Wilec purpurowy

Wilec purpurowy

2 komentarzy

•    ‘Flying Saucers’- odmiana o kwiatach w odcieniach bieli, purpury oraz barwy niebieskiej.

•    ‘Bohemian Shades’- odmiana w odcieniach m.in. fioletu z białą gardzielą.

•    ‘Roman Candy’ – odmiana bardzo charakterystyczna ze względu na pstre liście i pięknie wybarwione kwiaty.

•    ‘Shiva’- odmiana o białych kwiatach z różowymi przebarwieniami w formie pasów.

•    ‘Feringa’- odmiana o kwiatach w odcieniach fioletu oraz różu.
•    ‘Heavenly Blue’- odmiana o niebieskich kwiatach i białej gardzieli.
   

Wilec purpurowy
Wilec purpurowy

Stanowisko

Wilec uprawiamy na stanowiskach słonecznych, ciepłych w żyznym, próchniczym oraz wapiennym podłożu. Przy słabym podłożu należy wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem. Poza składnikami odżywczymi nawóz organiczny poprawi strukturę podłoża, które stanie się bardziej chłonne, a tym samym roślina będzie miała możliwość pełniejszego i dłuższego korzystania z wilgotności znajdującej się w podłożu , a poza tym podłoże nie będzie aż tak narażone na parowanie oraz ubytek składników mineralnych poprzez wymywanie.

Wilec purpurowy
Wilec purpurowy

Uprawa i pielęgnacja

Wilec należy do najmniej wymagających pnączy i przy niewielkiej pielęgnacji zachwyci zarówno przyrostem jak i kwiatami. Sadzonki uzyskujemy najczęściej poprzez siew. Nasiona, które są powszechnie dostępne, możemy wysiać w kwietniu bądź w maju wprost do gruntu, ale można także wysiać je wcześniej do doniczek, w celu uzyskania wcześniejszego kwitnienia. Nasiona siejemy po kilka (2-3) do dołka, przy zachowaniu około 10 centymetrowych odległości pomiędzy dołkami.  Przy wcześniejszym siewie, rośliny można wysadzać w drugiej połowie maja. W następnym roku możemy skorzystać z nasion, które wyłuskamy z owoców pojawiających się po kwitnieniu, które przed wyłuskaniem muszą dojrzeć. Są one sporych rozmiarów tak więc bardzo szybko się je zbiera.

Po posadzeniu młode rośliny należy podlewać, podobnie starsze okazy, podczas przedłużającej się suszy. Przy mało zasobnym podłożu, można je wzbogacić płynnym wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Zastosowanie

 

Wilec purpurowy należy do pnączy jednorocznych, które ze względu na mniejszą ekspansywność i rozmiary, bardziej nadają się do uprawy na balkonie. Wilec doskonale rośnie w pojemnikach i świetnie oplata słupy, kraty i inne podpory. Nie można zapominać, że jego kwiaty są bardzo dekoracyjnie i pięknie będą się komponowały z innymi roślinami także w zróżnicowanych kompozycjach.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Róza, Tytuł: odp na komentarz

    Bez obrazy ale chyba chodziłaś do szkoły specjalnej ,bo wydaje mi się ze masz problem z czytaniem ze zrozumieniem .Pozdrawiam

  2. Dodał: Marzanna, Tytuł: kolor

    Mnie uczono w szkole że kolor purpury to ciemno czerwony, prawie bordo a napewno nie odcień niebieskiego

Dodaj swój komentarz

Zobacz także