Turzyca - Carex

Turzyca - Carex

Skomentuj artykuł

Gatunki i odmiany powyżej 40 cm

 

Carex umbrosa - turzyca cienista- gatunek rodzimy, który może osiągać niewiele ponad 40 cm wysokości. Jak sama nazwa wskazuje roślina preferuje miejsca cieniste, wilgotniejszego podłoża i w takich warunkach najlepiej się sprawdzi. Najczęściej spotykaną odmianą gatunku jest ‘Thinny Thin’.
Carex grayi- turzyca Graya – jest gatunkiem charakterystycznym, niezwykle tolerancyjnym, zimozielonym o ciekawych owocostanach.
Carex sylvatica- turzyca leśna jest gatunkiem rodzimym, osiągającym do około 70 cm wysokości. Ma niewielkie wymagania, ale preferuje wilgotne i półcieniste podłoże. Warto ją wykorzystać przy aranżacji oczka wodnego w stylu naturalistycznym.
Carex muskingumensis – turzyca palmowa w pełni mrozoodporna, dekoracyjna, ze względu na palmowy układ liści. Osiąga do około 60- 70 cm wysokości i jest doskonałą propozycją na brzeg oczka wodnego. Wymaga żyznego podłoża i dużo wilgoci. Można się spotkać z jej odmianami np. ‘Little Midge’ (karłowata), ‘Ice Fountains’ (zielone obrzeże i białawy środek).
Carex buchananii – gatunek zimozielonej trawy, zaliczanej do grupy tzw. traw nowozelandzkich, mniej mrozoodpornych, ale zachwycających pokrojem oraz pięknym brązowawym wybarwieniem liści. Wymaga stanowisk słonecznych oraz wilgotniejszego podłoża. Nie lubi stojącej wodny, uważajmy na nią zwłaszcza w okresie zimy (najlepiej ją zabezpieczyć). Jej wysokości może sięgać do około 60 cm.

Turzyca

 

Turzyca

Gatunki i odmiany poniżej 40 cm

Do tej grupy zaliczymy wiele gatunków i odmian.  Biorąc pod uwagę  odmiany turzycy cienistej, warto zwrócić uwagę na ‘Thinny Thin’. Odmiana osiąga niewiele ponad 20 cm wysokości i ma ładnie wybarwione liście. Zdecydowanie ładniej wybarwia się na mniej zacienionym stanowisku. Preferuje wilgotne podłoże.

W ogrodzie bardzo często można spotkać odmiany Carex morrowii, ale nie gatunek osiągający do około 40 cm wysokości, charakteryzujący się zimozielonymi liśćmi w barwie zielonej. Roślina preferuje stanowiska próchnicze, wilgotne. Odmiany dekoracyjne, paskowane.

Carex muskingumensis ‘Little Midge’

Niewielka o szerokich liściach turzyca babkowata, osiąga zaledwie 20- 30 cm wysokości, ale jest dekoracyjną rośliną ze względu na liście i kwiaty. Preferuje stanowiska półcieniste i wilgotne. Rozrośnięte kępy można podzielić w celu rozmnożenia rośliny. Pamiętajmy, że daje ona samosiew.

Carex siderosticha – turzyca żelazna zaliczana do grupy niewielkich gatunków zaliczanych do rodzaju Carex. Jej wysokość sięga do około 30 cm, preferuje podłoże próchnicze i wilgotne.

Carex oshimensis- turzyca oszimeńska

Carex ornithopoda – turzyca ptasie łapki

Wybrane gatunki o paskowanych liściach

Wśród turzyc, odnajdziemy wiele paskowanych odmian m.in.

Turzyca Morrowa ‘Variegata’ (osiąga do około 30 cm wysokości, preferuje półcieniste, wilgotne stanowiska, charakteryzuje się białym obrzeżem liści)
Turzyca Morrowa ‘IceDance’ (biało- kremowe obrzeże liści, osiąga podobne rozmiary jak ‘Variegata’, ale jest bardziej ekspansywna).
Carex oshimensis ‘Evergold’ (niewielka odmiana, sięgająca około 20 cm ładnie wybarwiona, z kremowym pasem po środku liścia. Wymaga stanowiska półcienistego do słonecznego oraz próchniczej i wilgotnej gleby. Warto zapewnić jej zaciszne stanowisko.
Carex muskingumensis ‘Ice Fountains’ – z białawym paskiem przez środek liścia.
Carex nigra ‘On- line’- odmiana o zielonkawych liściach z delikatnym, żółtym obrzeżem.
Carex siderosticha ‘Variegata’- o liściach z białym obrzeżem.
Carex ornithopoda ‘Variegata’- niewielka odmiana z białym paskowaniem na liściach.
Carex dolichostachya ‘Kaga Nishiki’- niewielka odmian o liściach z żółtawym obrzeżem. Wymaga próchniczego, żyznego i wilgotnego podłoża. Dość tolerancyjna.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik