Ukąszenie komara jak złagodzić ból i swędzenie

Ukąszenie komara jak złagodzić ból i swędzenie

2 komentarzy

Latem spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, a okna pomieszczeń, w których przebywamy, są zazwyczaj otwarte. Sytuację tę skwapliwie wykorzystują komary – w wilgotne lata chmary tych maleńkich krwiopijców potrafią przeistoczyć się w prawdziwą plagę. Bliskich spotkań z komarami można unikać,  ale co zrobić, kiedy profilaktyka nie wystarcza? Podpowiadamy, jak złagodzić ból i swędzenie, których przyczyną jest ukąszenie komara.

Skutki ukąszeń

Pojedyncze ukąszenia komarów nie niosą ze sobą poważnego zagrożenia, ponieważ owady te nie są jadowite. Zazwyczaj jedynym skutkiem ukąszenia jest zaczerwienienie, niekiedy połączone z opuchlizną, i świąd o różnym stopniu natężenia. Objawy te zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie dzieje, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ utrzymująca się opuchlizna i ból mogą świadczyć o zakażeniu bądź uczuleniu. Liczne ukąszenia mogą ponadto wywołać reakcję alergiczną, której towarzyszy wysypka i wysoka gorączka. W przypadku alergików, osób starszych i dzieci istnieje nawet ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, wtedy zaś niezbędna jest niezwłoczna interwencja lekarska.

Środki domowe

Najważniejsza zasada w radzeniu sobie z ukąszeniami komarów jest prosta: nie wolno drapać podrażnionej skóry. Drapanie potęguje świąd i ból, a ponadto wydłuża czas leczenia stanu zapalnego. Ukąszenie warto przetrzeć spirytusem salicylowym, żeby zdezynfekować rankę i oczyścić skórę przed kolejnymi zabiegami. Następnie można spróbować złagodzić ból i swędzenie, stosując okład z lodu. Opuchliznę skutecznie zmniejszy kompres z sody – łyżeczkę proszku należy rozpuścić w szklance chłodnej wody. Podobne działanie wykazują sok z natki pietruszki i sok z cebuli – ten ostatni ma ponadto działanie antybakteryjne i antyseptyczne, dlatego przyłożenie do podrażnionego miejsca plasterka cebuli jest również dobrym pomysłem.

Pomocne preparaty

W sprzedaży dostępne są również skuteczne środki, które natychmiastowo łagodzą skutki ukąszeń. Godne polecenia są m.in. produkty Bros – żel i spray łagodzący ukąszenia.  Preparaty te chłodzą skórę, niwelując uczucie pieczenia i świądu, a ponadto zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie. Są również skuteczne w łagodzeniu oparzeń pokrzywą. Inne warte polecenia środki dostępne na polskim rynku to m.in. aerozole Autan Akut i Allertec Ukąszenia, żele Fenistil, Kamagel i Hydrocort, czy preparat 100P w kulce. Środki te stosuje się miejscowo, na oczyszczoną i suchą skórę. W przypadku żelu – należy czystymi rękami delikatnie wmasować go w miejsce ukąszenia. Po zabiegu koniecznie trzeba ponownie umyć ręce. Żele nie brudzą ubrań i szybko się wchłaniają. Jeszcze wygodniejsze do stosowania są preparaty w sprayu i w kulce, które pozwalają uniknąć konieczności dotykania podrażnionego miejsca. Niezależnie od tego, który produkt wybierzemy, przez jego użyciem należy uważnie przeczytać ulotkę i zastosować się do jej zaleceń.

Małgorzata Długosz

Bibliografia:
1)    Gdy swędzi skóra, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2010, s. 107.
2)    Landowska A., Owady – zło niekonieczne, „Kwietnik”, nr 7/2002, s. 40-41.
3)    Sygnowska K., Żądlą, kłują, wysysają, „Działkowiec”, nr 8/2009, s. 67.
4)    Wacławek J., Rady na owady, „Mój Ogródek”, nr 5/2015, s. 54-55.
5)    Zakrzewska A., Ogród bezzz komara, „Kwietnik”, nr 7/2009, s. 36-37.

2 komentarzy

  1. Dodał: Lisa, Tytuł: Komary

    Dobrym i wyprobowanym przeze mnie sposobem na ukaszenia komarow jest kilkakrotne pocieranie miejsca ukaszenia skorka banana. Ranka niemalze zupelnie przestaje swedzic i goi sie szybko. Powodzenia :)

  2. Dodał: Justyna, Tytuł: Komary w pokoju

    Często jak mam otwarte okno to wlatują komary co znimi zrobić ale ja się boje komarów

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: