Ziarnopłon - jaskier wiosenny

Ziarnopłon - jaskier wiosenny

Skomentuj artykuł

Każdego roku, wiosenne przebudzenie sprawia, że otaczający nas krajobraz zmienia się nie do poznania, a ogrody toną w potoku tęczowych barw. Ranniki, przebiśniegi, śnieżyce, śniadki, szafirki, krokusy, hiacynty to jedne z najbardziej popularnych roślin ogrodowych, towarzyszących nam w tych pierwszych miesiącach wiosny. Wiosenne piękno dostrzegalne jest także w parkach, lasach itp. Drzewa i krzewy powoli zaczynają wybudzać się z zimowego snu, a u ich podnóża możemy dostrzec często wielkie połacie żółto kwitnącej, niewielkiej, wręcz filigranowej byliny, która zachwyci swymi złocistożółtymi kwiatami oraz powiewem wyjątkowej naturalności. Ta bylina to ziarnopłon wiosenny, bardzo powszechny w naszym kraju, choć nie za często spotykany w naszych ogrodach. Jego ekspansywność, niestety bardzo często wygrywa z naszym zacięciem ogrodniczym.  A szkoda, ponieważ ziarnopłon wiosenny pięknie prezentuje się w naturalistycznych kompozycjach.

Ziarnopłon wiosenny słonecznym akcentem wiosennego przebudzenia
Należący do rodziny jaskrowatych ziarnopłon (Ficaria verna) zwany pszonką, należy do gatunków rodzimych flory polskiej. Powszechnie spotykany w Europie, zachodniej Azji, a także Afryce Północnej. Występuje także w Ameryce Północnej jednak jako gatunek inwazyjny, a nie rodzimy.

Dekoracyjność Ficaria verna wynika przede wszystkim ze złocisto- żółtych kwiatów (do 3 cm średnicy), mięsistych, błyszczących oraz okrągło sercowatych liści.

Ziarnopłon składa się z części podziemnej, którą stanowią korzenie oraz maczugowate bulwki, natomiast część nadziemna składa się z długiej łodygi (do 30 cm długości), nie ukorzeniającej się na węzłach oraz wspomnianych liści i kwiatów. Łodygi wznoszą się na około 15 cm. 

Ficaria verna rozpoczyna kwitnienie już w marcu i trwa ono nawet do maja, po czym roślina zasycha i przechodzi w stan spoczynku.


Ficaria verna a ekspansywność

Ziarnopłon tworzy zwarte i obszerne kobierce oraz bardzo szybko się rozprzestrzenia. Sprowadzony do ogrodu może stać się prawdziwą udręką, jeżeli nie tolerujemy swobodnego rozprzestrzeniania się roślin po całym ogrodzie.  Warto wiedzieć, że kwiaty ukazują się tylko w słoneczne dni i są zapylane m.in. przez muchówki. Ponieważ kwitnienie przypada w czasie, kiedy możliwe są chłody, zapylenie kwiatów i wytworzenie owoców oraz nasion jest ograniczone. Roślina rozprzestrzenia się przede wszystkim dzięki bulwkom powietrznym, wytwarzanym w kącikach liści.

Nasiona zawierają ciałko mrówcze, a więc  elajosom, bardzo pożywną substancję, uwielbianą przez mrówki. Pojawienie się ziarnopłonu w różnych, często odległych częściach ogrodu, to bardzo często zasługa mrówek.

W przypadku, kiedy nie chcemy, aby ziarnopłon zbyt bardzo się rozprzestrzenił, można ograniczyć go, sadząc w pojemniku bez dna, wkopanym w podłoże.

Ziarnopłon - jaskier wiosenny

 

Ziarnopłon - jaskier wiosenny

Stanowisko i uprawa

Ziarnopłon nie ma szczególnych wymagań, poradzi sobie prawie na każdej glebie. Należy jednak wiedzieć, że nie na każdym stanowisku  będzie obsypany mnóstwem kwiatów. W naturalnym środowisku najpiękniej prezentuje się  na skraju wilgotnych oraz żyznych lasów liściastych, mokradłach, w parkach itp. Aby równie pięknie prezentował się w ogrodzie, należy zapewnić mu wilgotne oraz zasobne w próchnicę podłoże. Przy odpowiedniej wilgoci radzi sobie także na stanowisku słonecznym. Na suchszym podłożu, lepiej sadzić go pod koronami drzew, które zapewnią mu więcej cienia oraz pamiętać o podlewaniu. Pamiętajmy o wzbogacaniu podłoża kompostem bądź wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Jest w pełni mrozoodporny.

Około czerwca Ficaria verna zasycha, tak więc najlepiej sadzić go z innymi gatunkami roślin, które uzupełnią powstałą wówczas lukę.  Dobrym rozwiązaniem z pewnością będą rośliny jednoroczne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wiosna

Koniecznie zobacz: