Turkuć podjadek

Turkuć podjadek

Skomentuj artykuł

Turkuć podjadek zwalczanie

Jeżeli zauważymy tego owada w swoim ogrodzie, nie ma na co czekać i trzeba od razu zabrać się za jego zwalczanie. Metod jest kilka, jednak nie wszystkie są w stu procentach skuteczne. Możemy zastosować chemię. W tym przypadku przychodzą nam z pomocą preparaty Diazinon 10 GR, który zwalcza podziemne szkodniki, jednak jest bardzo trujący dla organizmów wodnych i nie powinien być stosowany w pobliżu cieków wodnych oraz ujęć wody, a także środki odstraszające, przeznaczone specjalnie na turkucia podjadka.

W momencie, kiedy nie chcemy stosować środków chemicznych, pozostaje nam tylko spróbowanie ustawienia pułapek na tego owada. W miejscach, gdzie zauważymy podziemne tunele turkucia podjadka wkopujemy słoik i wlewamy do niego trochę wody. Owad wpadając do słoika nie potrafi się z niego wydostać.

Innym sposobem jest dodanie do wody odrobinę płynu do mycia naczyń i podlanie miejsca występowania szkodnika. Owad wtedy wycofuje się ze swoich tuneli (nie ma miejsca by się w nim obrócić, więc idzie tyłem) na powierzchnię ziemi, gdzie z łatwością go złapiemy.

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek

Kolejna pułapka bazuje na końskim oborniku, który przyciąga turkucia podjadka. Zakopujemy go na głębokości minimum 70 cm jesienią i po jakimś czasie sprawdzamy, czy nic nie wybrało tego miejsca na zimowanie. Jeżeli wyłapiemy owady w tym okresie, zapobiegniemy ich wiosennemu powrotowi i ponownemu rozmnożeniu w przyszłym roku. Rozwiązanie to ma jednak jedną poważną wadę - jest pracochłonne, a sprawdzanie pułapek musi odbywać się jeszcze kilka razy przed zamarznięciem ziemi.

Turkuć podjadek oczywiście ma też swojego naturalnego wroga, który może bardzo skutecznie rozprawić się z nim sam. Mowa oczywiście o krecie, który pozbywa się tych owadów szybciej, niż jesteśmy w stanie je wyłapać, jednak sam potrafi również narobić dużo szkód w naszej uprawie.


Czy wiesz, że…

Turkuć podjadek jest bardzo często używany w wędkarstwie jako przynęta na ryby. Jego specyficzny zapach skutecznie przyciąga do siebie szczególnie sumy. Z tego właśnie powodu owad ten czasami spotykany jest w sprzedaży, a jego cena dochodzi nawet do kilku złotych za sztukę.

Walka z turkuciem podjadkiem może być pracochłonna i często mało skuteczna, ale musimy ją podjąć od razu, gdy zauważymy tego szkodnika w naszym ogrodzie. Rozmnaża się bardzo szybko i równie szybko wyrządza znaczne straty w naszej uprawie. Należy wypróbować kilka metod jego wyłapywania, gdyż nawet pojedyncze osobniki pozostawione pod ziemią potrafią przy sprzyjających warunkach, a w ogrodach takie panują, odtworzyć na nowo całą populację.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także