Uszczelnianie oczka wodnego - folie do oczek wodnych

Uszczelnianie oczka wodnego - folie do oczek wodnych

Skomentuj artykuł

Budowa oczka wodnego wyłożonego folią nie jest zawiła. Jeżeli chcemy, aby układanie folii było jeszcze prostsze, stwórzmy oczko o prostej linii brzegowej. Bardzo łatwo układa się folię np. w oczkach okrągłych lub w kształcie nerki. Na samym początku  dokonujemy obrysu kształtu przyszłego oczka wodnego, następnie można co kilkadziesiąt centymetrów powbijać kołeczki dla zaznaczenia linii. Przy niewielkich oczkach, dół można wykopać zwykłym szpadlem. Pamiętajmy, aby warstwę żyznego podłoża odebrać, gdyż w późniejszym etapie z pewnością się przyda. Z podłoża, z niższych warstw warto usypać nasyp, który może zostać wykorzystany do stworzenia kaskady bądź też malowniczego skalniaka. Pamiętajmy o uwzględnieniu półek na konkretną roślinność np. rośliny strefy bagiennej. Następnie równamy ściany oczka wodnego i wyrównujemy poziom przeciwległych brzegów, aby w okresie późniejszym nie doszło do sytuacji, że w jednej części oczka będzie widoczna folia. To bardzo nieestetycznie wygląda, dlatego już na tym etapie trzeba zadbać o dobre wypoziomowanie oczka. Kolejną czynnością jest wyłożenie oczka specjalną matą, zwiększającą odporność folii na uszkodzenia. Można także skorzystać z piasku usypując kilkucentymetrową warstwę. Folię układamy w słoneczny dzień, jest wówczas bardziej elastyczna i łatwiej się układa.  Rozłożoną folię obciążamy i starannie układamy na dnie wykopu. Po rozłożeniu folii możemy dno stawu wyłożyć  żwirem oraz niewielkimi kamieniami. Następnie zaczynamy uzupełniać oczko wodą. Czynimy to stopniowo, w razie potrzeby poprawiając folię.

W miarę napełniania wodą folia  naciąga się, należy więc usunąć obciążenie brzegów folii. Gdy oczko jest  już prawie pełne obcinamy nadmiar folii, a resztę poprawiamy nadając jej prawidłowe ułożenie. Na tym etapie należy zacząć maskować brzegi oczka wodnego. Zależnie od stylu oczka wodnego można wykorzystać np. płyty betonowe, drewno, kamień, żwir, zależnie od naszych upodobań. Bardzo istotną kwestią jest także przegroda kapilarna, a więc linia, która odgrodzi suchy grunt od bezpośredniego kontaktu z wodą. Przy takim bezpośrednim kontakcie woda będzie systematycznie ubywać z oczka wodnego. Zapobiegać temu możemy wykopując wokół oczka rowek na krawędź folii, którą można obsypać żwirem.
   

Na samym końcu należy brzegi sadzawki obsadzić roślinnością, upiększyć dobierając odpowiednie do stylu materiały: rzeźby, figurki, mostki, kładki, fontanny, głazy itp. Filtry oraz pompy to urządzenia techniczne, z jakimi trzeba koniecznie się zapoznać, aby uniknąć problemów z zanieczyszczoną wodą oraz  glonami. Dobrym filtrem z pewnością będą liczne rośliny zajmujące różne strefy wody. Na strefę głęboką koniecznie należy wykorzystać takie piękności jak Nymphaea, Nuphar lutea, Nymphoides peltata. Ciekawe gatunki można także wyróżnić wśród roślin nie wymagających podłoża, a więc dryfujących po tafli wody. Bardzo ciekawie prezentuje się Azolla filiculoides, Eichoria crassipes, Pistia stratoides. Warto zaprosić do oczka wodnego np. Myriophyllum verticillatum , która dzięki bytowaniu pod wodą natlenia wodę ograniczając rozwój glonów. Podobnie jest z bardzo ekspansywną Elodea canadensis. W strefie przybrzeżnej i błotnej nie powinno zabraknąć Calla palustris, Menyanthes trifoliata, Caltha palustris, Iris pseudacorus, Typha, Hippuris vulgaris, Juncus effusus, Alisma plant ago- aquatica. A nad brzegiem oczka można posadzić Hosty w odmianach, Irys x barbata, Lythrum salicaria, Iris sibirica, Hemerocallis hybryda, Filipendula almaria. Z pewnością wokół oczka nie powinno zabraknąć roślin trawiastych, wierzb, klonów, iglaków- zależnie od zastosowanego stylu oczka wodnego.      
   

Oczka wodne to piękne ekosystemy. Folia jako materiał uszczelniający, umożliwi nam stworzenie wodnego ogrodu, który stanie się oazą spokoju idealnego na wypoczynek oraz obserwację życia roślin i zwierząt. 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: