Wiosenne rośliny w ogrodzie

Wiosenne rośliny w ogrodzie

1 komentarzy

Wiosna to bez wątpienia najbardziej zróżnicowana i barwna pora roku. Po wielu miesiącach szarości i bieli w ogrodach na nowo budzi się życie. Pierwsze oznaki wiosennego przebudzenia można ujrzeć już pod koniec lutego. To piękny okres, w którym z niecierpliwością wyczekujemy każdego, nawet najmniejszego, barwnego akcentu w ogrodzie. Radość i satysfakcja z takich widoków nie ma sobie równych, gdyż głodni wiosennego przebudzenia, szczególnie silnie doceniamy piękno nadchodzącej wiosny.

Barwne przedwiośnie

W naszym klimacie, mamy możliwość korzystania z uroków przedwiośnia. W tym okresie rozpoczyna się powolne wybudzanie przyrody ze snu zimowego.
Sprzyjająca pogoda sprawi, że barwne akcenty pojawią się już w lutym, natomiast gdy zima jest śnieżna i długa, piękno wiosennego przebudzenia, może ukazać się dopiero w marcu.

Do najpopularniejszych akcentów przedwiośnia należą:

Leszczyna

Bardzo popularny, rodzimy gatunek, który wczesną wiosną zdobią żółtawe, podłużne i zwisające kwiaty. W okresie, kiedy brakuje barwnych akcentów, nawet taka forma kwiatów sprawia dużo przyjemności. Kwitnienie leszczyny przypada na marzec i kwiecień. Osiąga ona, nawet do około 8 m wysokości. W sprzedaży można nabyć jej odmianę o poskręcanych pędach ‘Contorta’, niezwykle dekoracyjną w okresie bezlistnym. Niestety w okresie wegetacji jej pomarszczone liście, wyglądają jak porażone przez chorobę- nie każdemu przypadną do gustu. Leszczyna ładnie się prezentuje w towarzystwie niskich roślin wcześnie kwitnących, które ciekawie komponują się u jej podnóża.

 

Ranniki

Jeden z najwcześniejszych zwiastunów wiosny. Zazwyczaj uprawiany jest rannik zimowy, który w sprzyjających warunkach kwitnie już pod koniec lutego. Jego kuzyn rannik wiosenny kwitnie nieco później od marca do kwietnia. Wracając do rannika zimowego, warto skusić się także na jego odmianę ‘Flore Pleno’ o pełniejszych kwiatach, a także odmianę ‘Schwefelglanz’ o słabiej wybarwionych kwiatach.

Ranniki to niewielkie byliny, osiągające do około 10 cm wysokości. Przepięknie prezentują się u podnóża drzew i krzewów, razem z innymi wiosennymi roślinami np. przebiśniegami.

 

Wiosenne rośliny - tulipany

 

Wiosenne rośliny - tulipany

Przebiśniegi

Pod koniec lutego kwitnienie rozpoczynają także śnieżyczki. Rodzimy przebiśnieg pospolity, to niezwykle popularny gatunek, którego nie brakuje w otaczającym nas krajobrazie. Osiąga do kilkunastu centymetrów wysokości. Charakteryzuje się równowąskimi liśćmi oraz dzwoneczkowatymi, białymi kwiatami. Warto wiedzieć o tym, że śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną trującą.
W ogrodach spotykamy zazwyczaj gatunek, choć przebiśniegi dostępne są także w wielu odmianach. Z pewnością na uwagę zasługuje odmiana ‘Flore  Pleno’ o pełnych kwiatach.

Wawrzynek wilczełyko

Niewielki krzew, osiągający do około metra wysokości, którego największą dekoracją są kwiaty, ukazujące się już od lutego. Gatunek charakteryzuje się różowawymi kwiatami, choć w sprzedaży można nabyć odmiany o białych kwiatach. Kwiaty ukazują się jeszcze przed pojawieniem się liści, a do tego są bardzo pachnące i miododajne.

Ze względu na fakt, że wawrzynek wilczełyko należy do jednych z najbardziej trujących roślin ozdobnych, należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli z ogrodu korzystają dzieci. Jego owoce są dekoracyjne i atrakcyjne dla ciekawych świata maluszków.

 

Wiosenne rośliny - narcyzy

 

Wiosenne rośliny - narcyzy

Krokusy

Należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych roślin wiosennego przebudzenia. W ogrodach spotykamy kilka gatunków krokusa, przy czym gatunkiem rodzimym jest krokus spiski o fioletowoliliowych kwiatach. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane krokusy, zachwycające zmiennością barw ( biel, róż, lila, fiolet, żółć, purpura). Do ładnych odmian należy m.in.  ‘Pickwick’ o prążkowanych kwiatach, ‘Jeanne d’Arc’ – kwiaty białe, ‘Blue Pearl’- białawe z niebieskofioletowym odcieniem, ‘Dorothy’- żółte kwiaty.

Ciemierniki

Okres przedwiośnia to także piękno ciemierników. Posiadają dekoracyjne, zimozielone liście oraz duże kwiaty. W okresie, kiedy tak niewiele roślin kwitnie są jednymi z najpiękniej kwitnących roślin ozdobnych.

Oczar 

Uprawiany ze względu na oryginalne, frędzelkowate kwiatostany w ciepłych barwach (odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni). W ogrodach najczęściej spotykany jest oczar pośredni. Krzew osiąga do około trzech metrów wysokości. Interesującą odmianą jest ‘Diane’ o czerwonawych kwiatach.

Wiosenne rośliny - sasanki

 

Wiosenne rośliny - sasanki

Piękno kwitnienia roślin cebulowych i bulwiastych

W wiosennym ogrodzie nie powinno zabraknąć roślin cebulowych. Licznie posadzone sprawią, że szary ogród przemieni się w tęczowy azyl,  w którym nie zabraknie różnorodności, a zachwytów nie będzie końca. Oferta wiosennych roślin cebulowych jest niezwykle bogata, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Z wiosennych roślin cebulowych i bulwiastych poza wspomnianymi powyżej, na uwagę zasługują m.in.

Cebulice

Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, ale tylko nieliczne uprawiane są w     ogrodach. Cebulice są pięknym akcentem wiosennego przebudzenia, a także     okresu późniejszego. Wybrane gatunki kwitną już pod koniec lutego.     Wcześnie kwitnącą reprezentantką rodzaju jest cebulica Tubergena, która     może zakwitnąć już pod koniec lutego, a najobficiej kwitnie     w marcu. Osiąga zaledwie do 20 cm wysokości. Jej wąskie liście i dekoracyjne, niebieskawe     kwiaty  z ciemniejszą żyłką, to wyjątkowa atrakcja     wiosennego ogrodu. W     marcu pięknymi kwiatami zachwyca cebulica     syberyjska (marzec- kwiecień)     oraz cebulica dwulistna (marzec- maj). Ta pierwsza osiąga nawet do 30 cm     wysokości, charakteryzując się dzwonkowatymi kwiatami w barwie niebieskiej.     W sprzedaży dostępne są także odmiany o kwiatach białych i różowych.     Cebulica dwulistna jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w górach. Osiąga     do około 20 cm wysokości, jej niebieskie kwiaty, to doskonałe uzupełnienie     wiosennych nasadzeń u podnóża drzew i krzewów.

Cebulica dwulistna     dostępna jest także w innych barwach m.in. białej i różowej.

W okresie późniejszym, a więc pod koniec maja i w czerwcu, piękno swych     kwiatów ukazuje cebulica hiszpańska. Osiąga do około 30 cm wysokości, a jej     dzwonkowate kwiaty dostępne są także  w barwie białej i różowej ( odmiana     ‘Rosabella’).

Cebulice to rośliny, które najpiękniej prezentują się w naturalistycznych     zestawieniach pod drzewami, u podnóża krzewów. Sprawdzą się także na     rabatach, na których doskonale zaprezentują się w sąsiedztwie wiosennych     bylin.

 

Wiosenne rośliny - szafirki

 

Wiosenne rośliny - szafirki

Śnieżnik

Rodzaj Chionodoxa obejmuje zaledwie kilka gatunków, niewielkich roślin cebulowych. W ogrodach najczęściej spotykanym reprezentantem rodzaju jest śnieżnik Forbesa. To niewielka roślina osiągająca do kilkunastu centymetrów wysokości na przełomie marca i kwietnia ukazuje swoje niebieskawe kwiaty z białawym środkiem. Dostępna jest także odmiana o białych kwiatach (‘Alba’) czy też różowych (‘Pink Giant’).

Warto wspomnieć także o śnieżniku lśniącym o blado niebieskich kwiatach, zebranych w skromne grona. Kwitnie już w marcu, a także w kwietniu.

Nie są to wymagające rośliny, ale warto zapewnić podłoże przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Udadzą się w półcieniu, a także na stanowisku bardziej nasłonecznionym. Śnieżniki to ciekawe rośliny o wysokich walorach dekoracyjnych, doskonałe na rabaty, a także do ogrodów inspirowanych naturą.

Tulipany

Tulipany bez wątpienia należą do najpopularniejszych i najbardziej wyrazistych roślin cebulowych wiosny. Najliczniej kwitną na przełomie kwietnia i maja, ale w ofercie znajdują się także formy, kwitnące w okresie wcześniejszym. Rodzaj obejmuje około 100 gatunków, jednak w ogrodach dominują liczne mieszańce.

Do najwcześniej kwitnących tulipanów należy tulipan turkiestański, który może zakwitnąć już pod koniec marca. Osiąga do około 20- 25 cm wysokości. Jego gwiazdkowate kwiaty osadzone są nawet do kilkunastu na jednym pędzie. Kwiaty z zewnątrz zielonkawe, w wewnątrz białawe z żółtawym środkiem. Tulipan turkiestański będzie bardzo oryginalnym akcentem na wiosennej rabacie.
Pod koniec marca, ładnym kwitnieniem mogą zachwycić odmiany mieszańcowe Kaufmanna oraz Fostera.

Tulipany Kaufmanna osiągają do 20 cm wysokości. Do piękniejszych odmian tej grupy zaliczymy odmianę ‘Chopin’, kwitnącą już pod koniec marca o pięknych kwiatach w odcieniach barwy żółtej i czerwonej. Odmiana ‘Fashion’ kwitnie później niż wspomniana ‘Chopin’, charakteryzując się różowawymi kwiatami  i żółtym środkiem. Odmiana ‘Glück’, charakteryzuje się kwiatami w barwie żółtoczerwonej, które rozwijają się na przełomie marca i kwietnia. Dekoracyjną odmianą z kwiatów i liści (purpurowe smugi) jest ‘Johann Strauss’, kwitnąca pod koniec marca.

 

Wiosenne rośliny - krokusy

 

Wiosenne rośliny - krokusy

Tulipany Fostera są trochę wyższe od tulipanów Kaufmanna i kwitną już pod koniec marca oraz w kwietniu. Ciekawą odmianą tej grupy jest m.in. odmiana ‘Juan’ o pomarańczowych kwiatach z żółtą nasadą, które bardzo ładnie prezentują się na tle liści z purpurowym wzorem. Odmiana ‘Purissima’ charakteryzuje się białymi kwiatami, choć początkowo są kremowe. Z pewnością w ogrodzie nie powinno zabraknąć wyrazistej ‘Zombie’. Odmiana kwitnie pod koniec marca, zachwycając barwnymi kwiatami. Na zewnątrz z dominacją czerwieni, a wewnątrz kremowe, a środek czarny z czerwonym obrzeżem. Bardzo wyrazista odmiana.

Wśród późniejszych odmian zachwyci nas niebywałe zróżnicowanie roślin, przede wszystkim pod względem wielkości kwiatów, kształtów, barwy, a także kwitnienia. W tym bogactwie możemy wyróżnić m.in. popularne mieszańce Darwina, tulipany liliokształtne, tulipany  papuzie, tulipany Triumph, pełne, pojedyncze, późne, wczesne itd.

Tulipany nie są wymagające, wystarczy zapewnić im próchnicze, zasadowe, przepuszczalne podłoże. Cebule sadzimy na przełomie września i maja oraz zaprawiamy środkiem grzybobójczym.

Hiacynty

Bardzo popularnym gatunkiem wiosennej rośliny cebulowej jest także hiacynt wschodni. Jego naturalne siedliska występują w Azji Mniejszej, Azji Środkowej oraz w krajach śródziemnomorskich. Mimo że hiacynt osiąga zaledwie do około 20 cm wysokości, to jednak zachwyca dużym, groniastym kwiatostanem, na który składają się drobne, dzwonkowate kwiaty. Nie należy do roślin wymagających, ale pamiętajmy, że niezbędne jest przepuszczalne i żyzne podłoże. Hiacynty kwitną w kwietniu i na początku maja. Cebule wysadzamy w okresie jesiennym.

Do najpiękniejszych odmian gatunku należy m.in. ‘Amethyst’ – o pięknych ametystowych, trochę purpurowych kwiatach; ‘Blue Giant’ – o kwiatach jasnoniebieskich z ciemniejszym żyłkowaniem; ‘Pink Pearl’- o kwiatach różowawych; ‘Woodstock’- o wyrazistych ciemnofioletowych kwiatach; ‘Carnegie’ o białych kwiatostanach; ‘City of Haarlem’ – odmiana o żółtych kwiatach i ‘Gipsy Queen’ o oryginalnych, pomarańczowych kwiatach.

 

Wiosenne rośliny - hiacynt

 

Wiosenne rośliny - hiacynt

Narcyzy

Bardzo zróżnicowany rodzaj, obejmujący kilkadziesiąt gatunków i tysiące odmian. Uprawiane  w ogrodach okazy możemy podzielić na kilkanaście grup:


    Narcyzy trąbkowe
    Narcyzy wielko przykoronkowe
    Narcyzy o małym przykoronku
    Narcyzy mieszańce tazetta
    Narcyzy o rozszczepionym przykoronku
    Narcyzy pełne
    Narcyzy mieszańce cyclamineus
    Narcyzy dziko rosnące
    Narcyzy mieszańce poeticus
    Narcyzy mieszańce jonquilla
    Narcyzy mieszańce triandrus
    Pozostałe gatunki i odmiany 

Narcyzy kwitną w kwietniu i marcu. Wybrane odmiany to m.in. ‘King Alfred’ odmiana trąbkowa o żółtych kwiatach; ‘Las Vegas’ – przykoronek żółty, a okwiat bardziej biały; ‘Cassata’- odmiana zaliczany do grupy narcyzów z rozczepionym przykoronkiem, białe z żółtawym przykoronkiem; ‘Pink Holly’- odmiana narcyza z rozczepionym, różowawym przykoronkiem; ‘Actaea’- stara i bardzo piękna odmiana, silnie pachnie, kwiaty białe, przykoronek niewielki, żółtawy z czerwonym obrzeżem; ‘Cragford’- odmiana z grupy mieszańce tazetta, na jednym pędzie pojawia się do kilku kwiatów, kwiaty białe, niewielki przykoronek pomarańczowy; ‘Suzy’ – odmiana  z grupy mieszańce tazetta, charakteryzująca się żółtymi kwiatami po kilka na jednym pędzie, a także pomarańczowym przykoronkiem; ‘Ara’- odmiana zaliczana do grupy mieszańce cyclamineus, charakteryzująca się długim, żółtawym przykoronkiem, kwiaty jasne z płatkami odgiętymi do tyłu; ‘Thalia’- odmiana z grupy mieszańce triandrus, bardzo malownicza o białych kwiatach; ‘Tete- a – Tete’ – niska odmiana, osiągająca do około 15 cm wysokości, kwiaty po kilka na pędzie, żółte; ‘Carlton’ odmiana narcyza, charakteryzująca się żółtym kwiatem z dużym przykoronkiem, kwitnie w kwietniu i osiąga do około 40 cm wysokości. Z pełnych odmian warto wymienić ‘Bridal Crown’, ‘Ice King’, ‘White Lion’, ‘Amstel’, ‘Texas’.

Cyklamen

Ze względu na wysoką dekoracyjność rośliny, warto zaprosić ją do ogrodu. Przepięknie prezentuje się pod drzewami oraz krzewami w kompozycjach inspirowanych naturą. Bylina kwitnie już pod koniec marca, a także w kwietniu. Oryginalne kwiaty występują w odcieniach barwy białej, różowej oraz karminowej. Cyklamen dyskowaty należy do wymagających roślin ozdobnych. Cyklamena sadzimy na stanowiskach półcienistych, osłoniętych, charakteryzujących się żyznym, próchniczym, a przede wszystkim przepuszczalnym podłożem.

Korona cesarska

Szachownica cesarka, zwana popularnie koroną cesarską jest kolejnym, wyrazistym akcentem na wiosennej rabacie. Osiąga spore rozmiary osiągając nawet powyżej metra wysokości. Cechą charakterystyczną tej rośliny ozdobnej są dzwonkowate, duże kwiaty, zebrane w baldachy w barwie pomarańczowej, a także czerwonawej bądź żółtej. Kwitnienie szachownicy cesarskiej przypada na kwiecień i maj. Wymaga przepuszczalnego podłoża, słonecznego i zacisznego stanowiska.

Wiosenne rośliny - korona cesarska

 

Wiosenne rośliny - korona cesarska

Zróżnicowane byliny

Do najwcześniejszych bylin należą m.in.:

Pierwiosnki- zróżnicowany rodzaj, obejmujący liczne gatunki i mieszańce, które spotykane są w ogrodach. Popularnie zwane prymulami, są jednym z najwcześniejszych akcentów budzącej się ze snu przyrody. Pierwiosnek ząbkowany kwitnie już w marcu.

Cieszynianka wiosenna- niewielka bardzo oryginalna bylina, która kwitnie jeszcze przed rozwojem liści. Jej żółtozielone kwiaty otoczone są liśćmi przykwiatowymi. Bylina osiąga do około 20 cm wysokości, nadaje się na stanowiska półcieniste. Wymaga żyznego i próchniczego podłoża.

Bergenia sercolistna – uniwersalna bylina, charakteryzująca się dużymi liśćmi oraz różowymi kwiatami, zebranymi w kuliste kwiatostany. Kwitnie od kwietnia do maja.

Żagwin ogrodowy-  bylina kobiercowa o niewielkich wymaganiach, obficie kwitnąca, stanowiąca przepiękny, barwny akcent wiosennego ogrodu.

Sasanka – znana bylina, jedna z najpiękniejszych, barwnych akcentów wiosny.

Zawilec grecki – niewielka bylina, wymagająca okrycia na zimę, dekoracyjna z kwiatów, które ukazują się już w marcu.

Ziarnopłon wiosenny – niewielka bylina, ekspansywna, która w marcu zachwyca żółtymi kwiatami. Gatunek rodzimy, wymagający sporej przestrzeni, aby uwidocznić jego piękno. Występuje także w zróżnicowanych odmianach m.in. ‘Flore Pleno’ o pełnych kwiatach.

Knieć błotna- zwana kaczeńcami, stanowi doskonały, słoneczny akcent w wiosennym ogrodzie wodnym i nie tylko.

Ułudka wiosenna- niewielka  bylina o kwiatach przypominających kwiaty niezapominajki. Kwitnie od kwietnia.

Omieg kaukaski – kwitnie od kwietnia, dekoracyjny dzięki żółtym kwiatom.

Miłek wiosenny – dekoracyjny z liści i wcześnie ukazujących się kwiatów (kwiecień).

Miodunka lekarska – cenna ze względu na wczesne kwitnienie i dekoracyjne liście.

Zawilec gajowy- królują przede wszystkim w lasach i w takiej stylistyce najlepiej się prezentują. Kwitnie od marca. Roślina dostępna jest w wielu, zmiennych odmianach.

Zawilec żółty- niewielka bylina kwitnąca od kwietnia, doskonała do naturalistycznych nasadzeń.

Przylaszczka – rodzimy gatunek, niewielkiej byliny wiosennej, która zachwyca niebieskawymi kwiatami. Gatunek charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami, ale w sprzedaży nie brakuje zmiennych form tej rośliny, również charakteryzujących się pełnymi kwiatami.

Pozostałe wybrane gatunki bylin kwitnących wiosną

Nazwa

Uwagi

Floks szydlasty

Kobiercowa bylina, idealna na skalniaki o ciekawych liściach, obficie kwitnąca w zmiennej kolorystyce (odcienie różu, fioletu, bieli itp.). Kwitnie w maju.

Gęsiówka wczesna

Niewielka, osiągająca do kilkunastu centymetrów wysokości, kwitnąca już w marcu na biało.

Smagliczka skalna

Bylina charakteryzująca się obfitym kwitnieniem. Kwiaty żółte, ukazują się od kwietnia. Doskonała na skalniak, skarpy czy też obwódki.

Rogownica kutnerowata

Dekoracyjna z liści i kwiatów. Liście srebrzyste, pokryte gęstym kutnerem, a kwiaty białe, ukazujące się od maja. Roślina na skalniaki, skarpy itp.

Kokorycz pusta

Rodzimy gatunek, świetnie prezentujący się w naturalistycznych kompozycjach. Kwiaty zebrane w podłużne grona, ukazują się wczesną wiosną.

Zawciąg nadmorski

Niska bylina spotykana głównie na skalniakach, poduchowata, charakteryzująca się wąskimi liśćmi oraz kwiatami zebranymi w główkowy kwiatostan. Barwa kwiatów różowa, ale dostępne są także odmiany o kwiatach bardziej czerwonych, białych itp. Kwitnie późną wiosną (maj-czerwiec).

Floks kanadyjski

Późnowiosenna bylina, osiągająca do około 30 cm wysokości, charakteryzująca się luźniejszym pokrojem oraz niebieskawymi kwiatami.

Wielosił błękitny

Dość wysoka bylina, kwitnąca na niebiesko, późną wiosną. Dostępna także w formie, charakteryzującej się kremowym obrzeżem na liściach.

Barwinek

Roślina okrywowa, charakteryzująca się pędami płożącymi się po powierzchni bądź wniesionymi, na których rozwijają się fioletowoniebieskie kwiaty. Barwinek dostępny jest w wielu odmianach, charakteryzujących się także białymi kwiatami bądź pstrymi liśćmi. Najczęściej spotykanym jest barwinek pospolity, a także barwinek większy.

Zawilec wielkokwiatowy

Kwitnie późną wiosną i jest ciekawym akcentem ze względu na duże, białe kwiaty. Odmiana ‘Elise Fellman’ charakteryzuje się pełnymi kwiatami.

Brunera wielkolistna

Dekoracyjna bylina, która przepięknie prezentuje się na zacienionych stanowiskach, w ogrodach inspirowanych stylistyką leśną. Dekoracyjna z liści i niebieskich kwiatów. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Wartościowa bylina.

Runianka japońska

Niewielka, osiągająca do około 20- 25 cm wysokości, zimozielona o skromnym kwiatostanie. Kwitnie w kwietniu i maju, ale pąki kwiatowe zdobią roślinę dużo wcześniej. Ciekawy akcent na stanowisku półcienistym.

Krzewy i drzewa w wiosennej szacie

Do najwcześniej kwitnących drzew i krzewów należy wspomniany już wcześniej oczar. Inne gatunki roślin drzewiastych, których nie powinno zabraknąć we wiosennym ogrodzie to m.in.

Wawrzynek wilczełyko- niewielki krzew osiągający do około 1-1,5 m wysokości. Jego wielką zaletą jest wczesne kwitnienie. Kwiaty w barwie różowej, mogą pojawić się już w lutym, a kwitnienie może trwać do początków kwietnia. Wadą krzewu są silne właściwości trujące o których nie można zapominać, zwłaszcza, jeżeli dostęp do krzewu będą miały dzieci. Krzew dostępny jest także w odmianie charakteryzującej się białymi kwiatami. Bardzo oryginalną odmianą jest ‘Alba Plena’ o białych i pełnych kwiatach.

Migdałek trójklapowy-  jego różowe kwiaty przypominają pełne różyczki. Jeden z najpiękniejszych akcentów wiosny dostępny także w formie piennej.

Tawuła – mało wymagające tawuły zachwycają od wiosny do jesieni. Do wcześnie kwitnących reprezentantów rodzaju, zaliczymy tawułę wczesną, tawułę szarą oraz tawułę van Houtte’a. Tawuła wczesna osiąga do około 1,5 m wysokości, obficie kwitnie. Kwiaty białe, zebrane w baldachy zachwycają na przełomie kwietnia i maja. Tawuła szara także osiąga do około 1,5 m wysokości i około maja obsypana jest mnóstwem białych kwiatów. Wyższą tawułą, osiągającą do około 2 m wysokości i więcej jest tawuła van Houtte’a. Charakteryzuje się białymi kwiatami, ukazującymi się od maja do czerwca.

 

Wiosenne rośliny - pierwiosnek

 

Wiosenne rośliny - pierwiosnek

Forsycja- bardzo popularny krzew liściasty, który w kwietniu zachwyca złocistożółtymi kwiatami. Krzew niezwykle obficie kwitnie, jeszcze przed rozwojem liści. Po kwitnieniu może stanowić tło dla innych roślin. W ogrodach dominuje forsycja pośrednia, osiągająca do około 2- 3 m wysokości. Ciekawą jej odmianą jest ‘Golden Times’, charakteryzująca się zielonymi liśćmi z żółtym obrzeżem.

Mahonia- krzew o zimozielonych, ząbkowanych liściach, które jesienią i zimą przebarwiają się na czerwonawo. Na przełomie maja i kwietnia pięknie kwitnie na żółto, natomiast w okresie późniejszym zachwyca niebieskawymi owocami. Jej wysokość osiąga do około metra i nieco więcej szerokości.

Kalina-  rodzaj obejmuje liczne gatunki choć wspomnę tylko o kalinie koralowej w odmianie ‘Roseum’. Osiąga ona do około 3- 4 m wysokości, a późną wiosną zachwyca obfitym kwitnieniem. Jej kwiaty są kuliste, duże i białe.

Kolkwicja chińska- rzadziej spotykany krzew, którego wysokość może osiągać do około 2 m wysokości. Późna wiosną obficie kwitnie. Kwiaty jasnoróżowe. Jej odmiana ‘Pink Cloud’ charakteryzuje się ciemnoróżowymi kwiatami. 

Rododendrony- bardzo zróżnicowane i zmienne krzewy zimozielone kwitnące do późnej wiosny. Rodzaj obejmuje różaneczniki oraz azalie. Z azalii najpiękniejsze są azalie wielkokwiatowe oraz japońskie. Różaneczniki są bardzo zmienne i dostępne w olbrzymiej liczbie odmian . Na uwagę zasługują różaneczniki wielkokwiatowe osiągające do 2- 3 m jak również różaneczniki drobnokwiatowe, których wysokość osiąga kilkadziesiąt centymetrów. Najlepiej rosną w półcieniu i wymagają kwaśnego podłoża. Bardzo popularną odmianą różanecznika wielkokwiatowego jest ‘Nova Zembla’ o ciemnoczerwonych kwiatach. Ładnie prezentuje się kwitnąca na biało odmiana ‘Album Novum’ oraz odmiana ‘Goldbukett’ o kremowożółtych kwiatach. Z odmian azalii wielkokwiatowych warto wspomnieć o odmianie ‘Doloroso’ o wyraziście czerwonych kwiatach, ‘Anneke’ o cytrynowożółtych kwiatach oraz ‘Golden Eagle’ o pomarańczowoczerwonych kwiatach. Azalie japońskie charakteryzują się zimozielonymi liśćmi.

Złotlin - złotlin japoński pochodzi z Chin, a w ogrodach występuje przede wszystkim w dwóch odmianach ‘Pleniflora’ o pełnych, złotożółtych kwiatach oraz ‘Picta’ z liśćmi obrzeżonymi na biało. Odmiana ‘Picta’ ma pojedyncze kwiaty. Krzew jest dekoracyjny przez cały rok ze względu na zielone pędy, także w okresie zimowym.

Wierzby- jedną z najpiękniej prezentujących się wierzb w wiosennym ogrodzie jest wierzba iwa, zazwyczaj dostępna w formie szczepionej o parasolowatym pokroju.

Lilak- krzew, który w maju pokrywa się mnóstwem pięknych drobnych kwiatów zebranych w wiechy. Najpopularniejszym reprezentantem rodzaju jest lilak pospolity o pachnących kwiatach, a także lilak drobnolistny oraz lilak Meyera.

 

Jaśminowiec-  późną wiosną, białymi kwiatami, zachwycają także jaśminowce. Najpopularniejszym gatunkiem rodzaju jest jaśminowiec wonny o pachnących kwiatach. Ciekawy akcent do ogrodu zwłaszcza w stylu wiejskim. Bardzo często spotykany w zieleni miejskiej. Osiąga do około 2 m wysokości.

Wiśnie ozdobne- z wiśni ozdobnych najpiękniej prezentuje się wiśnia piłkowana np. odmiana ‘Kanzan’ czy też ‘Amanogawa’, wiśnia różowa oraz wiśnia gruczołkowata.

Jabłonie ozdobne- szczególną dekoracją wiosennego ogrodu może być także jabłoń ozdobna np. ‘Ola’. Osiąga do kilku metrów wysokości, a w maju obsypana jest obficie różowymi kwiatami. Pięknie zaprezentuje się także odmiana ‘Royalty’ o wyrazistych ciemnoróżowych kwiatach.

Porzeczka krwista - krzew o dekoracyjnych kwiatach, zebranych w zwisające grona mniej lub bardziej wybarwionych na różowo bądź czerwono. Odmianą o wyrazistych kwiatach jest ‘King Edward VII’

Magnolia- jedne z najpiękniejszych roślin drzewiastych występujące w formie drzew i krzewów. Do najpopularniejszych magnolii zaliczymy magnolie gwiaździstą, która w kwietniu zachwyca wyraziście białymi i gwiazdkowymi kwiatami. Ciekawie prezentuje się także magnolia pośrednia w odmianie ‘Alexandrina’ bądź inna jej odmiana  ‘Rustica Rubra’ o bardziej wybarwionych kwiatach. Warto zwrócić uwagę na magnolię posrednią ‘Nigra’ oraz na magnolię ‘Susan’, ‘Betty’, ‘Galaxy’.

Pigwowiec - popularnym pigwowcem w uprawie jest pigwowiec pośredni. Osiąga do około metra wysokości, a jego kwiaty mają barwę intensywnie czerwoną. Owoce pigwowa można wykorzystać na przetwory. Bardzo ciekawy i wyrazisty akcent w wiosennym ogrodzie.

Wiosenne rośliny

 

Wiosenne rośliny

Uwagi końcowe

Aranżując wiosenne rabaty nie zapominajmy także o bratkach oraz stokrotkach. Te dekoracyjne rośliny dwuletnie, zachwycą nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie i tarasie. Doskonałe na rabaty oraz do pojemników.

Bratki ogrodowe zachwycają zróżnicowaniem barw, dużymi kwiatami, także o pofalowanych kwiatach, które pojawiają się już  w marcu.  Ciekawie prezentują się także bratki kaskadowe, charakteryzujące się zwisającym pokrojem.

Stokrotki są niższe od bratków i także są bardzo dekoracyjne, choć nie występują w tylu barwach co bratki. Dominujące barwy w przypadku stokrotek to biel, róż i czerwień. Kwitną od marca do sierpnia. Ładnie zaprezentują się na balkonie, tarasie oraz na rabatach w ogrodzie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie
Wiosna

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: Paula, Tytuł: śliczne są

    śliczne są te tulipanki:)

Dodaj swój komentarz