Wrotycz Tanacetum

Wrotycz Tanacetum

Skomentuj artykuł

Wrotycz zazwyczaj kojarzy nam się z rośliną spotykaną podczas spacerów po polnych drogach, przydrożach, nieużytkach itp. Wyróżnia się spośród większości kwiatów polnych złocistym gronem półkulistych koszyczków, zresztą bardzo dekoracyjnych. Jednak wrotycz to także inne gatunki roślin, z których wiele uprawianych jest w ogrodach . Warto poznać bogactwo rodzaju Tanacetum, bardzo licznego i zróżnicowanego.
   
Wrotycz (Tanacetum) to rodzaj roślin zielnych  zaliczanych do rodziny astrowatych (Asteraceae). Obejmuje on dziesiątki gatunków, występujących przede wszystkim w umiarkowanym klimacie.

Wybrane gatunki rodzaju

•    Tanacetum vulgare- Wrotycz pospolity
•    Tanacetum corymbosum- Wrotycz baldachogroniasty
•    Tanacetum macrophyllum – Wrotycz wielkolistny
•    Tanacetum parthenium – Wrotycz maruna
•    Tanacetum coccineum – Wrotycz kaukaski
•    Tanacetum haradjanii

Rodzaj blisko spokrewniony ze złocieniami, do których należały wymienione gatunki.

Wrotycz pospolity i jego walory dekoracyjne

Jak już wspomniano Tanacetum vulgare pospolicie spotykany jest w otaczającym nas krajobrazie, zwłaszcza na przydrożach, polanach, nieużytkach, skrajach lasów, zaroślach itp. Uważany jest za chwast, ale kryje w sobie wiele właściwości, które sprawiają, że stanowi także bardzo cenną roślinę użytkową o czym napiszę w dalszej części artykułu. Skupiając się na jego walorach dekoracyjnych to bez wątpienia wynikają one z pierzastosiecznych liści oraz niewielkich, półkulistych koszyczków, złożonych z żółtych kwiatów rurkowych. Liczne koszyczki tworzą baldachogrona. Kwitnie od lipca do  września. Wysokość rośliny może sięgać nawet do 120- 150 cm, ale zazwyczaj nie przekracza metra wysokości. Moim zdaniem warto także zapoznać się z jego odmianą „Crispum” niższą o bardziej dekoracyjnych liściach, pierzastych, przypominających liście paproci.

Tak oryginalny akcent sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych, a przynajmniej na inspirowanej naturą rabacie. Jak na wszędobylską roślinę nie jest wymagający, ale warto uprawiać go na stanowiskach słonecznych.

Wrotycz pospolity i jego właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze Tanacetum vulgare znane były już w czasach starożytnych. Niezwykłość tej aromatycznej rośliny wynika z substancji biologicznie czynnych, które zawiera. Zagłębiając się w skład chemiczny rośliny zaobserwujemy, że zawiera duże ilości olejku eterycznego, nawet do 1,5%. W olejku zawarte są takie substancje jak m.in.  kamfen, tujon, izotujon oraz flawonoidy, związki goryczkowe i sole mineralne.

Surowcem leczniczym jest przede wszystkim kwiat wrotyczu, a także ziele, liście oraz owoce.
Ziele zbieramy przed i w czasie kwitnienia, kwiaty w okresie kwitnienia. Surowiec  suszymy w zacienionym miejscu, ciepłym i przewiewnym.

Zawartość tak wielu substancji czynnych sprawia, że roślina posiada właściwości lecznicze na wielu płaszczyznach, z których korzystano już w starożytności. Ziele rozpowszechnione  w medycynie ludowej, przy czym nie można przekroczyć zalecanych dawek preparatów z wrotyczu, ponieważ duża zawartość tujonu przy przedawkowaniu stanowi nawet zagrożenie dla życia. Wrotycz  wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybowe, przeciwbakteryjne, przeciwrobacze. Działa napotnie, wiatropędnie, antydepresyjnie, odkażająco, reguluje przemianę materii, pozytywnie wpływa na pracę serca (pobudza) oraz  pomaga w gojeniu ran.

Wrotycz

Wrotycz

Wrotycz znajduje się w wielu mieszankach ziołowych np. na odrobaczenie. Z rośliny można przyrządzać m.in. napar, odwar, nalewkę, maść, ocet, tonik.
   
Wrotycz pospolity a ochrona roślin przed szkodnikami oraz chorobami roślin ozdobnych oraz użytkowych

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: