Uprawa arbuza

Uprawa arbuza

1 komentarzy

Odmiany

Rosario F1 – odmiana wczesna, która dobrze znosi niższe temperatury. Roślina jest również odporna na mączniaka rzekomego i właściwego. Jej owoce osiągają masę do 4 kg i mają ciemnozieloną skórkę. Miąższ jest ciemnoróżowo-czerwony, słodki i soczysty.

Janosik – odmiana średnio wczesna, również odporna na choroby. Owoce mają ciemnozieloną skórkę z  bardzo ciemnymi paskami i delikatnym marmurkiem. Arbuz osiąga masę do 5,5 kg i jego kształt jest eliptyczno-okrągły. Miąższ jest koloru żółtego, jest bardzo słodki i nie zawiera dużo pestek. Roślina ma pokrój płożący, silnie rozrastający się

Sugar Baby – Jak sama nazwa wskazuje odmiana ma bardzo słodki czerwony miąższ. Najlepszy smak osiąga zasadzana wcześnie. Kształt owocu jest kulisty i ma ciemnozielony kolor. Roślina zapylana przez pszczoły przynosi większe plony.

Charleston Grey – Odmiana ciekawa pod względem budowy. Kształt owocu jest podłużny i owalny. Skórka arbuza jest jasnozielona, natomiast miąższ czerwony i soczysty.


Zastosowanie

 

Cytrulina zawarta w arbuzie wspomaga leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego: niweluje nadciśnienie tętnicze oraz dobrze wpływa na układ krwionośny człowieka. Dla ciekawostki podamy, że cytrulina podobno działa dobrze na potencję u mężczyzn, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Ponadto, arbuz jest również bogaty w likopen, dzięki czemu przeciwdziała takim chorobom jak rak jelita grubego, rak prostaty, zapalenie kości i stawów, choroby serca i astma. Soczysty miąższ arbuza doskonale oczyszcza i nawadnia organizm.

Arbuzy znalazły także zastosowanie w kosmetyce. W sklepach i drogeriach dostępne są maseczki, toniki i mleczka, które mają działanie chłodzące i są stosowane przy zmianach skórnych takich jak opryszczki, wypryski czy trądzik. Mydła, żele i kremy z dodatkiem arbuza bardzo dobrze nawilżają i ujędrniają skórę. Aromat czerwonego owocu ma działanie relaksujące i antystresowe, dlatego osoby o intensywnym trybie życia powinny stosować płyny do kąpieli o zapachu arbuza.

Uwaga! Arbuza nie powinni spożywać diabetycy ze względu na wysoką zawartość węglowodanów w tym owocu.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: loli, Tytuł: lol

    Spoko loko

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: