Wełnowce (Wełnowcowate) Pseudo

Wełnowce (Wełnowcowate) Pseudo

2 komentarzy

Zapobieganie

Chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się wełnowców na roślinach uprawianych w domu, należy przede wszystkim zapewnić im jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju. Często nie jest to takie łatwe, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy w mieszkaniach ze względu na centralne  ogrzewania panuje niewielka wilgotność powietrza. Pamiętajmy o dokładnej pielęgnacji roślin, podlewaniu, nawożeniu, przesadzaniu itp.

Nowo zakupione rośliny powinny przejść około miesięczny okres kwarantanny, w którym należy uważnie monitorować roślinę, aby wykluczyć obecność szkodników, a także zmian chorobowych.
     

Wełnowce doniczkowe - zdjęcie Bayer

Wełnowce doniczkowe - zdjęcie Bayer AG

Zwalczanie wełnowców

Zaliczane do czerwców wełnowce zwalczamy podobnie jak tarczniki. Walka ze szkodnikiem jest uciążliwa, wymaga dużo cierpliwości, ale przy zastosowaniu sprawdzonych metod będzie skuteczna.

Szkodniki usuwamy za pomocą wacika, szczoteczki, gąbki itp. uważając przy tym, aby nie uszkodzić rośliny. Można zastosować zwykły patyk z nawiniętą watą. Po usunięciu wełnowców,  roślinę dokładnie przemywamy. Do przemywania stosujemy roztwór szarego mydła z wodą, denaturat bądź mieszaninę wody  z 50- 60% alkoholem (10:1).  Można dodać płynu do mycia naczyń. Przemywanie powinno być całościowe (liście, łodygi). Jeden wacik stosujemy na jedno przeciągnięcie po roślinie, po czym wacik wyrzucamy. Przemywanie jednym wacikiem większej powierzchni rośliny doprowadzi do rozprowadzenia szkodnika po całej roślinie.

Oczyszczanie rośliny powinno być powtarzane aż do skutku.

Poza domowym sposobem zwalczania wełnowców można zastosować insektycydy. Należy stosować odpowiednie środki (działanie systemiczne), gdyż woskowe „nakrycie” chroni szkodnika przed bezpośrednim kontaktem ze środkiem. Wełnowce żerując na roślinie zginą od spożycia zatrutej treści komórkowej.

Dobrym sposobem jest połączenie wspomnianych sposobów, a więc najpierw oczyszczamy, przemywamy, a następnie wykonujemy oprysk, łącznie z podlaniem rośliny. 

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ela, Tytuł: Wełnowce

    Chciałabym się podzielić swoim sposobem, dzięki któremu pozbyłam się wełnowców z kliwii (właśnie z nią najprawdopodobniej "przywlekłam" te wełnowce), eukaliptusa i strelicji. Raz w tygodniu przecierałam zainfekowane rośliny takimi uniwersalnymi, zapachowymi chusteczkami z Biedronki, do czyszczenia różnych powierzchni i bardzo szybko zauważyłam poprawę - szkodniki przestały się namnażać. Teraz robię to profilaktycznie - raz w miesiącu i moje rośliny mają spokój.

  2. Dodał: Iiii, Tytuł: mam i walcze

    z dziadami... ale skad to sie bierze? Moja biedna palemka... jak wygram to dam znac, jak to zrobilam - sprobuje podanych tutaj metod

Dodaj swój komentarz

Zobacz także