Wino z czereśni

Wino z czereśni

1 komentarzy

Przygotowanie wina

Przygotowane i wydrylowane owoce należy zmiażdżyć, umieścić w szklanym naczyniu (najlepiej balonie) i pozostawić na kilka dni (2-3) w ciepłym pomieszczeniu. Wieko naczynia dobrze jest owinąć gazą, która zabezpieczy owoce przed ewentualnymi owadami np. muszkami, a jednocześnie pozwoli na swobodną wymianę gazów między pojemnikiem, a powietrzem na zewnątrz. W tym czasie owoce powinny puścić dużo soku, który należy odcedzić, dokładnie odciskając miąższ. Wyciśnięty i odcedzony sok (moszcz), należy rozcieńczyć wodą i doprawić cukrem, drożdżami i ewentualnie innymi dodatkami. W przypadku czereśni zaleca się również dokwaszanie mozczu kwaskiem cytrynowym. Oczywiście proporcje poszczególnych składników będą zależały od różnych czynników, jak choćby kwasowości soku czy rodzaju i mocy wina. Przykładowo słabsze wina będziemy rozcieńczać bardziej, a mocniejsze mniej. Kiedy za pomocą kwasomierza ustalimy optymalną ilość składników, całość łączymy ze sobą i dodajemy przygotowaną na bazie drożdży matkę. Przygotowany sok z drożdżami umieszczamy ponownie w balonie, tym razem zamykając otwór specjalnym korkiem z rurką fermentacyjną, która pozwoli na swobodny wypływ powstających wewnątrz butli gazów i zapobiegnie tym samym rozsadzeniu pojemnika. Przez pierwsze kilka tygodni wino pracuje bardzo intensywnie, później procesy fermentacyjne zaczynają się uspakajać. Wtedy należy wino przecedzić i powrotem umieścić w balonie, zamykając otwór korkiem, tak jak poprzednio. Przez następne kilka miesięcy, fermentacja wewnątrz naczynia będzie odbywała się już znacznie łagodniej, aż do czasu, kiedy w rurce fermentacyjnej przestaną pojawiać się bąbelki gazów. Wtedy wino powinno być już dostatecznie klarowne, a wszelkie zanieczyszczenia i męty, znajdować się na dnie balonu. Jest to  sygnał do ściągnięcia płynu, przecedzenia go przez gęste, bawełniane płótno i przelania do butelek, w celu dalszego dojrzewania. Przy ściąganiu wina wężem, należy bardzo uważać, aby nie spowodować ponownego zmętnienia osadem, znajdującym się na dnie balonu. Wino powinno leżakować kolejnych kilka miesięcy, aby nabrało właściwego smaku i aromatu. Właściwie im dłużej dojrzewa, tym lepiej smakuje, dlatego nie warto się spieszyć z jego degustacją.


Uwagi dodatkowe

Ponieważ czereśnie nie są najsmaczniejsze solo, można je łączyć z innymi, najlepiej kwaśniejszymi owocami. Do tego celu znakomicie będą nadawały się wiśnie, ale równie dobrze sprawdzą się porzeczki (czarne lub czerwone) lub agrest.
Przed rozpoczęciem przygotowania wina, należy dobrać najbardziej odpowiadający nam przepis i ściśle trzymać się podanych w nim proporcji. W przypadku wina jest to szczególnie istotne, gdyż każde odstępstwo może znacznie wpłynąć na całą produkcję np. zaburzając fermentację. Proces jest skomplikowany i długotrwały, dlatego niezbędna będzie wiedza osoby doświadczonej lub fachowa literatura tematyczna.

Wino z czereśni

Wino z czereśni

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródło:
„Domowy wyrób win” Jan Cieślak wydawnictwo „Watra” W-wa 1978

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Adrian, Tytuł: wino pycha

    kocham wino czerwone serce szalone wino z czereśni pycha

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: