Wino z dzikiej róży

Wino z dzikiej róży

1 komentarzy

Wino z dzikiej róży

Wino z dzikiej róży należy do tego rodzaju win, które mogą być z powodzeniem uznawane za lecznicze. Jest doskonałym wyciągiem z owoców, a wytwarzający się podczas procesu fermentacji alkohol, konserwuje wiele cennych substancji odżywczych zawartych w owocach. Znajdziemy w nim dużo garbników, kwasów owocowych, pektyn, soli mineralnych oraz witamin w tym  znaczne ilości witaminy C. Jest doskonałym środkiem łagodzącym objawy przeziębienia oraz podnoszącym odporność. Jednak jak każdy alkohol, wino z dzikiej róży również musi być spożywane z umiarem.

Odpowiednie warunki i niezbędne narzędzia

Do prawidłowego przygotowania wina, niezbędna jest możliwość skorzystania z dwóch rodzajów pomieszczeń. Jednego ciepłego, do prowadzenia fermentacji ( optymalna temp. 18-22°C), drugiego chłodniejszego (10 - 12°C np. piwnica lub ziemianka) umożliwiającego dojrzewanie wina. Przed przystąpieniem do przygotowania wina, warto jest zaopatrzyć się w niezbędne naczynia oraz sprzęt winiarki: szklane gąsiory lub balony, korki i rurki fermentacyjne, wąż do ściągania wina, czyste butelki wraz z korkami, praskę ręczną do wyciskania moszczu, młynek do rozdrabniania owoców, przyrządy do mierzenia alkoholu, kwasowości i temperatury wina. Przydadzą sie też lejki, cedzaki i bezbarwne kawałki bawełnianego materiału lub płótna lnianego do filtracji bądź też specjalne filtry.

Naczynia używane do produkcji wina powinny być szklane lub ewentualnie z blachy kwasoodpornej. Na pewno nie mogą być wykonane z cynku ani żeliwa, gdyż wchodzą one w niekorzystne reakcje chemiczne z kwasami. Aby proces fermentacji przebiegał prawidłowo, niezbędne są drożdże. Obecnie nietrudno jest nabyć odpowiednie do tego celu drożdże winne. Są to specjalne szczepy, przeznaczone właśnie do przygotowywania wina. Z nich sporządza sie matkę, dodawaną do soku lub wyciągu, we wstępnej fazie nastawiania wina. Matkę drożdżową należy przygotować na kilka dni przed rozpoczęciem produkcji, stosując się ściśle do zaleceń umieszczonych na opakowaniu.

Wino z dzikiej róży - owoce

Wino z dzikiej róży - owoce

Wybór owoców i etapy przyrządzania wina

Do przygotowania wina wybieramy owoce dojrzałe, jędrne i koniecznie zdrowe. Patogeny chorobotwórcze, które znajdują się w owocach dotkniętych chorobą, mogą łatwo przedostać się do wina i spowodować jego skażenie. Często taki wyrób nie nadaje się do spożycia, potrafi zmętnieć lub się po prostu zepsuć. Zebrane owoce należy oczyścić z fragmentów liści i innych większych zanieczyszczeń, starannie umyć i wysuszyć. Z owoców usuwamy też działki kielicha i ogonki. Następnie przez drylowanie pozbawiamy je pestek, inaczej wyrób końcowy będzie bardzo cierpki. Na ogół po zabiegu drylowania, owoce są już zmiażdżone, ale jeśli nadal pozostały w dużych kawałkach, należy je drobno posiekać. Tak przygotowane można już umieścić w balonie. Balon należy zabezpieczyć przed stłuczeniem specjalnym wiklinowym koszem.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: 5 tgfbv, Tytuł: ytygh d5nyrt hg

    rfgfgr

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: