Zbiornik na deszczówkę a pojemniki na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę a pojemniki na deszczówkę

2 komentarzy

Miłośnicy roślin wiedzą, że do podlewania nie ma sobie równych miękka woda deszczowa, jeżeli tylko nie pochodzi z obszarów silnie uprzemysłowionych. Idealna dla roślin uprawianych w domu i ogrodzie. Mimo że wielu z nas wie, że deszczówka to skarb, który należałoby w pełni wykorzystać, to bardzo często, mimo istniejących możliwości jej częściowego wykorzystania,  poprzez rynny oraz rury spustowe, bezpowrotnie rozlewa się wokół budynków, trafia do studzienek chłonnych czy też odpływa kanalizacją deszczową.

Deszczówka czyli woda opadowa

Deszczówka to nic innego jak woda opadowa. Ze względu na swoje parametry, stanowi doskonałe źródło wody do podlewania. Oczywiście, wykorzystanie wody opadowej, uzależnione jest od regionu. Nie może to być obszar silnie uprzemysłowiony, a poza tym deszczówki nie zbieramy z powierzchni pokrytych m.in. płytami azbestowymi. Bez żadnych ograniczeń możemy pozyskiwać deszczówkę poprzez systemy odprowadzające wodę opadową z powierzchni dachowej, pokrytej m.in. blachodachówką czy też dachówką ceramiczną.

Woda opadowa, charakteryzuje się lekko kwaśnym pH, pozbawiona jest bakterii i poza podlewaniem roślin, może zostać użyta w celach gospodarczych m.in. do spłukiwania toalet, mycia samochodu, prania, pozwalając zaoszczędzić, a także postępować ekologicznie, ponieważ na wspomniane cele zużywa się najwięcej wody.



Ile deszczówki można pozyskać ?

Średnie opady deszczu w Polsce w ciągu roku wynoszą około 600 milimetrów na metr kwadratowy. Ponieważ ilość opadów, zależnie od regionu Polski jest zróżnicowana, dlatego też, określając możliwości, w zakresie pozyskania deszczówki, należy uwzględnić konkretny region np. w regionie górskim roczne opady przekraczają 1000 milimetrów na metr kwadratowy. Warto dodać, że najwięcej opadów ma miejsce w okresie wegetacyjnym, co jeszcze bardziej powinno skłaniać do bliższego zapoznania się z tematyką, pozyskiwania deszczówki i jej wykorzystania.
Przeliczając średnią opadów na każdy m2 dachu zauważymy, że ilość uzyskanej deszczówki, może być bardzo znacząca, nawet przy niepełnym jej wykorzystaniu. Warto dodać, że okres, w którym podlewa się rośliny w ogrodzie, wynosi około 120 dni.

Roczne opady  deszczu w Polsce

 
Roczne opady  deszczu w Polsce


Źródło: Wikipedia

Zbieranie deszczówki w Polsce, odbywa się zazwyczaj w znikomych ilościach, nie mniej jednak się to zmienia. Warto brać przykład od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie wykorzystanie deszczówki jest bardziej zaawansowanie. Coraz więcej firm, oferuje specjalne systemy do gromadzenia wody deszczowej oraz służy radą, tak więc jest coraz lepiej w tej kwestii.

Zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Oliwia, Tytuł: zbiornik podziemny

    Gromadzenie deszczówki to u nas około 400 zł oszczędności w ciągu roku. Zdecydowaliśmy się na podziemny zbiornik, jako, że ma on większy sens, nie zabiera powierzchni no i nie szpeci. Nasz zbiornik to system ogrodowy, mają też systemy domowo-ogrodowe, nie zdecydowaliśmy się na to i w sumie trochę żałujemy, bo woda nie szłaby tylko do ogrodu, ale można by ją było wykorzystywać także podczas prac domowych.

  2. Dodał: Michał, Tytuł: Ogrodosfera

    Gromadzenie wody deszczowej to dobry sposób na obniżenie rachunków. To znaczna oszczędność wody wodociągowej ? w szczególności w miesiącach letnich, gdy w ogrodzie doskwiera susza. W dodatku deszczówka (przynajmniej w większości przypadków) charakteryzuje się dużo lepszymi właściwościami dla wzrostu i rozwoju roślin. Aby w pełni korzystać z tego ekologicznego rozwiązania, warto zakupić solidne zbiorniki na deszczówkę. Jak wybrać odpowiedni system?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: