Tuberoza

Tuberoza

7 komentarzy

W naszych ogrodach zwykle królują kwiaty dobrze nam znane, stosunkowo łatwe w uprawie i radzące sobie w trudnym, polskim klimacie. Jednak czasem warto rozejrzeć się za roślinami mniej popularnymi lub zapomnianymi, gdyż mogą okazać się niezwykłą atrakcją naszego ogrodu.

Do takich właśnie ciekawostek na pewno możemy zaliczyć Tuberozę bulwiastą (Polianthes tuberosa). To interesujący kwiat, który zachwyca niebywale pięknym i silnym zapachem, przypominającym zarówno jaśmin, konwalię, gardenię jak i kwiaty cytrusów. Najmocniej pachnie wieczorem, ale właściwie przez cały dzień roztacza wokół siebie dość intensywną woń. Ponieważ zapach tuberozy jest nie tylko piękny i intensywny, ale też dość trwały,  pozyskuje się z niej olejek eteryczny, który jest cenionym surowcem używanym do produkcji perfum.

Pochodzenie i wymagania uprawowe

Tuberoza pochodzi z klimatu ciepłego i jest bardzo wrażliwa na przymrozki, dlatego w naszym kraju nie przezimuje w gruncie. Przyjmuje się, że jej ojczyzną jest Meksyk, ale nie ma co do tego absolutnej pewności. Obecnie tuberozę hoduje się głównie w Indiach, Maroku, Hawajach, Francji oraz Chinach. Ten kto zna tę roślinę i miał już z nią do czynienia, wie zapewne, że uzyskanie kwiatów z cebulek własnej hodowli jest niezwykle trudne. No chyba że ma do dyspozycji całoroczną, ogrzewaną i doświetlaną szklarnię. Dlaczego tak się dzieje?


Otóż tuberoza ma wysokie wymagania uprawowe, a przede wszystkim cieplne i tylko po ich spełnieniu mogłaby wydać kwiaty z cebulek potomnych. W skrócie wygląda to tak, że w naszym klimacie młode cebulki nie mogą osiągnąć dojrzałości i jeśli nawet jesienią je wykopiemy, a na wiosnę wsadzimy ponownie, to prawdopodobnie rozmnożą się i wydadzą kolejne małe cebulki, ale nie zakwitną. Dlatego też aby doczekać się wspaniałych kwiatów, musimy corocznie kupować nowe cebulki. Na szczęście nie są zbyt drogie. Podobnie zresztą postępujemy, kupując co roku sadzonki roślin jednorocznych i również w przypadku tuberozy tak będzie najpewniej i najprościej.

Tuberoza

Tuberoza

Sadzenie i pielęgnacja

Kiedy już nabędziemy cebulkę, należy ją wiosną (ok. III - IV) wsadzić do pojemnika z dobrym drenażem i przykryć ok. 2-3 cm. warstwą ziemi. Cebule hodowlane są duże, ale nie sadźmy ich zbyt głęboko, tym razem stosowanie się do zasady sadzenia na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli nie sprawdzi się. Tuberoza kiełkuje dość długo, a znaczna głębokość spowoduje, że będzie to trwało jeszcze dłużej. W konsekwencji późno wysadzona do gruntu roślina, nie zdąży wydać kwiatów przed zimą.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Adron, Tytuł: Eewa ma rację, dość światła i gleby

    Nie można przesadzić ani z prażeniem, ani brakiem gleby w doniczce(nie może być doniczka wcale, grunt albo duża donica) i brakiem światła. Nie zakwitnie, nie zdąży wcale. Pod koniec września 2017 przymrozki.

  2. Dodał: thor, Tytuł: nie upał

    właściwie tylko tuberoza na słońcu i upale w szklarni po 1 dniu prawie uschła, zmarniała. Niedobrze jest poniżej 20 stopni, ale chyba 24-26 widno i brak wiatru- dość słaba.

  3. Dodał: Krupeczka, Tytuł: EUSTOMA - nadal błędne zdjęcie

    Przemek w temacie błędnego zdjęcia na froncie artykułu odezwał się w 2013 roku. Minęły 3 lata i nic się nie zmieniło. Widać jak lekceważą zainteresowanych. :(

  4. Dodał: Eewa, Tytuł: oświetlenie

    Nie mogę zgodzić się z poglądem, że przy uprawie należy chronić roślinę przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Moje doświadczenia są wręcz przeciwne. Właśnie pełne słońce sprawia, że tuberoza w ciągu sezonu zdąży i wyrosnąć, i zakwitnąć. Pamiętajmy, że roślina ta pochodzi ze strefy, gdzie słońce znacznie silniej operuje. "Nasze" słońce znosi bez szkody, chyba że trafią się 40-stopniowe upały. Formowanie pędu kwiatowego trwa u tuberozy długo. Na zacienionym stanowisku często nawet nie podejmuje próby, by go wytworzyć.

  5. Dodał: Jola, Tytuł: tuberoza owoce

    Kupiłam kiedyś nasiona. Pierwszej zimy przechowałam w donicy, ale później nie wykopałam i przeżyła. Ciekawią mnie jej owoce, nigdzie nic o nich nie piszą. Rosną w gronach, teraz robią się czarne. Słyszałam ostatnio, że są jadalne, ale nie będę ryzykowała. Może ktoś coś wie na ten temat?

  6. Dodał: Jola, Tytuł: tuberoza owoce

    Kupiłam kiedyś nasiona. Pierwszej zimy przechowałam w donicy, ale później nie wykopałam i przeżyła. Ciekawią mnie jej owoce, nigdzie nic o nich nie piszą. Rosną w gronach, teraz robią się czarne. Słyszałam ostatnio, że są jadalne, ale nie będę ryzykowała. Może ktoś coś wie na ten temat?

  7. Dodał: Przemek, Tytuł: zdjęcie eustomy

    Witam, Dlaczego na pierwszym zdjęciu jest Eustoma skoro artykuł jest o Tuberozie. Proszę zmieńcie to bo ktoś może pomyśleć ze to Tuberoza :) Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie