Wysiew i zbiór ziół

Wysiew i zbiór ziół

Skomentuj artykuł

Lubczyk ogrodowy - Jedno z wyższych ziół, uprawianych w naszym kraju. Osiąga wysokości ponad jeden metr, a czasami nawet półtora. Z powodu jego rozmiarów, również rozstawa jest duża - 40cm x 50-60cm. Wysiew nasion pod koniec kwietnia, natomiast sadzonki rozsadza się pod koniec maja. Wykorzystywane są liście, które możemy zbierać od czerwca do września.

Rozmaryn
Rozmaryn

Cząber ogrodowy - Jednoroczna roślina, której nasiona jesteśmy w stanie dostać w każdym lepszym sklepie ogrodniczym. Wysiewamy na przełomie kwietnia i maja, w rozstawie co 20-25cm. Dorasta do około 35cm wysokości i mniej więcej wtedy następuje zbiór ziela (czerwiec - wrzesień).

Mięta pieprzowa - Roślina uprawiana jako bylina, z sadzonek oraz poprzez podział kęp. Dorasta to ponad pół metra wysokości. Powinna być sadzona na przełomie kwietnia i maja w odstępach co około 25-30cm. Zbiór liści i ziela może następować regularnie od czerwca do sierpnia.

Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa

Oregano, Lebiodka pospolita - Bylina, która dorasta do pół metra wysokości. Może być wysiewana w kwietniu lub wysadzana w maju w rozstawie 20cm x 35cm. Zbiór liści oraz części zielnych rośliny następuje regularnie w miesiącach od maja do września.

Trybuła ogrodowa - Uzyskiwana z nasion, jednoroczna roślina zielarska, która dorasta nawet do 40-45cm wysokości. Wysiew w miesiącach wiosennych i letnich w rozstawie co 15-25cm, zbiór liści natomiast od maja do września.

Bylica estragon - Wysoka roślina zielna, której nasiona w glebie umieszczamy na przełomie kwietnia i maja, w rozstawie 40cm x 45cm. Wykorzystywane są części zielone estragonu, które zbieramy regularnie od kwietnia do września każdego roku.


Wysiew oraz zbiór ziół nie są trudne, lecz musimy prowadzić je w określonych miesiącach. Większość roślin zielarskich będzie nas cieszyła plonami regularnie przez kilka miesięcy, dzięki czemu cały czas będziemy dysponowali świeżymi dodatkami do naszych potraw, a nasz zielnik będzie utrzymywał niesamowity zapach, który roznosi się po całym ogrodzie.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także