Wysiew nasion - zasady

Wysiew nasion - zasady

2 komentarzy

Czy wiesz że …

Skaryfikacja- ma na celu uszkodzenie twardych okryw nasiennych w celu pobudzenia nasion do kiełkowania. Przykładem skaryfikacji może być ścieranie okryw nasiennych.

Podłoże

Podłoże do wysiewu nasion, powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, wolne od patogenów i szkodników. Powinno charakteryzować się drobną strukturą. W przypadku produkcji rozsady, warto skorzystać z podłoża oferowanego przez producentów ziemi do kwiatów. W przypadku siewu bezpośrednio do gruntu, wystarczy ziemię odpowiednio uprawić, dodatkowo warto wzbogacić ją kompostem. Starajmy się tak uprawić stanowisko pod wysiew nasion, aby było równe, bez grudek, bez zagłębień, gdzie mogłaby gromadzić się woda.

Gdzie wysiewamy ?

 

Nasiona na rozsadę  wysiewamy w skrzynkach, zróżnicowanych pojemnikach, wielodoniczkach, miniszklarenkach, a także w inspektach, szklarni oraz na rozsadniku. Nasiona możemy wysiewać od razu w donicach docelowych np. słonecznik ozdobny, a także bezpośrednio do gruntu. Przy wysiewie ręcznym do gruntu warto skorzystać ze znacznika i sznurka.

Jak wysiewamy ?

Zależnie od rodzaju wysiewanych roślin, jak również wielu innych czynników, siew nasion może się różnić. W przypadku nasion bardzo drobnych najlepiej wykonać siew rzutowy i nie przykrywać nasion ziemią. Wystarczy, że nasiona będą  dobrze przylegać do podłoża. Stosowany jest przede wszystkim przy produkcji rozsady. Przy siewie na miejsce stałe sprawdza się siew rzędowy, pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiednich odległości między rzędami, a także roślinami w danym rzędzie – niezbędna przerywka.

Poza tym warto wspomnieć o siewie gniazdowym, stosowanym bardzo często w przypadku słonecznika zwyczajnego. Charakteryzuje się siewem nasion po kilka sztuk w dany dołek.

Kiełkowanie nasion

Gatunki roślin ozdobnych i użytkowych wykazują znaczne zróżnicowanie jeżeli chodzi o kiełkowanie nasion. W niektórych przypadkach jest ona niezwykle krótka, dlatego też siew nasion wykonuje się zaraz po zbiorze. W przypadku zakupionych nasion, na opakowaniu mamy podaną datę ich ważności, a więc granicy, po której zdolność kiełkowania bardzo się obniża. W przypadku nasion samodzielnie zebranych, poziom zdolności kiełkowania, można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy niewielki pojemnik wyłożyć np. gazą, nasączyć wodą, a następnie do pojemnika wsypać część posiadanych nasion. Jeżeli ilość wykiełkowanych nasion , będzie miała niewielki udział w stosunku do całości (poniżej  30%), wówczas takie nasiona nie nadają się do użytku.    
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: jola, Tytuł: groch czy to normalne czy to jakas choroba

    koncem kwietnia posadziłam groch jest 10 maj i martwi mnie ze on tak szybko rosnie a najbardziej to ze ma jakies dziwne zółte liscie

  2. Dodał: początkujący Maciej, Tytuł: pierwszy wysiew do gruntu

    Witam dziękuje za pomocne informacje. Po raz pierwszy wysiewałem dziś do gruntu rozmaite warzywka... chciałbym mieć coś swojego bez chemii. Nie mam złudzeń co do tego że wiele z tego co wysiałem obumrze... ale wierze że coś przetrwa;) pozdrawiam serdecznie i plonów życzę ;p

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: