Wysiew nasion warzyw terminy siewu i rozstawa

Wysiew nasion warzyw terminy siewu i rozstawa

1 komentarzy

Większość gatunków roślin warzywnych może być wysiewana wprost do gruntu. Jest to jeden z najprostszych sposobów ich uprawy. W marcu, gdy możemy już cieszyć się pierwszymi słonecznymi i ciepłymi dniami, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie ziemi pod wysiew nasion. Nie należy jednak spieszyć się z siewem, gdyż w marcu mogą jeszcze wystąpić przymrozki. Na warzywnik wybieramy miejsce słoneczne, najlepiej już jesienią przekopujemy glebę i nawozimy obornikiem lub kompostem, aby zapewnić warzywom wszystkie niezbędne do wzrostu składniki pokarmowe. Wiosną, aby przyspieszyć nagrzewanie się gleby, możemy rozłożyć na kilka dni folię polietylenową. Po zdjęciu folii grabiami dokładnie wyrównujemy i rozdrabniamy większe bryłki ziemi. Pozostaje nam wyznaczenie zagonów i ścieżek, grządki nie powinny być zbyt szerokie, abyśmy w łatwy sposób mogli przeprowadzać wszystkie potrzebne zabiegi pielęgnacyjne.

Termin siewu

Termin siewu różnych warzyw zależy głównie od wymagań termicznych i długości okresu wegetacji. Pierwsze wysiewamy gatunki, których siewki znoszą wiosenne przymrozki, a wschody następują przy temperaturze od 2 do 6 °C. Zazwyczaj są to rośliny dnia długiego, które latem przy długim okresie naświetlenia kwitną, zamiast wytwarzać części jadalne, są to np. sałata, szpinak, rzodkiewka, cykoria sałatowa i rukola. Warzywa te możemy wysiewać od wczesnej wiosny do połowy maja. Do tej grupy roślin zaliczamy też późne odmiany grochu, które wysiewamy od końca marca do połowy kwietnia, rośliny mają wtedy dużo czasu na wytworzenie zielonej masy, intensywniej kwitną i wytwarzają strąki. Długi dzień stymuluje cebulę do gromadzenia substancji zapasowych w cebulach i tym samym do lepszego plonowania, dlatego najlepiej wysiewać ją na początku kwietnia.

Pod koniec marca możemy wysiewać wczesne odmiany marchwi i pietruszki. W kwietniu, gdy gleba zdąży się nagrzać, sieje się buraki ćwikłowe uprawiane na zbiór pęczkowy. W maju możemy wysiewać fasolę, kukurydzę cukrową i warzywa dyniowate, ponieważ gleba jest już dostatecznie nagrzana do siewy ogórków. W połowie maja przychodzi czas na średnio wczesne odmiany warzyw korzeniowych, natomiast dopiero pod koniec maja na odmiany na zbiór późnojesienny.

 

Wysiew nasion warzyw

 

Wysiew nasion warzyw

W terminie letnim wysiewamy warzywa, których nasiona nie potrzebują do wzrostu dużych ilości wody oraz gatunki, których siew można powtarzać kilka razy w sezonie wegetacyjnym np. fasolę szparagową. Druga połowa lata to czas na gatunki poplonowe, które przy długim dniu wybijają w pędy kwiatowe oraz rośliny o krótkim czasie wzrostu takie jak rzodkiewka, szpinak czy sałata.

 

Wysiew nasion warzyw

 

Wysiew nasion warzyw

Siew jesienny nie jest w naszym klimacie zbyt popularny. Nasiona wysiewamy na przełomie sierpnia i września, wschody następują przed zimą, rośliny po przezimowaniu plonują wczesną wiosną następnego roku. W ten sposób uprawia się m. in. szpinak na zbiór wiosenny. Na terenach o glebach lekkich możemy zastosować tzw. siew ozimy, późną jesienią, gdy temperatura znacząco spadnie - nie pozwoli to na kiełkowanie nasion przed zimą. Ta metoda uprawy stosowana jest najczęściej do uprawy warzyw korzeniowych np. marchwi, pietruszki i buraka na zbiór pęczkowy.

Warzywo
Siew do gruntu
Rozstawa

Odstęp między roślinami (cm)

Odstęp między rzędami (cm)

Bób
koniec III-IV
10-30
60
koniec IV-VII
5-7
30-50
IV-VI
20
30
Cebula zwyczajna
III-IV
3-8
30-40
IV-IX
25
25
połowa V
100
150
koniec V
25
30

Fasola szparagowa karłowa

koniec IV-VII
10
40-50
V-VI
50
50

Fasola na suche ziarno

koniec V
20-30
50
połowa III-IV
25
50
V-VII
35
40
połowa V
80
80
IV-VI
50
50
III-IX
8
30
V
25
50
koniec II-VI
5
20-30
V-VI
10
135
Patison
V
80
100
Roszponka
III-IV, VII-VIII
10
15
V-VII
15
15
VII-VIII
10
25

koniec II-V, VII-IX

3
15
IV
25
30
Szczaw
IV- V, VIII
5
30
III-IV, VIII
20
30
III-IV, VIII-IX
3
15

Szpinak nowozelandzki

koniec III -V
60
60
Terminy siewu i rozstawa podane w tabeli mogą się różnić w zależności od odmiany.

Rozstawa roślin

Rozstawa między roślinami jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy wzrost i plonowanie warzyw. Nasiona należy wysiewać niezbyt gęsto, aby nie trzeba było przerywać siewek. W przypadku warzywnika o małej powierzchni odpowiednie zaplanowanie sąsiedztwa różnych gatunków pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni. Podczas siewu warto dobierać rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę i składniki pokarmowe. Wysokie wymagania pokarmowe ma m.in. por, kapusta, ogórek, dynia i cukinia. Mało wymagające są: rzodkiewka, szpinak, groch oraz fasola. Łączmy ze sobą warzywa o płytkim i głębokim systemie korzeniowym, dzięki temu nie będą one konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Zgodnie z tą zasadą możemy sadzić koło siebie marchew i cebulę, albo selera i pora. Warto też dobierać gatunki o podobnym tempie wzrostu, aby te szybciej rosnące nie zacieniały pozostałych. Zbyt małe odległości miedzy roślinami nie tylko ograniczają ich wzrost, ale mogą prowadzić do zniekształcenia np. główek w przypadku kapusty i sałaty lub korzeni warzyw korzeniowych. Sprzyja to też porażaniu roślin przez szkodniki i choroby.

Wysiew nasion warzyw

Planowanie miejsca wysiewu najlepiej zacząć od wybrania gatunków o silnym wzroście i zajmujących pole przez dłuższy czas, takich jak fasola tyczna, kapusta czy rośliny dyniowate. Po szybko rosnących warzywach wysiewanych wczesną wiosną, możemy uprawiać gatunki o większych wymaganiach termicznych takie jak por, seler, fasola szparagowa czy bób. Pomiędzy rzędami tych roślin możemy wysiewać rośliny szybko nadające się do zbioru, znoszące zacienienie oraz te wolno rosnące np. sałata, rzodkiewka, jarmuż, rukola, czy późne odmiany warzyw korzeniowych.

 

Wysiew nasion warzyw

W przypadku siewu warzyw bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby, ponieważ zapewni to dobre i wyrównane wschody. Ważne jest też wcześniejsze zaplanowanie następstwa roślin, tak by wszystkie wysiewać w najkorzystniejszym dla nich terminie. Znaczenie ma także zachowanie odpowiedniej rozstawy i dobór sąsiedztwa. Dzięki temu warzywa będą miały odpowiednią ilość miejsca do wzrostu, a przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych będzie znacznie prostsze. Uzyskamy zdrowe i dobrej jakości plony i maksymalnie wykorzystamy miejsce w naszym ogrodzie.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: zeimark, Tytuł: Nasiona tracą siłę kiełkowania

    W tym roku nasiona warzyw w większości nie powschodziły.Koper,marchew nie wzeszedł wcale.Z dwóch torebek bobu wzeszło może 10 roślinek.Po dokupieniu następnych dwóch torebek i obsianiu miejsca które nie powschodziły,tylko połowę wzeszło,to samo z grochem.Pasternak także nic nie wzeszedł.Wszystkie torebki jakoby kwalifikowane .Na straganie gdy wcześniej kupowałem to wschodziło wszystko.Bardzo ładnie wzeszła pietruszka,buraczki,cukinia, kukurydza cukrowa i ogórki. W styczniu gdy wysiewałem paprykę do inspektu,to wzeszła ładnie prawie wszystka,lecz ta sama papryka wysiana do inspektu w lutym wzeszła jedynie w 25%. Mogę stwierdzić że siła kiełkowania roślin z roku na rok maleje i jest coraz krótszy chociaż na torebkach pisze ważność do 2016 i 2017 roku

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: