Wietlica - Athyrium

Wietlica - Athyrium

Skomentuj artykuł

Paprocie to jedne z podstawowych roślin ozdobnych, które warto uprawiać w zacienionych zakątkach ogrodu. Do gatunków paproci, które warto polecić należą także wietlice. Stanowią one ciekawy akcent na rabacie i dostępne są w wielu odmianach.

Athyrium obejmuje ponad sto gatunków roślin. Wśród nich możemy wyróżnić dwa rodzime gatunki rodzaju- wietlicę samiczą oraz wietlicę alpejską. Obydwa gatunki warte są uwagi i z pewnością powinny znaleźć się na ogrodowej rabacie. Do innych gatunków Athyrium, które powinniśmy uwzględnić w ogrodowych nasadzeniach należą wietlica japońska oraz wietlica uszkowata.
 
Gatunki wietlicy uprawiane w ogrodach

    Athyrium filix- femina – Wietlica samicza
    Athyrium distentifolium (D. alpestre)- Wietlica alpejska
    Athyrium nipponicum- Wietlica japońska
    Athyrium otophorum- Wietlica uszkowata

Charakterystyka wybranych gatunków rodzaju

Athyrium filix- femina jest jednym z dwóch rodzimych gatunków wietlicy. Jej naturalne siedliska występują w Ameryce, Azji, Europie. W Polsce występuje przede wszystkim na północy kraju, a także w górach. Możemy ją spotkać w lasach, zaroślach itp.

Gatunek paproci dekoracyjny, osiągający do 40- 100 cm wysokości. Część podziemną stanowi bardziej poziome kłącze, a nadziemną sezonowe, jasnozielone liście, charakterystyczne dla paproci. Ogonek liściowy krótki z brązowawymi łuskami. Blaszki liściowe podwójnie bądź potrójnie pierzaste, lancetowate, zwężające się po obu stronach.

Kupki zarodnikonośne usytuowane są na dolnej stronie liści, bliżej nerwu głównego, podługowate. Zawijki trwałe i orzęsione. Dojrzewanie zarodników następuje w okresie od lipca do września.

Wietlica

 

Wietlica

Athyrium  distentifolium podobnie jak wietlica samicza jest gatunkiem rodzimym, którego naturalne siedliska występują m.in.  w Europie, Azji, a w Polsce  na południu kraju w Karpatach i Sudetach. Spotykana jest na zacienionych i wilgotnych stanowiskach w lasach regla górnego.

Wietlica alpejska jest kępiasta, osiąga od 30 do nawet metra wysokości. Gatunek podobny do wietlicy samiczej. Kupki zarodnikonośne koliste, a zawijka szczątkowa. Zarodniki dojrzewają od lipca do sierpnia.
 

Wietlica japońska

 

Wietlica japońska

Athyrium nipponicum pochodzi z Azji, jest niewielka, dorasta do 30 cm wysokości. Kłącze z czasem rozgałęzia się, liście pierzaste, zielone do lekko srebrzystych z purpurowymi nerwami. W ogrodach uprawia się przede wszystkim odmiany wietlicy japońskiej. Jej wymagania nie różnią się od wymagań innych gatunków rodzaju.

Athyrium otophorum także pochodzi z Azji. Osiąga do około 40 cm wysokości, zachwyca pokrojem oraz barwą. Doskonała do paprociowego zakątka, w pełni mrozoodporna.

Wybrane odmiany

Gatunek

Odmiana

Uwagi

Wietlica japońska

„Pictum”

Liście srebrzysto-zielone z purpurowym środkiem. Odmiana bardzo dekoracyjna.

Wietlica samicza

„Cristatum”

Osiąga do około 50- 70 cm wysokości. Charakteryzuje się oryginalnymi grzebieniastymi skupieniami, znajdującymi się na końcach liści oraz listków.

Wietlica japońska

„Burgundy Lace”

Odmiana o pięknie wybarwionych liściach.

Wietlica samicza

„Dre’s Dagger”

Odmiana o jasnozielonych liściach.

Wietlica samicza

„Rotstiel”

Odmiana wysoka.

Wietlica samicza

„Frizelliae”

Wąskie liście o okrągławych listkach. Odmiana niska.

Wietlica samicza

„Victoriae”

Osiąga do około metra wysokości.

Wietlica samicza

„Minutissimum”

Niska odmiana.

Wietlica japońska

„Cristatoflabellatum”

Obecność grzebieniastych skupień.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: