Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

19 komentarzy

Jedne z najbardziej popularnych roślin iglastych, które możemy spotkać w większości ogrodów są Thuje, inaczej żywotniki. Ich naturalne siedliska znajdują się w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie występują najczęściej w formie drzew, rzadziej krzewów. Wyróżniamy kilka gatunków tych roślin.
   

Żywotnik zachodni, jest jednym z reprezentantów tej grupy. W naszym kraju uprawiany już od kilku wieków. Drzewa w naturalnych warunkach dorastają do 20 metrów wysokości, mają stożkowe korony, które wraz z upływem czasu stają się bardziej luźne- nieregularne. Bardzo często są wielopienne, a grubość pnia dochodzi do metra grubości. Kora jest barwy jasnoczerownobrązowej, podłużnie spękana. Liście zimozielone, łuskowate, ułożone dachówkowato. Żywotnik zachodni charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym, preferującym luźne gleby. Thuja occidentalis wymaga stanowisk słonecznych do lekko zacienionych o odpowiednim poziomie wilgotności. Nie lubi wysokich temperatur i kiepsko znosi susze. Preferuje gleby piaszczysto- gliniaste, żyzne i wapienne. Zasadniczo nie ma problemów z ich zimowaniem w naszym klimacie.
   

Jedną z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego jest odm. "Smaragd". Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swemu soczystemu, szmaragdowemu ubarwieniu oraz niewygórowanym wymaganiom.    
   

Tuja szmaragd poza wspomnianą soczystą zielenią, charakteryzuje się zwartym, regularnym pokrojem. Tworzy, bardzo gęste stożki. Roczne przyrosty tej odmiany nie są imponujące, ale w przeciągu 10 lat drzewo osiąga do 2 metrów wysokości, przy niewielkiej średnicy, kształtującej się na poziomie około 60 cm w dolnych partiach rośliny. Docelowo może osiągnąć 3 metry wysokości i nawet jeden metr szerokości.  Wielką zaletą tej odmiany jest utrzymanie soczystej barwy również w okresie zimowym. Poza tym nie wytwarza ona dużej ilości szyszek pozbawionych walorów dekoracyjnych.
   

Odmiana najbardziej toleruje stanowiska słoneczne, dobrze znosi  zacienienie. Jeżeli chodzi o warunki glebowe, to tak jak gatunek preferuje gleby żyzne, luźne, wapienne. Najszybszy przyrost uzyskamy zapewniając dostateczną wilgotność podłoża. W okresie suszy, konieczne jest systematyczne podlewanie. Płytki system korzeniowy, sprawia, że roślina ciężko znosi suszę i upalną aurę.  Z doświadczenia wiadomo, że drzewka systematycznie podlewane mają zdecydowanie wyższe przyrosty roczne, tak więc przy odpowiedniej opiece, zdecydowanie szybciej możemy uzyskać zaplanowany efekt końcowy.  Aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju należy zapewnić jej odpowiednie nawożenie. W okresie wiosennym rozpoczynamy nawożenie nawozami azotowymi, których stosowanie powinno zakończyć się na przełomie lipca/sierpnia. Jesienią (wrzesień- październik) stosujemy nawozy fosforowe i potasowe, które pomogą roślinie przetrwać w dobrej kondycji okres zimy. Pamiętajmy również o ściółkowaniu podłoża wokół drzewek. Poza walorami estetycznymi, ściółkowanie ogranicza parowanie, poprawia strukturę gleby, dostarcza składników organicznych oraz chroni przed przemarzaniem.     
   

czytaj dalej...

19 komentarzy

  1. Dodał: jolanta, Tytuł: za sychanie tui szmaragdowej

    proszę o radęi pomoc 12 letnie tuje szmaragdy zasychają od środka są coraz rzadsze a od dołu łysieją usychają też gałązki ,co robić

  2. Dodał: lolo, Tytuł: czas sadzeniamozesz

    możesz wgrudniu jak dasz rade wbic szpadel jak nie to rozpal ognisko żeby ziemia była miekka iposadz tuje

  3. Dodał: Halina, Tytuł: tuje mna balkon

    czy można hodować tuje na balkonie. chciałabym postawić tuje na balkonie. Nie wiem czy będą rosły i czy nie przemarzną w zimie

  4. Dodał: Leszek, Tytuł: cięcie, podlewanie i nawozy

    .. tak tak właśnie skończyłem totalne cięcie moich 17 letnich szmaragdów ( z 6 m zrobiłem 3,5 m ) oraz cięcie boczne tzw walce i jest gitara!! co ważne to pełne nasłonecznienie, bo od strony muru niestety zginęły listki, aha i podlewanie co 2 dni i 2 razy w roku nawóz i pod spodem gruba kora sosnowa .... Powodzenia ogrodnicy i ogrodniczki !!!!

  5. Dodał: elabemol, Tytuł: czas sadzenia

    Czy mogę jeszcze posadzić tyje /jest połowa listopada/

  6. Dodał: Ewaa, Tytuł: jak sadzic

    Jak posadzic te drzewka? tzn w jakiej odleglosci od ogrodzenia i odleglosci od siebie, by jak wyrosna byly geste i zrobily "sciane"?

  7. Dodał: barbra777, Tytuł: Thuja na balkonie w czasie zimy.

    Proszę o poradę, kiedy skończyć podlewanie na balkonie, bo rozumiem, ze od przymrozków się nie podlewa, by thuja nie zmarzła.

  8. Dodał: Tośka, Tytuł: brązowienie liści-igliwia

    To jest problem u TUI , jest na to środek w OBI na brązowienie igliwia. Miałam ten sam problem, teraz jest dobrze, tylko podsypujemy sciśle jak na woreczku opisane.

  9. Dodał: Forumowicz , Tytuł: Warto zaglądać na Forum Świat Kwiatów

    Z pewnością na pytania znajdą Państwo odpowiedź na Forum Świat Kwiatów :)

  10. Dodał: agnes123, Tytuł: tuja aureospicota

    Kupiłam we wrześniu tuje aureospicotę na balkon do donicy jak ją pielęgnować by pięknie rosła.Jak dużą powinna mieć donicę,i jak ją zimą bezpiecznie uchronić przed mrozami by nie zmarzła? Może jeszcze jedno czy można ją w chwili obecnej przesadzić do dużej donicy czy lepiej to zrobić wczesną wiosną?Proszę o pomoc.

  11. Dodał: Tośka, Tytuł: Moje maleńkie tuje

    Zakupione latem, posadzone w zawartości z worków dla tuii, każdego dnia podlewane, są żywo zielone ale widzę od środka ślady brązowienia liści, co robię żle, mają rano cień póżniej słońce.

  12. Dodał: Paweł, Tytuł: Brązowienie tuii-odpowiedz

    Mam wrażenie że ma zbyt dobrze-kwaśno Tuja nie lubi tak kwaśnego podłoża, podlewanie szczególnie w upały owszem ale bardziej wapienne podłoże niż kwaśne :)

  13. Dodał: maria, Tytuł: pomocy jestem bezradna

    mam przy balkonie tuję wysoką do 2 piętra nie mogę i nie chcę jej usunąć ale koniecznie muszę ją przyciąć bo w mieszkaniu jest ciemno jak to zrobić,żeby nie zniszczyć drzewa

  14. Dodał: Mariusz, Tytuł: Brązowienie tuii

    witam Mam poważny problem z tują smaragd. Posadziłem ok 70 szt. i do tej pory czyli 3 rok wymienić musiałem 10 szt. ze względu na brązowienie i wyschnięcie. Brązowieć zaczynają od środka. Podlewam je średnio dwa razy w tygodniu. Ostatni podsypałem nawozem do iglaków. Zobaczę czy coś to da. W zeszłym roku zastosowałem preparat na pajęczaki bo znalazłem kilka pajęczyn, podlałem też by zakwasić glebę. Zapomniałem wspomnieć że posadziłęm je w torfie pozyskanym z podmokłej łąki. Nie mam już pojęcia co z nimi robić. Proszę o pomoc.

  15. Dodał: JBVGLJ, Tytuł: NBUMJKBVGVHYJ

    Z TEGO CO WIEM TO TUJE SZMARAGD PRZYCINA SIE TYLKO Z GORY A NIE TAK JAK INNE JESZCZE PO BOKACH,MOZE TO JEST PROBLEMEM?

  16. Dodał: Tadeusz, Tytuł: polecam, bo piękne

    Tuje "SPIRALIS" : przepiękny pokrój,spiralnie układające się piętra, smukłe, wspaniałe na żywopłot.

  17. Dodał: magdalena, Tytuł: prosze o pomoc

    moje tuje rosna juz od ok. 12 lat. od ok. 4 lat zaczely"ginac", maja duzo brazowych wysuszonych galezi , a zwlaszcza od srodka. staly sie nie geste jak na poczatku, a "przeswitujace". obcinalam te wszystkie suche galezie ale to nic nie pomoglo. czy moze mi ktos poradzic jak je uratowac? pozdrawiam

  18. Dodał: Monika, Tytuł: Witam serdecznie

    dziękuję za wyczerpujący opis. Jestem raczkującym ogrodnikiem i nie wiedziałam od czego zacząć więc teraz wiem że zacznę od obsadzenia parkanu Tujami. Bardzo podaba mi się stronka i będę z niej korzystać. pozdrawiam

  19. Dodał: Roksana., Tytuł: witam serdecznie

    podobają mi się te tuje,ale nie wiedziałam że one rosną takie wysokie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: