Właściwości aloesu

Właściwości aloesu

2 komentarzy

Aloes, pomimo, iż w polskim klimacie nie występuje naturalnie, od dawna często spotykany jest jako ozdoba naszych wnętrz i jeden z ciekawszych sukulentów spotykanych w mieszkaniach. Znamy setki odmian tej rośliny, wyróżniających się przede wszystkim wielkością, kształtem liści oraz ubarwieniem. Jednak to, co warte jest podkreślenia w przypadku aloesu to jego właściwości, z których nie raz korzystamy bardziej niż z właściwości naszych rodzimych ziół. Warto zatem zainteresować się tematem, by w przyszłości świadomie korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam ten okaz.

Dla tych co nie wiedzą - jak wygląda aloes?

Roślina bardzo oryginalna, w zależności od gatunku osiągająca różne rozmiary oraz wytwarzająca różne kolory liści. Na pędach, które niekoniecznie muszą być rozgałęzione, pojawia się ozdobna rozeta liści w barwach zieleni, jednolite lub z różnorakimi, jaśniejszymi plamkami. Są mięsiste, a w miejscach ich uszkodzenia możemy zaobserwować wyciekanie soku. Przeważnie woskowate i z mniejszymi lub większymi kolcami na brzegach. Cechą, która wyróżnia aloes od bardzo podobnej agawy jest ich kwitnienie. Pierwsza roślina co roku pokazuje swoje długie, zebrane w grona i wytwarzające dużą ilość nektaru okwiaty w kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym, natomiast druga zakwita tylko raz przez całe swoje życie, po czym zamiera. W naszych warunkach uprawa w ogrodzie jest raczej niemożliwa, głównie ze względu na niskie temperatury. Bardzo popularna jest jednak jako roślina doniczkowa, zdobiąca parapety okien.



Lecznicze właściwości aloesu

Oprócz właściwości dekoracyjnych, aloes stosowany jest często jako roślina lecznicza. Głównym źródłem jego magicznych możliwości jest sok, który uzyskiwany jest z liści. O tym jak bardzo dużo go posiada, możemy przekonać się po jego zranieniu. Z miejsca uszkodzenia od razu zacznie wypływać delikatnie zabarwiona na brązowo lub żółto ciecz, która to jest głównym składnikiem aloesowych mikstur. Z powodu ochrony prawnej wszystkich gatunków tej rośliny z wyjątkiem aloesu zwyczajnego (bardzo często spotykany pod jego łacińską nazwą Aloe vera), to właśnie on uprawiany jest do celów wytwórczych.

Aloes

Aloes

W skład surowca uzyskiwanego z liści aloesu wchodzi wiele składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomimo, iż większość to woda, swoją obecność zaznaczają także różne rodzaje białka roślinnego, witaminy z grupy B (B1, B2, B3), witamina C, a także prowitaminy witaminy A. Bogaty jest również w mikroelementy, takie jak potas, magnez, fosfor, cynk, wapń, sód, żelazo, siarka, a także glikozydy, polisacharydy oraz enzymy. Wszystko to razem potrafi zdziałać cuda i właśnie dzięki temu aloes wraz ze swoimi właściwościami jest tak często stosowany.

Aloes

Aloes

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Monika, Tytuł: dla kobiet

    Moja babcia ma lecz to za mało by rozsądne ilości soku z niego mieć. Kupuję czysty sok aloevital z oleofarm rozrabiam z wodą i piję codziennie.

  2. Dodał: Lucyna, Tytuł: Wlasciwosci aloesu

    Mam w domu aloes i znajac jego wlasciwosci chcialabym, domowym sposobem, sama sporzadzac kremy, masci, napoje, preparaty... dla wlasnego uzytku. Czy znacie Panstwo sposoby ich prostego sporzadzania? Chetnie skorzystam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie