Uprawa szparagów

Uprawa szparagów

Skomentuj artykuł

Podłoże pod szparagi przed założeniem szparagarni powinno być dokładnie nawiezione, aby wzbogacić je w składniki odżywcze. Można zastosować dobrze rozłożony obornik, kompost, nawozy mineralne oraz wapno. Najlepiej rozprowadzić je już jesienią roku poprzedniego, poprzedzającego wysadzanie młodych karp. Młode karpy do sadzenia możemy nabyć w punktach sprzedaży bądź uzyskać z nasion. Nasiona wysiewamy na wiosnę- po kilku tygodniach powinny wykiełkować. Dla uzyskania dobrze rozrośniętych karp, siewki należy przerzedzić, zostawiając je co kilkanaście centymetrów. W następnym roku po siewie mamy gotowe karpy na założenie szparagarni. Dobrze założona i pielęgnowana szparagarnia może trwać w jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Młode, jednoroczne karpy należy wykopać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni, najlepiej widłami szerokozębnymi. Najodpowiedniejsze karpy na rozpoczęcie uprawy powinny mieć około kilkunastu korzeni oraz powyżej pięciu pąków. Chcąc uzyskać białe szparagi uprawiamy je w wałach bądź kopczykach. Karpy wysadzamy na głębokość do 30 cm zachowując odstępy między rzędami, oddzielonymi od siebie o około kilkadziesiąt centymetrów. Dobrym sposobem jest wykopanie rowków o głębokości około 25 cm w równoległych rzędach, oddzielonych od siebie o około 35- 40 cm. Na spulchnione podłoże w rowkach sypiemy kilkucentymetrowe kopczyki z kompostu co kilkadziesiąt centymetrów. Na te kopczyki układamy karpy po czym przysypujemy. Przedstawiony powyżej sposób dotyczy uprawy szparagów na wałach. Uprawa szparagów poprzez kopczykowanie jest podobna. Kopiemy w odpowiedniej rozstawie dołki (około metr na metr), a następnie umieszczamy w nich karpy i przysypujemy. Szparagi zielone sadzi się w rzędach, w płytkich bruzdach (10- 15 cm) i przysypuje ziemią. W okresie jesiennym w szparagarni ścinamy suche części roślin, a całą plantację warto przysypać liśćmi bądź obornikiem. W drugim roku uprawy pielęgnujemy plantację odchwaszczając, nawadniając i nawożąc w razie potrzeby. Co trzy lata można zastosować dobrze rozłożony obornik. W trzecim roku, przy odpowiedniej pielęgnacji można przeprowadzić pierwsze zbiory. Trwają one od wiosny do połowy lata. Ścina się wyrastające pędy u nasady wału, za pomocą odpowiednio długich noży. Szparagi powinny mieć powyżej 20 cm długości. Zbiory można nieznacznie przyspieszyć uprawiając szparagi pod folią.
   

Zebrane szparagi są bardzo nietrwałe i najlepiej spożyć je w ciągu 1- 2 dni. Po zebraniu powinny być dobrze schłodzone, aby ich trwałość została trochę wydłużona. Szparagi powinny być przechowywane w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu.
   

Szparagi można bardzo łatwo przyrządzić do spożycia. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest po prostu ugotowanie w lekko osolonej wodzie. Smak szparagów jest bardzo delikatny, a więc może stanowić doskonały dodatek do potraw mięsnych, sałatek, zup. Pamiętajmy, że białe szparagi w przeciwieństwie do zielonych należy obrać.
   

Asparagus jest warzywem mało popularnym w naszym kraju, jednak warto to zmienić. Szparagi dają nam możliwość szybkiego wzbogacenia organizmu o niezbędne składniki- zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy po zimie potrzebujemy szybkiej regeneracji oraz oczyszczenia.

 

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także