Uprawa boczniaka

Uprawa boczniaka

Skomentuj artykuł

Obok pieczarki boczniak jest jednym z najczęściej uprawianych grzybów w naszym kraju. Jest smaczny, a ponadto zawiera białko, aminokwasy, witaminy z grupy B, sole mineralne oraz obniża poziom cholesterolu we  krwi. Uprawiany przede wszystkim wielkotowarowo, ale w ostatnim czasie w związku z panującą modą na amatorską uprawę grzybów, można bez problemu uprawiać boczniaka w domowym zaciszu, na działce bądź w ogrodzie. Podobnie jak w przypadku uprawy pieczarek, w sprzedaży jest dostępne specjalne podłoże do ich uprawy wraz z zaszczepioną grzybnią. Jeżeli skorzystamy z takiej oferty, w prosty sposób uzyskamy smaczne i pożywne grzyby.
   

Boczniak należy do rodziny boczniakowatych, obejmujących wiele gatunków, z których najbardziej znanym w uprawie jest boczniak ostrygowaty - Pleurotus ostreatus. W naturalnym środowisku występuje na martwym drewnie drzew liściastych, w okresie wczesnowiosennym oraz późnojesiennym. Występuje w licznych kępkach. Jest saprofitem rozwijającym się dzięki materii organicznej, którą rozkłada na związki proste.
    

Najbardziej optymalnym podłożem do amatorskiej uprawy boczniaka jest słoma oraz drewno. Możemy go uprawiać zarówno na wolnym powietrzu (działka, ogród) jak również w piwnicy, szopie, garażu itp. Zależnie od wybranego podłoża proces uzyskania owocników jest różny.
   

W przypadku uprawy boczniaka na podłożu ze słomy należy ją odpowiednio przygotować. Powinna być świeża i wolna od wszelkich zmian takich jak np. pleśń. Słomę należy rozdrobnić na sieczkę po czym dwukrotnie sparzyć. Ten zabieg pozwala na eliminację ewentualnych zarodników innych grzybów. Odpowiednie stanowisko do uprawy powinno być półcieniste do zacienionego, koniecznie zaciszne i o dużej wilgotności. W zasadzie czas jaki może upłynąć nim nastąpi pierwszy zbiór to około 3- 5 miesięcy.

Etapy przygotowania uprawy boczniaka od przygotowania podłoża, aż do zbioru

- Przygotowanie podłoża ( posiekanie słomy, umieszczenie w worku jutowym, a następnie dwukrotne sparzenie oraz odsączenie);

- Do podłoża należy dodać grzybnię, która występuje w formie ziarnistej, dlatego nie powinno być problemu z wymieszaniem jej z podłożem;

- Następnie podłoże należy umieścić w foliowych workach, mocno ubijając. Optymalna temperatura do rozwoju grzybni wynosi 20- 25°C, a wilgotność powinna przekraczać 80%. Na tym etapie należy zapewnić uprawie zaciemnione miejsce;

- W workach należy wykonać otwory o średnicy około 1-1,5 cm rozmieszczone co kilkanaście centymetrów;

- Przy zapewnieniu optymalnej temperatury, grzybnia powinna przerosnąć podłoże  w przeciągu 2- 3 tygodni;

- Po przerośnięciu podłoża należy obniżyć temperaturę pomieszczenia do około 8- 15°C, zapewnić dostęp światła (8- 12 godzin dziennie) oraz powiększyć otwory w worku.

- Po obniżeniu temperatury w przeciągu kilkunastu dni powinny pojawić się pierwsze owocniki, których nie zrywamy tylko odcinamy całe kępy

- Zachowując wysoką wilgotność podłoża po zbiorach, zapewnimy sobie kolejny zbiór, po około kilkunastu dniach

Uprawa boczniaka

Chcąc uprawiać boczniaka w ogrodzie, znajdźmy mu odpowiednie i zaciszne miejsce, najlepiej w dużym zagęszczeniu drzew i krzewów na północnej wystawie. Przy skorzystaniu z oferty handlowców, możemy nabyć tzw. balot pełen podłoża z zaszczepioną już grzybnią. Jego cena zależnie od wagi jest zróżnicowana, średnio kosztuje kilkanaście złotych. Naszym zadaniem będzie tylko utrzymać odpowiednią wilgotność. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie uprawy bocznika jest zadołowanie balotu w podłożu, łatwiej wówczas utrzymać odpowiedni poziom wilgoci. Przy uprawie na kostce słomy, należy na początku ją dwukrotnie moczyć, a po odsączeniu umieścić w miejscu docelowym ( miejsce prowadzenia uprawy). Następnie zaszczepiamy grzybnię w kilkunastocentymetrowych otworach. Po zaszczepieniu najważniejszą kwestią jest utrzymywanie odpowiedniej wilgoci podłoża. Zależnie od panujących warunków przerost podłoża grzybnią może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.

   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: