Wierzba japońska (wierzba całolistna, wierzba zwarta) Salix integra

Wierzba japońska (wierzba całolistna, wierzba zwarta) Salix integra

Skomentuj artykuł

Wymagania

Wierzba japońska nie jest wymagająca i doskonale sobie radzi na przeciętnej glebie. Ważne, aby zapewnić jej odpowiedni poziom wilgotności. Naturalne siedliska gatunku to m.in. tereny w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, charakteryzujące się znaczną wilgotnością podłoża. Rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Gatunek mrozoodporny.

Zastosowanie

W naszym kraju gatunek występuje bardzo rzadko, ale olbrzymią popularnością cieszą się jego odmiany.

Wierzba japońska

Wierzba japońska - zdjęcie TERI1982

Odmiany

•    ‘Hakuro- nishiki’

Pochodząca z Japonii odmiana, szturmem podbiła nasze ogrody, stając     się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wierzb, uprawianych w polskich     ogrodach. Jej dekoracyjność wynika przede wszystkim z trójbarwnych liści     (biel, zieleń i róż), a w okresie zimowym także z czerwonych pędów.     Trójbarwność liści jest charakterystyczna dla młodych, wiosennych     przyrostów.     Z czasem różowa barwa zanika, a liście stają się dwubarwne.     Szybko rosnącą     wierzbę można nabyć w formie krzewu,     charakteryzującego się kulistym     pokrojem, ale najczęściej odmianę uprawia     się w formie drzewka szczepionego na pniu. Drzewko, zależnie od     wysokości szczepienia może osiągać 2-3 m wysokości.

Wymagania

Odmiana mało wymagająca, preferuje stanowiska słoneczne oraz     wilgotne podłoże.  Dla wzmocnienia rośliny warto podsypać ją kompostem.     Nawóz organiczny poprawi strukturę podłoża, dzięki czemu, stanie się ono     bardziej chłonne,     a poza tym bogatsze w składniki odżywcze. Podłoże warto     ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody z podłoża. W srogie zimy może     przemarzać, ale szybko się regeneruje. W razie potrzeby wierzbę należy     dodatkowo podlewać, a nawet zraszać.

Cięcie

Aby cieszyć się pięknie wybarwioną wierzbą ‘Hakuro- nishiki’ o     zadbanej i zwartej koronie , należy ją ciąć, nawet kilka razy w roku. Pierwsze     cięcie należy przeprowadzić w okresie wiosennym, zaraz po kwitnieniu, które     przypada na marzec- kwiecień. Pędy tniemy na kilka oczek. Cięcie warto     powtórzyć w okresie letnim, ale nie późnij niż do końca lipca. Późne cięcie     wpływa na gorsze zimowanie rośliny.    

Zastosowanie

‘Hakuro- nishiki’  jest odmianą, która doskonale sprawdza się jako     soliter, a także w grupie, zwłaszcza w towarzystwie roślin charakteryzujących     się ciemnym ulistnieniem. Dodatkowo można posadzić ją przy oczku wodnym,     a także traktować jako roślinę pojemnikową. Uprawiana w pojemniku upiększy     taras, a nawet balkon.

•    ‘Pendula’

Odmiana o ciekawym parasolowatym- zwisającym pokroju. Występuje w formie krzewu, ale bardziej popularna jest w formie piennej. Osiąga do około 2 m wysokości. Liście lekko różowawe. Młode pędy wybarwione na czerwono, liście lancetowate, kwiaty beżowe (do 2 cm długości) ukazują się w marcu, przed rozwojem liści. ‘Pendula’ bardzo szybko rośnie, nawet do ponad metra rocznie.

Wymagania

Takie same jak ‘Hakuro- nishiki’.

Cięcie

Cięcie przeprowadzamy w okresie wiosennym, po przekwitnięciu kwiatów, zanim rozwiną się liście. Tniemy znacząco, na kilka oczek. Intensywne cięcie pobudza roślinę do wypuszczania licznych pędów, dzięki czemu jest bardziej zwarta, a tym samym jeszcze piękniejsza.

Zastosowanie

Odmiana doskonała do niewielkich ogrodów, nad oczko wodne, a także do uprawy pojemnikowej. 

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: