Tuberoza Polianthes

Tuberoza Polianthes

1 komentarzy

Wśród roślin, o których istnieniu należy pamiętać, a które zostały wyparte z naszych ogrodów przez inne rośliny ozdobne z pewnością znajduje się tuberoza. Dawniej niezwykle popularna, dziś, to prawdziwa rzadkość, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo, choć wydaje się, że podstawowa, to kłopotliwość uprawy.

Czy wiesz że …

Poniższy tekst kojarzony jest przede wszystkim z Markiem Grechutą i utworem     „Pomarańcze i mandarynki” , a tak naprawdę słowa są autorstwa Juliana     Tuwima, pochodzące z wiersza „Sen złotowłosej dziewczynki”.

Pani pachnie jak tuberozy,
to nastraja i to podnieca.
A ja lubię tuman narkozy
A najbardziej- gdy jest kobieca
.”

Tuberoza jest na tyle oryginalną i wyrazistą rośliną, że warto ją uprawiać, mimo że w naszym klimacie, zazwyczaj wymaga corocznego zakupu bulw do uzyskania kwitnących roślin.

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Polianthes obejmuje kilkanaście gatunków roślin,  jednak w uprawie spotykamy wyłącznie Polianthes tuberosa, a więc tuberozę bulwiastą. Zaliczana do rodziny Agavaceae, należy do roślin popularnych w uprawie, przede wszystkim w cieplejszych regionach świata.

Wybrane gatunki zaliczane do Polianthes  to m.in.:
    Polianthes nelsonii
    Polianthes geminiflora
    Polianthes longiflora
    Polianthes howardii
    Polianthes tuberosa

Gatunki zaliczane do rodzaju są ciepłolubne i chcąc podziwiać je w naturze, należałoby udać się  m.in. do Meksyku. Tuberoza w uprawie spotykana jest w różnych, cieplejszych częściach świata, gdzie ceni się ją za zapach. Nadal wykorzystywana jest, choć na mniejszą skalę do produkcji perfum.



Budowa

Z wyglądu tuberoza nie należy do najpiękniejszych, co jednak nie oznacza, że nie jest warta uwagi. Z pewnością na uwagę zasługuje jej kwiatostan, który nabędziemy także w pełniejszej formie (‘The Pearl’).

Część podziemną rośliny stanowi wydłużona bulwa, która im większa, tym lepiej dla  uprawiających. Po posadzeniu z czasem pojawią się równowąskie, zielone liście, a dopiero później długi, sztywny pęd kwiatostanowy, którego wysokość może przekroczyć nawet 100 cm.

Po przekwitnięciu bulwa, która wytworzyła kwiat zamiera całkowicie bądź częściowo, a na kwiaty należałoby liczyć wówczas, gdyby wytworzone cebule przybyszowe osiągnęły spore rozmiary, gdyż to właśnie z potomnych należy spodziewać się pędów kwiatostanowych. W naszym klimacie nie jest to możliwe, ponieważ tuberoza kwitnie w okresie letnim i jesienią (zależnie od momentu rozpoczęcia uprawy). Nawet przy wcześniejszym kwitnieniu i przekwitnięciu, nowe bulwki nie są w stanie osiągnąć należytych rozmiarów ze względu na chłodniejszy klimat. Nawet w warunkach domowych ciężko zapewnić optymalne warunki dla tej rośliny, czego konsekwencją jest dzielenie się bulwek i brak kwitnienia. Oczywiście uprawiający mają swoje małe sukcesy, jeżeli chodzi  o ponowne zakwitnięcie tuberozy z niewielkich bulw, choć nie są one regułą.

Tuberoza - Polianthes

Tuberoza - Polianthes

Wybór miejsca

Tuberoza może być uprawiana w gruncie, ale wówczas należy ją traktować jak dalie. Bardzo często tuberoza uprawiana jest w pojemnikach i traktowana jako roślina jednoroczna. Z doświadczenia wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze wysadzanie roślin  do pojemników, nawet w warunkach domowych, a dopiero w drugiej połowie maja wysadzanie do gruntu. Tuberozę bulwiastą można dołować  wraz z pojemnikiem czy też uprawiać w pojemniku bez dołowania, a wiec jako roślinę tarasową.

Przy doborze stanowiska pamiętajmy, aby było ono jasne, dość słoneczne. Południowa wystawa nie jest dla niej optymalnym stanowiskiem do uprawy i warto o tym pamiętać.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Iwona, Tytuł: misio

    posiadam 3 szt tego cudownego kwiatu, pachnie oszałamiająco :) mam nadzieję że uda mi się ją przezimować i za rok znowu będę podziwiać jej piękno

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: