Winorośl.

Winorośl.

Skomentuj artykuł

Przydomowa produkcja wina przeżywa w naszym kraju renesans. Praktycznie w każdym szanującym się ogrodzie przydomowym czy też na działce nie może zabraknąć tego szlachetnego krzewu. Jednak decydując na się na uprawę winorośli pamiętajmy, że wymaga dużo większej uwagi niż inne gatunki krzewów owocowych.

Stanowisko:

Winorośl najlepiej się udaje na lekkich skłonach, a szczególnie na nasłonecznionych stokach południowych i południowo-zachodnich. Preferuje gleby zasobne, lekko gliniaste o pH 6,5 – 7. Nie oznacza to jednak, że winorośli nie można uprawiać na glebach słabszych. Winorośl należy nawozić dosyć precyzyjnie specjalnie dobranymi nawozami. Optymalną zawartością składników pokarmowych dla winorośli cechuje się Nawóz kolorowy Plus do winorośli . W niektórych rejonach naszego kraju miłośnicy winorośli mogą spotkać się z objawami niedoboru potasu. Na brzegach blaszek liściowych pojawiają się początkowo żółtawo-zielone przebarwienia, które następnie ciemnieją. Liść zwija się ku dołowi i zasycha. Potas powinno dostarczać się już jesienią. W tym celu świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie Nawóz jesienny do ogrodu . Na glebach bardzo ubogich w potas można zastosować Nawóz jednoskładnikowy - siarczan potasu


Wymagania:

Podstawową rzeczą w hobbystycznej uprawie winorośli jest odpowiedni dobór odmiany. Nadają się do tego odmiany wyhodowane w Polsce gdyż są przystosowane do uprawy w naszym klimacie. W zależności od wczesności danej odmiany zaleca się uprawę odmian wczesnych, średniowczesnych i późnych na zachodzie oraz południu kraju, natomiast na północy odmian wczesnych. Planując nasadzenia starajmy się wykorzystywać naturalne osłony np. altankę lub żywopłot aby chronić krzewy przed chłodnymi wiatrami. Gdy stwierdzimy uszkodzenia krzewów spowodowane przymrozkami lub innymi czynnikami stresowymi należy natychmiastowo wykonać zabieg biostymulatorem Asahi SL . Kolejnym cennym i pożądanym preparatem, który można stosować w uprawie winorośli jest preparat Agricolle koncentrat i Agricolle spray . Preparaty te wzmacniają odporność rośliny na infekcje powodowane przez grzyby jak i ataki szkodników.

Najczęściej występujące choroby:

Mączniak rzekomy winorośli (Plasmopara viticola). Najgroźniejsza choroby winorośli. Na blaszce liściowej pojawiają się jasnożółte, bladozielone plamy. Gdy jest wilgotno po dolnej stronie blaszki liściowej pojawia się białawy nalot trzonków z zarodnikami lub zarodniami. Następnie plamy stają się ciemniejsze i wkrótce zasychają. Liście przedwcześnie zasychają i opadają. Zabiegi chemiczne należy wykonywać w fazie pąkowania, kolejny zabieg przed kwitnieniem, a ostatni gdy owoce są wielkości grochu. Do zabiegu wykorzystujemy preparat Dithane Neotec 75 WG , który jest jedynym środkiem ochrony roślin w naszym kraju zarejestrowanym do ochrony winorośli przed chorobami.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także