Uprawa borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej

Skomentuj artykuł

Pielęgnacja uprawy

Kiedy przebrniemy już przez najtrudniejsze początki, pozostaje nam jedynie stała pielęgnacja krzaczków. Polega ona głównie na regularnym nawadnianiu roślin oraz nawożeniu preparatami o kwaśnym odczynie pH. Dobrze jest też co jakiś czas sprawdzić, czy odczyn gleby jest właściwy i w razie potrzeby dodać do niej nieco siarki lub kwaśnego torfu.

Uprawa borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej

Choroby i szkodniki

Tak jak i inne rośliny uprawne, również borówki są narażone na wystąpienie chorób i szkodników. Większości chorób atakujących borówkę sprzyja brak cięcia sanitarnego i błędy uprawowe. Nadmiernie zagęszczone krzewy są atakowane głównie przez choroby grzybowe takie jak szara pleśń, mączniak, biała plamistość liści czy antraknoza. Zbyt wysoki poziom wód gruntowych, może natomiast sprzyjać wystąpieniu zgorzeli pędów (również powodowanej przez grzyba). Porażone pędy od dołu brunatnieją i zamierają. W przypadku wystąpienia choroby grzybowej, należy zastosować oprysk właściwym dla niej preparatem chemicznym, przeznaczonym do ochrony roślin owocujących.
Szkodniki najczęściej spotykane w uprawie borówki wysokiej to: kwieciaki borówkowe, owocówka boróweczka, szpeciel pączkowy borówki i oczywiście wszędobylskie mszyce. Kiedy zauważymy szkodnika, musimy również zastosować oprysk odpowiednim do jego zwalczania preparatem chemicznym.

Borówkom mogą jeszcze zagrażać inne zwierzęta, jak np. zające, sarny czy ptaki, chętnie żywiące się ich smacznymi owocami lub korą młodych pędów. Dlatego uprawy borówki należy ogrodzić, a same krzaczki w trakcie owocowania osłonić siatkami, podobnie jak postępuje się z czereśniami.

Uprawa borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej

Odmiany i pora dojrzewania

Wybór odmian uprawowych tego owocu jest bardzo bogaty, gdyż na świecie dochodzi nawet do ponad 400. Różnią się one między sobą przede wszystkim porą owocowania, plennością oraz wielkością i smakiem jagód. Niektóre z odmian są też bardziej wytrzymałe na mróz (np. „Bluecrop”), a inne nieco wrażliwsze na niskie temperatury (np. „Eliot”) .

Najwcześniejsze odmiany dojrzewają już na początku i w I połowie lipca („ Duke”, „Spartan”) średnio wczesne w sierpniu („Bluecrop”, „Nelson”), a najpóźniejsze jesienią („Eliot”, „Darrow” czy „ Brigitta”).

Zalety owoców

Bez względu na to czy mamy możliwość samodzielnej uprawy borówki czy też możemy jedynie skorzystać z owoców dostępnych w handlu, naprawdę warto się do nich przekonać i spożywać w jak największej ilości.

Są bowiem niezwykle bogate w wartościowe składniki jak kwasy i sole mineralne, witaminy ( A, C i E), antyoksydanty, błonnik i wiele innych cennych substancji. Wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz są zalecane osobom, mającym kłopoty z oczami. Polecane są też przy chorobach z krążeniem, układem moczowym, spadkiem odporności, kłopotami z pamięcią i częstymi infekcjami.

No i poza tym, że są tak zdrowe, są też bardzo smaczne.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także