Uprawa szpinaku - Spinacia oleracea

Uprawa szpinaku - Spinacia oleracea

Skomentuj artykuł

Choroby:

Mączniak rzekomy szpinaku

Choroba grzybowa za którą odpowiada Peronospora spinaciae. Na liściach pojawiają się żółte plamy, lekkie wybrzuszenia na wierzchniej stronie, a na dolnej szarofioletowy nalot. Porażone liście czarnieją i gniją. Mączniakowi rzekomemu sprzyja wilgotna pogoda, gęsty siew. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, należy stosować rzadszy siew, płodozmian oraz usuwać resztki roślinne i nie uprawiać szpinaku blisko roślin zimujących np. sałaty. Należy wiedzieć, że grzyb odpowiadający za chorobę, zimuje na resztkach roślinnych oraz na warzywach zimujących w gruncie np. zimowe odmiany szpinaku oraz sałaty.

Zgorzel siewek

Kolejna choroba grzybowa będąca konsekwencją obecności czynników chorobotwórczych m.in. Phytophthora, Fusarium, Botrytis, Pythium. Choroba poraża szyjki korzeniowe, które czarnieją, a siewki więdną i przewracają się. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa się tak jak w przypadku mączniaka rzekomego, podczas wilgotnej pogody. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby należy unikać mokrych stanowisk, gęstego siewu oraz wysiewać tylko zaprawione nasiona.

 

Szkodniki:

Śmietka ćwiklanka – muchówka (Pegomyia hyoscyami), która uszkadza roślinę w fazie larwalnej. Dorosły owad osiąga do 7 mm długości, jest barwy szarej i przypomina muchy,  jakie najczęściej odwiedzają nasze domostwa. Larwa beznoga, żółtawa, osiąga do około 8 mm długości i żeruje wewnątrz liści. W ciągu roku mamy do czynienia z trzema pokoleniami śmietki ćwiklanki. Pierwsze przepoczwarzenie ma miejsce w maju, po czym samice składają jaja na spodniej stronie liści. Jaja są wrzecionowate w barwie białej oraz osiągają do około 1 mm długości. Drugie i trzecie pokolenie żerujących larw szkodnika, występuje kolejno w lipcu i na przełomie sierpnia i września.  Konsekwencją obecności szkodnika jest gnicie i zasychanie liści. W przypadku dużego nasilenia śmietki ćwiklanki można wykonać oprysk (Danadim 400 EC) w momencie wylęgania się larw jak również zaobserwowaniu żerujących larw. Mocno porażone liście należy usunąć, najlepiej spalić.

Mszyca trzmielinowo- burakowa (Aphis fabae)- uszkadza liście, powoduje ich zniekształcenie oraz spowolnienie wzrostu rośliny. Szkodnik w barwie czarnej osiąga około 2 mm długości. W razie potrzeby można wykonać oprysk (np. Pirimor 500WG), wybierając te środki, które charakteryzują się krótką karencją.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także