawet większe krzewy. Skład podłoża to zazwyczaj perlit, tłuczeń, keramzyt  z dodatkiem żyznego podłoża – torfu. W sprzedaży można nabyć ziemię przeznaczoną specjalnie na zielone dachy.

Zielone dachy
Zielone dachy

Pod warstwą wegetacyjną znajduje się bardzo ważna warstwa filtrująca, której zadaniem jest nie dopuszczenie do zanieczyszczenia kolejnej warstwy a więc warstwy drenażowej. Dobrym materiałem filtrującym z pewnością będzie mrozoodporna geowłóknina.

Warstwa drenażowa ma na celu odprowadzenie nadmiaru wody do odpływu. Zazwyczaj wykonuje się ją z grubszego żwiru, grysu, a także specjalnego tworzywa sztucznego. W przypadku ogrodów przeznaczonych do uprawy dużych roślin, grubość warstwy powinna wynieść nawet do 30 cm,  w przypadku ogrodów ekstensywnych do 10 cm.

Pod warstwą drenażu znajdują się kolejno- warstwy ochronne, zabezpieczające przed przerastaniem korzeni, warstwa termoizolacyjna oraz hydroizolacja, mająca na celu niedopuszczenie do przesiąknięcia wody. Folia wykorzystana do hydroizolacji musi być wodoodporna oraz  mało podatna na uszkodzenia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie bardzo wytrzymałej, ale drogiej folii EPDM.


Jak pielęgnować ogród na dachu ?

Zielone dachy pielęgnujemy zgodnie z wymaganiami roślin i warunkami panującymi w danym założeniu. W przypadku ogrodów ekstensywnych pielęgnacja nie jest zajmująca, ponieważ tego typu ogrody obsadzane są mało wymagającą roślinnością, która poradzi sobie także z okresową suszą. W razie potrzeby odchwaszczamy, podlewamy, a także nawozimy. W przypadku ogrodów intensywnych w których nie brakuje wymagających bylin, krzewów,  niskich drzewek, a także wodnych akcentów i miejsc rekreacyjnych, pielęgnacja ogrodu jest bardziej absorbująca i w zasadzie bardzo zbliżona do pielęgnacji tradycyjnego ogrodu.


Uwagi końcowe
   
Nazwa „zielony dach” bardzo często zastępowana jest nazwą „dach odwrócony”. W przypadku zielonego dachu deszczówka nim spłynie musi przeniknąć przez kilka warstw i dotrzeć, aż do folii, skąd trafia do odpływu. W przypadku tradycyjnego dachu deszczówka spływa po jego zewnętrznej warstwie, a nie wewnętrznej.

Tekst: Grzegorz Bogucki
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: