Uprawa fasoli szparagowej

Uprawa fasoli szparagowej

1 komentarzy

Podłoże i nawożenie

Podłoże pod uprawę fasoli powinno być próchniczne, pulchne, głęboko uprawione i żyzne, ponieważ fasola jest w tym względzie dość wymagającym warzywem. Odmiany należy siać w pierwszym lub drugim roku po nawożeniu obornikiem lub kompostem. We wczesnej fazie wzrostu można także dokarmiać rośliny nawozami mineralnymi, np. saletrą amonową. Fasola należy do rodziny roślin motylkowych - rośliny z tej rodziny rosną w symbiozie z bakteriami Rhizobium, które powodują powstawanie na ich korzeniach charakterystycznych brodawek, w których wiążą azot atmosferyczny. Część zasymilowanego przez bakterie azotu pozostaje w glebie, dlatego rośliny motylkowate często bywają uprawiane na zielony nawóz, ponadto są ważnym elementem płodozmianu.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa

Siew

Fasola jest warzywem o stosunkowo dużych wymaganiach nie tylko glebowych, ale i cieplnych. Do prawidłowego rozwoju wymaga temperatur w zakresie 20-25°C; nie znosi przymrozków.
Do gruntu siejemy ją późną wiosną, na przełomie maja i czerwca, do ciepłej i wilgotnej ziemi w rzędy co 40 cm, najlepiej gniazdowo po 3-5 nasion. Podobnie sieje się fasolę tyczną, jednak odległość pomiędzy rzędami powinna być nieco większa, aby można było zamocować podpory po których rośliny będą się piąć. Ponieważ okres zbioru zielonych strąków jest raczej krótki, aby zapewnić sobie dostępność warzywa przez dłuższy czas należy powtórzyć siew jeszcze 2-3 razy w odstępach dwutygodniowych. Optymalna temperatura dla kiełkowania wynosi 15-22°C.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ponieważ fasola jest wrażliwa na uszkodzenia korzeni, spulchnianie gleby i odchwaszczanie należy wykonywać ostrożnie. Nie poleca się także podkiełkowywania nasion w doniczkach, ponieważ przy ich wysadzaniu na miejsca stałe delikatny system korzeniowy może ulec uszkodzeniu i rośliny zmarnieją.

Zbiór

Niedojrzałe strąki zbiera się co kilka dni w razie potrzeby. Pobudza to rośliny do kwitnienia i zawiązywania kolejnych. Z jednej rośliny zwykle zbioru dokonujemy około trzech razy, co kilka, kilkanaście dni. Warto również pozostawić kilka ostatnich strąków i pozwolić dojrzeć nasionom – w ten sposób zapewnimy sobie materiał siewny na następny sezon.

Łukasz Skop

Bibliografia

Warzywa na działce i w kuchni, Ł. Zaborska i Z. Zawistowska, Wydawnictwo Watra, Warszawa 1981
Encyklopedia działkowca, A. Sawra, Książka i Wiedza, Warszawa 2005
Uprawa fasoli szparagowej i na suche nasiona, B. Wierzbicka, Hortpress
Wymaganie odmian zaczerpnięto ze stron producentów nasion.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Joysii, Tytuł: Sweet Stronka

    Dużo info i na ogół jest oki

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: