Właściwości miodu

Właściwości miodu

2 komentarzy

Produkowany przez pszczoły miodne ich słodki skarb, czyli miód powstaje z nektaru kwiatów i spadzi. Wyróżnia się wiele gatunków miodów nektarowych w zależności od tego, z kwiatów których kwitnących roślin w czasie jego powstawania pszczoły korzystały najchętniej.

Miody mają rozmaite, dobroczynne działanie na organizm człowieka. Niektóre z nich wykazują aktywność antybiotyczną, hamując rozwój drobnoustrojów chorobowych, co bywa niezwykle korzystne zwłaszcza w zakażeniach dróg oddechowych. Wszystkie miody mają zbawienne działanie także przy dolegliwościach ze strony układów pokarmowego i nerwowego oraz układu krążenia.

Każdy miód po pewnym czasie ulega krystalizacji jednak zupełnie nie ma to wpływu na jego właściwości lecznicze. Postać płynną można przywrócić poprzez ogrzewanie, ale nie należy przekroczyć temperatury 40°C powyżej której wszystko, co w miodzie najlepsze ulegnie rozpadowi. Z tego samego względu nie warto dodawać miodu do gorącej herbaty. Podwyższona zawartość glukozy przyspiesza krystalizacje, natomiast przewaga fruktozy opóźnia ten proces.

Około ¾ składu miodu stanowią cukry: fruktoza, glukoza i sacharoza w różnych proporcjach. Pozostałe 15-20% to woda. Najcenniejsze są jednak kwasy organiczne, enzymy, białka, witaminy (A, B1, B2, C, PP) oraz mikroelementy.


Rodzaje miodów i ich właściwości

Miód akacjowy – ma barwę prawie przezroczystą. W jego składzie dominuje fruktoza, która wpływa na powolną krystalizację. Z tego też powodu pod kontrolą lekarską może być spożywany przez diabetyków. Po skrystalizowaniu jest biały lub słomkowożółty. Stosowany jest przy leczeniu nadkwasoty żołądka i przy zaburzeniach przewodu pokarmowego i moczowego a także przy schorzeniach nerek.

Miód gryczany – ma bardzo charakterystyczny aromat, ostry smak i barwę herbacianą. Po krystalizacji staje się brązowy. Szczególnie polecany jest do wypieku pierników i wyrobu miodów pitnych. Przydatny do leczenia schorzeń układu pokarmowego, działa antymiażdżycowo dzięki podwyższonej zawartości rutyny i przyspiesza zrastanie się złamanych kości.

Właściwości miodu

Właściwości miodu

Miód koniczynowy – jest lekko kwaskowy, aromatyczny, w jasnożółtym kolorze. Powoli krystalizuje; po skrystalizowaniu jasnożółty. Posiada działanie wykrztuśne, uspokajające, przeciwzapalne i moczopędne. Dobry przy leczeniu zapalenia oskrzeli, biegunek i wyczerpania nerwowego. Zwiera sporo fruktozy.

Miód lipowy – bardzo aromatyczny, lekko gorzkawy, o posmaku kwiatów lipy. Ma barwę zielonożółtą lub żółtą a po skrystalizowaniu złotą. Działa antyseptycznie - wspomaga leczenie przeziębień i wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych, ma działanie wykrztuśne i uspokajające. Polecany przy nerwicach. Ułatwia zasypianie, obniża ciśnienie krwi.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Miód , Tytuł: Anna

    Ostatnio miałam probelmy skórne, wybrałam więc miód nawlociowy i od razu widać poprawę. Miody to najpyszniejsze lekarstwa pod słońcem :)

  2. Dodał: BeeYes, Tytuł: Miód Manuka

    Warty uwagi jest również miód Manuka, pochodzący z Nowej Zelandii. Jako zapraszamy na kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy nie tylko na bazie miodu Manuka UMF 20+, ale również jadu pszczelego, mleczka pszczelego czy propolisu. Warto korzystać z darów ula!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: