Właściwości chrzanu

Właściwości chrzanu

Skomentuj artykuł

Właściwości lecznicze

Związki zawarte w olejku gorczycznym, w tym przede wszystkim glikozyd izosiarkocyjanowy  synigryna, drażnią zakończenia nerwów czuciowych w skórze i pobudzają ukrwienie. Wywołują one również łzawienie na skutek podrażnienia błon śluzowych. Z chrzanu można robić okłady na bolące stawy, mięśnie i ścięgna. Zalecany jest również przy przeziębieniach, jako łagodny antybiotyk, gdyż działa przeciwgorączkowo i przeciwbakteryjnie. Ma również zdolność rozrzedzania wydzieliny w drogach oddechowych i dlatego może być stosowany w leczeniu kaszlu i zapalenia oskrzeli. Związki siarki działające bakterio- i grzybobójczo nazywane są fitoncydami. Dzięki tym substancjom przy użyciu chrzanu, można zwalczać również choroby roślin w uprawach ekologicznych, takie jak monilioza.  Świeży sok z utartego chrzanu pije się w schorzeniach wątroby oraz infekcjach dróg moczowych i oddechowych. Należy go jednak stosować ostrożnie, gdyż może wywoływać silne podrażnienia i przekrwienie błon śluzowych, a nawet stany zapalne.

 

Chrzan

 

Chrzan

Jak pozyskać chrzan do naszego ogrodu?

Aby namnożyć chrzan na naszej działce, można pobrać fragmenty korzeni ze starszych okazów rosnących dziko. Wybieramy dobrze wykształcone, proste, jednoroczne korzenie boczne. Dzielimy je na odcinki o długości około 20 cm i umieszczamy w glebie ukośnie, tak aby górna część znajdowała się 3-5 cm pod powierzchnią gruntu. Chrzan można rozmnażać jesienią lub wiosną.

Chrzan japoński – wasabi

Chrzan japoński (Eutrema japonica), tak jak nasz rodzimy gatunek, należy do bylin z rodziny kapustowatych. Pochodzi on z rejonów Japonii, Korei i Tajwanu. W uprawie jest dość wymagający. Do spożycia nadają się kłącza wraz z korzeniami.
W smaku jest bardziej pikantny. Przyrządza się z niego pastę koloru jaskrawo zielonego, dodawaną do ryb, sushi, owoców morza i marynat. Wasabi działa również bakterio- i grzybobójczo. Pasta wasabi jest często zafałszowywana naszym polskim chrzanem z dodatkiem gorczycy i naturalnych barwników.

 

Chrzan japoński – wasabi

 

Chrzan japoński – wasabi

Anna Jędrzejewska
Źródła: Ogrody/3/2012, Zioła dla zdrowia i urody (wyd. Agora 2009)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także