Wino z czereśni

Wino z czereśni

1 komentarzy

W przeciwieństwie do wiśni, czereśnie nie są najlepszym materiałem na wino. Wprawdzie można z nich uzyskać ten trunek, ale jeśli nie zostanie dobrze doprawiony bądź wzmocniony smakiem innych owoców, nie będzie miał szczególnych walorów smakowych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że czereśnie nie są zbyt wyraziste w smaku i nie mają odpowiedniej kwasowości.

Nie mniej jednak każdy sam może ocenić smak czereśniowego wina, przyrządzając je we własnym zakresie.

Przygotowanie do wyrobu wina

Prace przygotowawcze do wyrobu wina z czereśni, są właściwie podobne jak w przypadku każdego innego rodzaju wina. Tak więc należy zaopatrzyć się w niezbędne naczynia i przyrządy: drylownicę, szklany balon z korkami i rurkami fermentacyjnymi, gumowy wąż do ściągania wina, praska do wyciskania moszczu, przyrządy do mierzenia alkoholu, kwasowości i temperatury wina, a także lejki, sita i czyste, białe płótno do filtracji. Oczywiście nie wolno zapomnieć również o drożdżach winiarskich, gdyż bez nich cała praca pójdzie na marne. Nie możemy ich pomylić z żadnymi innymi (np. piekarskimi), gdyż drożdże winiarskie to specjalnie wyselekcjonowane szczepy, których obecność jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu fermentacji. Typów drożdży winiarskich jest kilka i należy je dobrać do rodzaju wina, jakie zamierzamy przygotować. Na każdym opakowaniu z drożdżami winiarskimi, znajduje się dokładny opis przygotowania tzw. matki do zaprawiania moszczu, potrzebnej na odpowiednim etapie przygotowania wina.


Musimy też pamiętać, że przyrządzając wino, powinniśmy dysponować dwoma pomieszczeniami, o różnej temperaturze. Pierwszy etap produkcji, powinien odbywać się w miejscu dostatecznie ciepłym o temp. ok. 18-22°C, z kolei następne czyli dojrzewanie i leżakowanie, wymagają pomieszczenia chłodnego, gdzie temperatura oscyluje w granicach (10 - 15°C).

Wino z czereśni

Wino z czereśni

Wybór i przygotowanie owoców

Na wino wybieramy owoce zdrowe i dojrzałe (ale nie przejrzałe). Czereśnie z objawami chorób, pleśni lub gnicia, bezwzględnie należy odrzucić, gdyż z pewnością wpłyną negatywnie na jakość wina i mogą doprowadzić do jego zmętnienia, a nawet zepsucia. Wybrane owoce należy oczyścić z liści, szypułek oraz innych zanieczyszczeń i dokładnie umyć. Kiedy podeschną na sicie, należy z nich usunąć pestki i dopiero wtedy przeznaczyć do dalszego przerobu. W przypadku wiśni i czereśni, drylowanie owoców, to czynność bardzo ważna. Pestki pozostawione w owocach mogłyby nie tylko spowodować zgorzknienie wina, ale również skazić je szkodliwym dla zdrowia kwasem pruskim.

Przygotowując czereśnie na wino lub do jakiegokolwiek innego przerobu (np. na kompot), należy pamiętać, że są to owoce szczególnie narażone na robaczywienie (o ile nie były opryskane). Żerujące w ich wnętrzu niewielkie, białe robaki, mogą popsuć nam całą przyjemność spożywania czereśniowych win i kompotów. W pewnym stopniu możemy jednak zapobiec niemiłym niespodziankom, umieszczając zebrane owoce na ok. 1 godzinę w głębokiej misce z wodą. Większość nieproszonych gości powinna wtedy opuścić wnętrze owoców.

Wino z czereśni

Wino z czereśni

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Adrian, Tytuł: wino pycha

    kocham wino czerwone serce szalone wino z czereśni pycha

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: