Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

3 komentarzy

Wymagania uprawowe

Poza odpowiednio ciepłym stanowiskiem, pozostałe wymagania winobluszczu trójklapowego nie są już zbyt wygórowane. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu, a niekiedy zniesie nawet miejsce bardziej zacienione. Wytrzymuje przejściowe okresy suszy, chociaż woli stanowiska stosunkowo wilgotne (nie mogą być jednak podmokłe). Nie ma też szczególnych wymagań glebowych, gdyż typowa ziemia ogrodowa w zupełności mu wystarcza, choć z pewnością lepiej będzie rósł i rozwijał się na glebie żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Rozmnażanie

Winobluszcze trójklapowe rozmnaża się za pomocą odkładów i sadzonek pędowych, gdyż w ten sposób najlepiej się ukorzeniają. Jeśli jednak ktoś zdobył nasiona, może oczywiście spróbować je wysiać i w ten sposób uzyskać młode sadzonki, choć to metoda mniej popularna i bardziej czasochłonna.



Odmiany

Winobluszcz trójklapowy posiada też kilka ciekawych odmian, z pośród których na uwagę zasługują między innymi: „Veitchii” – posiadająca nico mniejsze lecz bardziej błyszczące liście niż gatunek oraz słabszą siłę wzrostu, „Fenway Park” – o liściach bardziej sercowatego kształtu, w sezonie żółtozielonych, jesienią intensywnie czerwonych, „Diamond Mountains” – którego szerokie liście maja lekko pofalowane i powcinane brzegi, zwykle też niższy od gatunku, dorastający do ok. 5-7 m. wys., „Green Spring” – którego duże, zielone liście mają nerwy podbarwiane na kolor czerwony.

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 10/09 dr Piotr Latocha „Winobluszcze” str. 10-12
2.    Tabaza

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Enka, Tytuł: Przycinanie winobluszczy

    Nie mogę znaleźć informacji, kiedy najlepiej przycinać winobluszcz. Robię to zazwyczaj latem, ale wtedy czerwienieją obrzeża jego liści. Wiosną, przy dużej wilgotności boję się chorób grzybowych. Jeśli ktoś chce posadzić winobluszcz, musi się liczyć z tym, że latem zlecą się do niego osy i pszczoły, w niewiarygodnej ilości !

  2. Dodał: Majaz, Tytuł: winobluszcz

    Ja mam go na południowej ścianie od trzech lat i jak na razie trzyma się dobrze. Na zimę oczywiście okrywam. Miałam chyba też dobrą sadzonkę, bo już kiedyś próbowałam i się nie udało a tym razem roślina pochodzi z dobrego miejsca bo z ParkuM (Stary Sącz) a na ich sadzonkach jeszcze się nie zawiodłam. Warto go sadzić, bo to piękna roślina.

  3. Dodał: Paweł, Tytuł: Zakorzenienie

    Witam, chciałbym posadzić ten winobluszcz koło swojego domu i wiem gdzie rośnie, żeby ewentualnie pobrać gałęzie. Jak powinienem pobrać i posadzić ten krzew?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: