Właściwości cynamonu

Właściwości cynamonu

Skomentuj artykuł

Wśród przypraw, które przywędrowały do nas z Dalekiego Wschodu bez wątpienia należy wymienić cynamon. W wielu domach używany głównie w okresie świątecznym przy aromatyzowaniu wypieków np. pierników. Z pewnością przez wielu z nas mało  wykorzystywany, a warto zaznaczyć, że poza aromatyzowaniem potraw i wypieków, cynamon posiada wiele właściwości leczniczych.

Najwyższej jakości przyprawę uzyskuje się z kory cynamonowca cejlońskiego Cinnamomum verum , nie mniej jednak podobne właściwości wykazuje cynamonowiec chiński, zwany wonnym czy też kasją  Cinnamomum cassia. Ponieważ rodzaj cynamonowiec Cinnamomum obejmuje liczne gatunki roślin z rodziny wawrzynowatych, charakteryzujących się obecnością olejku cynamonowego, zmiennego pod względem składu chemicznego, olejek cynamonowy pozyskiwany jest także z innych gatunków m.in. z cynamonowca sajgońskiego, cynamonowca burmańskiego czy też cynamonowca indonezyjskiego.

Wyższość cynamonu cejlońskiego nad chińskim

Porównując przyprawę uzyskaną z cynamonowca cejlońskiego oraz cynamonowca chińskiego zauważymy, że cynamon cejloński ma bardziej intensywny, lekko korzenny aromat, a jego smak jest bardziej słodki, porównując z cynamonem chińskim, który pozostawia w ustach gorzki smak. Laska cynamonu cejlońskiego jest złotobrązowa, a chińskiego wyraźnie ciemniejsza. Warto dodać, że pojedyncza laska cynamonu cejlońskiego składa się z wielu nałożonych na siebie kawałków kory cynamonowca cejlońskiego.

Cynamon cejloński jedną z najstarszych przypraw świata 


Cynamon cejloński jako przyprawa oraz lek, znany był i doceniany już w starożytności, w Europie znany od średniowiecza. Ciekawostką jest fakt, że w starożytności wykorzystywano go do balsamowania zwłok. 

Przyprawę pozyskuje się z drewna cynamonowca, a konkretnie z kory, którą zdejmuje się z pędów, po czym usuwa się korek i korę pierwotną. W takiej formie przyprawę poddaje się suszeniu. Dochodzi do zwijania się cynamonu, łączy się je po kilka i w taki sposób powstają żółtobrązowe tzw. laski cynamonu. barwy żółtobrązowej.

Cynamon - własciwości cynamonu

Cynamon - własciwości cynamonu

Cynamonowiec cejloński – jest drzewem wiecznie zielonym, którego wysokość  może sięgać do 10- 12 m wysokości, choć na plantacjach jest dużo niższy.  Zaliczany do rodzaju Cinnamomum, charakteryzuje się licznymi gruczołkami występującymi nie tylko w korze,  w których gromadzi się olejek eteryczny.  Olejek zawarty jest także w liściach, dlatego też  liście cynamonowca cejlońskiego wykazują właściwości antyseptyczne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie