Uprawa chryzantem dla początkujących

Uprawa chryzantem dla początkujących

1 komentarzy

Chryzantemy (Chrysanthemum) stanowią bardzo liczną grupę roślin kojarzonych przede wszystkim z jesienią oraz świętem Wszystkich Zmarłych. Znamy je także jako okazałe kwiaty cięte, które możemy zakupić w każdej kwiaciarni.

W większości pochodzą z Korei, Chin oraz Japonii. Słowo Chryzanthemum pochodzi od słowa chrysos oznaczającego złoto. W Polsce bardzo często spotykane są pod nazwą złocienie. Do tej  grupy zaliczymy rośliny uprawiane zarówno w szklarni (złocień ogrodowy) oraz w gruncie (np. złocień arktyczny, złocień ogrodowy, złocień koreański). Ich wysokość zależnie od gatunku jest bardzo zróżnicowana i może wynosić od 25 cm, sięgając nawet do 250 cm. Występują w barwie białej, czerwonej, brązowej, różowej, żółtej. Ich kwiaty możemy podzielić na pojedyncze, anemonowe i pełne. Pojedyncze składają się z kwiatów języczkowych osadzonych na jednym bądź kilku okółkach. Wnętrze kwiatostanu wypełniają rurkowate kwiaty. Anemonowe charakteryzują się wypukłym środkiem kwiatu. Pełne okazy należą do najbardziej zróżnicowanych, występujących m.in. w postaci kwiatostanów w kształcie kul, pomponów. Dzielą się także na igiełkowe, daliowate, astrowate. W okresie jesiennym zwłaszcza w okolicach listopada w sprzedaży pojawia się masa pięknych odmian chryzantem, które w zasadzie występują w postaci dużych kwiatów osadzonych po jednym na każdym pędzie bądź drobnymi kwiatami, bardzo licznie występującymi na bardzo rozgałęzionych pędach. Te piękne okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, a ich rozmnażaniem zajmują się wykwalifikowani ogrodnicy. Warto wiedzieć, że złocienie to kwiaty krótkiego dnia. Ta cecha sprawia, że większość z nich zakwita tak późno. Oczywiście w specjalistycznych gospodarstwach w uprawie szklarniowej hodowcy mają możliwość regulowania oświetlenia i temperatury, tak więc możemy podziwiać chryzantemy o każdej porze roku. Chryzantemy z pewnością upiększą mieszkanie swymi wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z grupy szklarniowych jak najbardziej się nadają do takiej uprawy. Trzeba jednak pamiętać, że roślina po przekwitnięciu nadaje się do wyrzucenia. Większość z tych najpiękniejszych chryzantem nie nadaje się do uprawy gruntowej ze względu na wrażliwość na ujemne temperatury.

Część z chryzantem można uprawiać w gruncie. Przykładem jest złocień koreański (Chrysanthemum x coreaum). Jest on bardziej wytrzymały na mróz i występuje w licznych barwach. Piękną jego odmianą jest ‘Apollo’ o pomarańczowoczerwonych kwiatach, ‘Hebe’ skupiająca uwagę czysto różową barwą oraz wyrazista ‘Nancy Copland’ o kwiatach wręcz wiśniowych. Chrysanthemum x coreaum kwitnie późną jesienią. Mogą one osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów wysokości, przy czym są najczęściej szersze jak wyższe. Aby jego kwitnienie było obfitsze należy na początku lata uszczykiwać wierzchołki. Ten zabieg zapewni silniejsze rozkrzewienie, a w konsekwencji większą ilość wytworzonych kwiatów. Gatunek ma wielorakie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno na rabatach, w grupach bądź też na skalistych aranżacjach.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: zuzia, Tytuł: gkjkgjjdfgh

    jncuihdfuiysfuigh

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie