Zbiornik na deszczówkę a pojemniki na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę a pojemniki na deszczówkę

Skomentuj artykuł

Miłośnicy roślin wiedzą, że do podlewania nie ma sobie równych miękka woda deszczowa, jeżeli tylko nie pochodzi z obszarów silnie uprzemysłowionych. Idealna dla roślin uprawianych w domu i ogrodzie. Mimo że wielu z nas wie, że deszczówka to skarb, który należałoby w pełni wykorzystać, to bardzo często, mimo istniejących możliwości jej częściowego wykorzystania,  poprzez rynny oraz rury spustowe, bezpowrotnie rozlewa się wokół budynków, trafia do studzienek chłonnych czy też odpływa kanalizacją deszczową.

Deszczówka czyli woda opadowa

Deszczówka to nic innego jak woda opadowa. Ze względu na swoje parametry, stanowi doskonałe źródło wody do podlewania. Oczywiście, wykorzystanie wody opadowej, uzależnione jest od regionu. Nie może to być obszar silnie uprzemysłowiony, a poza tym deszczówki nie zbieramy z powierzchni pokrytych m.in. płytami azbestowymi. Bez żadnych ograniczeń możemy pozyskiwać deszczówkę poprzez systemy odprowadzające wodę opadową z powierzchni dachowej, pokrytej m.in. blachodachówką czy też dachówką ceramiczną.

Woda opadowa, charakteryzuje się lekko kwaśnym pH, pozbawiona jest bakterii i poza podlewaniem roślin, może zostać użyta w celach gospodarczych m.in. do spłukiwania toalet, mycia samochodu, prania, pozwalając zaoszczędzić, a także postępować ekologicznie, ponieważ na wspomniane cele zużywa się najwięcej wody.Ile deszczówki można pozyskać ?

Średnie opady deszczu w Polsce w ciągu roku wynoszą około 600 milimetrów na metr kwadratowy. Ponieważ ilość opadów, zależnie od regionu Polski jest zróżnicowana, dlatego też, określając możliwości, w zakresie pozyskania deszczówki, należy uwzględnić konkretny region np. w regionie górskim roczne opady przekraczają 1000 milimetrów na metr kwadratowy. Warto dodać, że najwięcej opadów ma miejsce w okresie wegetacyjnym, co jeszcze bardziej powinno skłaniać do bliższego zapoznania się z tematyką, pozyskiwania deszczówki i jej wykorzystania.
Przeliczając średnią opadów na każdy m2 dachu zauważymy, że ilość uzyskanej deszczówki, może być bardzo znacząca, nawet przy niepełnym jej wykorzystaniu. Warto dodać, że okres, w którym podlewa się rośliny w ogrodzie, wynosi około 120 dni.

Roczne opady  deszczu w Polsce

 
Roczne opady  deszczu w Polsce


Źródło: Wikipedia

Zbieranie deszczówki w Polsce, odbywa się zazwyczaj w znikomych ilościach, nie mniej jednak się to zmienia. Warto brać przykład od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie wykorzystanie deszczówki jest bardziej zaawansowanie. Coraz więcej firm, oferuje specjalne systemy do gromadzenia wody deszczowej oraz służy radą, tak więc jest coraz lepiej w tej kwestii.

Zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę

Pojemniki na deszczówkę

W ogrodach, na działkach, deszczówka zazwyczaj gromadzona jest w niewielkich pojemnikach np. beczkach, nie zawsze estetycznych. Wykorzystując większą ilość beczek, połączonych ze sobą np. rurą, uzyskamy znaczące ilości wodny opadowej,  która będzie uzupełnieniem wody, pozyskiwanej z wodociągu.

Oferta pojemników na deszczówkę jest bardzo zróżnicowana. Są one estetyczne, a zależnie od wybranego modelu, także dekoracyjne.

Pojemnik na wodę deszczową, ustawia się przy rurze spustowej i łączy się z nią przy pomocy zbieracza, najlepiej z filtrem.

Pojemnik na deszczówkę

 
Pojemnik na deszczówkę

Pojemnik na deszczówkę

Rura spustowa- element systemu odprowadzającego wodę deszczową.

Zbieracz- jego zadaniem jest przechwytywanie deszczówki, spływającej rurą spustową do czasu, kiedy ilość wody w pojemniku, nie osiągnie poziomu, na którym znajduje się zbieracz. Wyposażone w zabezpieczenie przelewowe i spust zapadkowy, nie dopuszczą do przelania się wody w pojemniku. Gdy zbiornik jest już pełny, dostęp do zbiornika jest blokowany, a woda swobodnie spływa dalej rurą spustową.  Zbieracz wyposażony w filtr, uniemożliwia dostanie się do pojemnika większych zanieczyszczeń.

Pojemność naziemnych pojemników na deszczówkę wynosi nawet do ponad 1000 l. Bardzo duże pojemniki naziemne, nie są zbyt estetyczne, dlatego też można wykorzystać pojemniki o mniejszej pojemności oraz odpowiednio je połączyć.

Za tradycyjny pojemnik, wykonany z tworzywa sztucznego, prosty w budowie, bez większych walorów estetycznych o pojemności około 200- 300 l z pokrywką, kranem, podstawką, zapłacimy około 100- 200 zł.

Za dekoracyjne pojemniki, wykonane z tworzywa sztucznego (PE) o średniej pojemności, stanowiące imitację m.in. greckiej wazy, dębowego pnia, głazu, murowanej studni, należy zapłacić około 1000 zł.
Wysoką estetyką, charakteryzują się pojemniki na deszczówkę, wykonane z impregnowanego drewna w formie beczki, których wnętrze, wyścielone jest folią. Zaletą tych pojemników jest możliwość samodzielnego pomalowania, na dowolnie wybrany przez siebie kolor.

Pojemniki na deszczówkę

Pojemniki na deszczówkę

Wybierając pojemnik na deszczówkę, unikamy pojemników metalowych.

Pojemnik powinien być ustawiony na stabilnym podłożu, posiadać pokrywę, która nie dopuszcza do rozwoju glonów w deszczówce, chroni przed dostaniem się zanieczyszczeń, a także zabezpiecza zbiornik przed dziećmi oraz zwierzętami, dla których duże pojemniki, wypełnione wodą, stanowią zagrożenie. Wodę ze zbiornika pobieramy poprzez kranik, można skorzystać także z pompy i węża, dzięki którym wykorzystanie zebranej deszczówki nie będzie pracochłonne.

Pojemniki naziemne mają bardziej ograniczoną pojemność, dlatego też nie pozwalają na pełniejsze wykorzystanie wody opadowej. Z pewnością o wiele bardziej wydajne są większe zbiorniki podziemne na deszczówkę, mogące pomieścić średnio od kilku do kilkunastu tysięcy litrów wody opadowej. Cena tego typu zbiorników, wykonanych z tworzywa sztucznego, wynosi kilka tysięcy złotych, a jeżeli doliczymy koszt pozostałych elementów, niezbędnych do efektywnego korzystania ze zgromadzonej deszczówki, koszt jest o wiele wyższy i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych,  uwzględniając  całą instalację.

W sprzedaży dostępne są także zbiorniki, które nadają się do zastosowania na obszarze, charakteryzującym się wysokim poziomem wód gruntowych.

Pojemniki na deszczówkę

Pojemniki na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę, można umieścić również w piwnicy, a nawet w garażu. Może być częścią systemu domowego, a także systemu ogrodowego bądź też mieszanego, a więc deszczówka może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym, a także w ogrodzie.
Profesjonalna instalacja gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej w domu i ogrodzie, składa się m.in.  z takich elementów jak:

    zbiornik,
    dopływ deszczówki,
    filtr,
    odpływ,
    osadnik,
    pompa.

W tego typu instalacji, deszczówka poprzez rynnę spustową i rurę dopływową, dostaje się do podziemnego zbiornika. Po drodze jest filtrowana, oddzielone zostają grubsze zanieczyszczenia, które kierowane są do rury odpływowej, a woda kierowana jest do wyłapywacza. 

Dzięki zastosowaniu specjalnej centrali, składającej się m.in. z pompy, w przypadku braku wody w zbiorniku,  pobierana jest wyłącznie woda wodociągowa.

Funkcję zbiornika na deszczówkę może pełnić także zbiornik na szambo, jeżeli uprzednio zostanie oczyszczony i odkażony. Wystarczy połączyć go z rurą spustową, połączoną z systemem rynien.  Dzięki pompie zanurzeniowej o wiele prostsze, stanie się wydatkowanie zgromadzonej deszczówki. Tego typu zbiornik, również należy dokładnie zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami, a także zwierzętami i dziećmi.


Uwagi końcowe

Sposobów na efektywne pozyskiwanie deszczówki nie brakuje i obok tych prostych, istnieje możliwość skorzystania z bardziej profesjonalnych rozwiązań, które pozwalają na jeszcze efektywniejsze  wykorzystanie wody opadowej.

Z pewnością bardzo cieszy, iż coraz więcej osób, dostrzega konieczność wykorzystywania wody deszczowej, co znajduje odzwierciedlenie w coraz bogatszej ofercie firm, zajmujących się tego typu rozwiązaniami.

Woda deszczowa to oszczędność, a także postępowanie przyjazne środowisku naturalnemu, dlatego też warto korzystać z tego dobrodziejstwa dla dobra własnego oraz przyszłych pokoleń.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz