Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Skomentuj artykuł

Winobluszcze to rodzaj pnączy skupiający zaledwie 13 gatunków roślin. W Polsce znaczenie uprawowe ma jedynie kilka z nich, przy czym najpiękniejszy i najbardziej wytworny jest chyba winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata), nazwy też japońskim.

Charakterystyka wyglądu

Piękne, duże, błyszczące, skórzaste liście winobluszczu trójklapowego, zgodnie z nazwą posiadają zwykle trzy klapy i na pędach układają się dachówkowo, tworząc gęstą, zwartą zasłonę.

Całe pnącze dorasta najczęściej do ok. 10-12 m., choć po wielu latach na dobrym stanowisku jego pędy mogą osiągnąć nawet 20 m. długości. Ze względu na silny wzrost (1-2 m. przyrostu rocznego) i znaczne rozmiary nadaje się przede wszystkim do obsadzania ścian budynków, solidnych ogrodzeń lub dużych altan, o mocnej konstrukcji. Nie musimy się tez martwić, jeśli zbyt mocno się rozrośnie, gdyż łatwo jest skorygować jego pokrój odpowiednim cięciem.

Ten gatunek winobluszczu nie potrzebuje naszej pomocy przy wspinaniu, gdyż na końcach swoich wąsów posiada niezwykle skuteczne przylgi. W razie potrzeby znakomicie radzi sobie na murach, mocno do nich przywierając. Wprawdzie nie uszkadza ścian budynku, ale po zdjęciu dorosłego pnącza, pozostałe po nim przylgi dość trudno usunąć z powierzchni tynku.Zastosowanie

Nie mniej jednak, winobluszcz trójklapowy na ścianie budynku spełnia dość ważna rolę i to nie tylko dekoracyjną. Jego bardzo gęsto ułożone, duże i błyszczące liście, praktycznie nie dopuszczają do zawilgocenia ścian podczas ulewnego deszczu, gdyż woda spływa jedynie po ich powierzchni. Równie skutecznie jak ściany przed deszczem, winobluszcz ten może ochronić nasze otoczenie przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi i kurzem, gdyż posadzony wzdłuż ażurowego ogrodzenia w krótkim czasie stworzy nieprzeniknioną dla pyłów, zieloną ścianę.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Jednak winobluszcz trójklapowy to przede wszystkim wspaniała ozdoba. W ciągu sezonu jego liście są intensywnie zielone i mają tak piękny połysk,  że wyglądają jak polakierowane. Kiedy oplatają altanę lub otulają ściany domu, wyglądają niezwykle atrakcyjnie i elegancko. Jesienią dają natomiast wspaniały, barwny spektakl, gdyż przybierają intensywne barwy czerwone, szkarłatne i różowo-fioletowe, wyglądając przy tym bardzo malowniczo. Kolorowe liście utrzymują się na pędach nieco dłużej, niż u innych gatunków winobluszczy, ale jednak przed zimą w końcu i one stopniowo opadają i to w dość interesujący sposób. Pierwsza spada bowiem blaszka liściowa, a dopiero kilka dni po niej odpada cały ogonek liściowy. W okresie jesiennym (IX-X) dodatkową ozdobą pnącza są również jego kuliste, granatowe owoce, zwisające na niewielkich, luźnych baldachogronach. Wprawdzie są niejadalne, ale bardzo dekoracyjne.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy


Mrozoodporność

Niestety, ten przepiękny gatunek winobluszczu, jest dość delikatny i w naszym klimacie, podczas mroźnej zimy, zostaje niekiedy uszkadzany przez niskie temperatury. Pewnym rozwiązaniem problemu jest okrycie jesienią podstawy pnącza lub okopczykowanie rośliny, podobnie jak krzaków róży. Umożliwi to odrodzenie się winobluszczu z korzenia, jeśli jego pędy przemarzną. Aby jednak uniknąć tego typu kłopotów i nie tracić wyrośniętych już pędów, lepiej sadzić pnącze w miejscach stosunkowo ciepłych (np. południowa ściana domu) i osłoniętych od wiatrów. Można też kupić gotowe sadzonki, szczepione na bardziej mrozoodpornym winobluszczu pięciolistkowym, co również może pomóc w przetrzymaniu przez roślinę okresu zimowego.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Wymagania uprawowe

Poza odpowiednio ciepłym stanowiskiem, pozostałe wymagania winobluszczu trójklapowego nie są już zbyt wygórowane. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu, a niekiedy zniesie nawet miejsce bardziej zacienione. Wytrzymuje przejściowe okresy suszy, chociaż woli stanowiska stosunkowo wilgotne (nie mogą być jednak podmokłe). Nie ma też szczególnych wymagań glebowych, gdyż typowa ziemia ogrodowa w zupełności mu wystarcza, choć z pewnością lepiej będzie rósł i rozwijał się na glebie żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Rozmnażanie

Winobluszcze trójklapowe rozmnaża się za pomocą odkładów i sadzonek pędowych, gdyż w ten sposób najlepiej się ukorzeniają. Jeśli jednak ktoś zdobył nasiona, może oczywiście spróbować je wysiać i w ten sposób uzyskać młode sadzonki, choć to metoda mniej popularna i bardziej czasochłonna.Odmiany

Winobluszcz trójklapowy posiada też kilka ciekawych odmian, z pośród których na uwagę zasługują między innymi: „Veitchii” – posiadająca nico mniejsze lecz bardziej błyszczące liście niż gatunek oraz słabszą siłę wzrostu, „Fenway Park” – o liściach bardziej sercowatego kształtu, w sezonie żółtozielonych, jesienią intensywnie czerwonych, „Diamond Mountains” – którego szerokie liście maja lekko pofalowane i powcinane brzegi, zwykle też niższy od gatunku, dorastający do ok. 5-7 m. wys., „Green Spring” – którego duże, zielone liście mają nerwy podbarwiane na kolor czerwony.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 10/09 dr Piotr Latocha „Winobluszcze” str. 10-12
2.    Tabaza

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: