Trawnik na wiosnę

Trawnik na wiosnę

1 komentarzy

Wiosna to czas, kiedy musimy zająć się naszymi roślinami, które są znacznie osłabione po okresie zimowym. Zalegający śnieg, mrozy, a także zbyt duża ilość wody po wczesnowiosennych roztopach mogą prowadzić do zniszczenia niektórych okazów. Dzisiaj jednak zajmiemy się zabiegami pielęgnacyjnymi, które mają zapewnić odnowienie oraz przywrócenie wspaniałej kondycji naszemu trawnikowi. Od tego, jak zajmiemy się naszą murawą na początku wiosny, zależy również jego dalsza kondycja, a co za tym idzie, jego wygląd, na którym zależy nam przecież najbardziej.

Na trawniku na wiosnę może pojawić się kilka różnych rodzajów zniszczeń. W zależności od nich, musimy zastosować inne sposoby odnowy naszej zielonej murawy.

Po okresie zimowym, najczęściej pojawiającymi się defektami, jest tak zwana sfilcowana, wyschła trawa. Pojawia się ona jako jasnobrązowa lub beżowa plama suchej trawy, która szczelnie pokrywa ziemię. Jeżeli tego rodzaju zniszczeń jest niedużo, możemy poradzić sobie grabiami. Bardzo dokładnie wygrabiamy taką trawę, a miejsca po niej uzupełniamy, rozsiewając nasiona, co jest opisane niżej. Jeżeli natomiast nasz trawnik jest sporych rozmiarów i takich plam pojawiło się więcej, możemy do tego celu zakupić specjalny wertykulator. Jest to urządzenie, które wyrywa obumarłe źdźbła trawy, a dzięki specjalnym ostrzom, nacina nasz trawnik, dzięki czemu umożliwia jego odpowiednie napowietrzenie, a także pozwala na swobodny przepływ wody do korzeni.

 

 

Napowietrzanie jest również czynnością, którą wykonujemy na pozostałej części trawnika, nie tylko w miejscach, gdzie mamy do czynienia ze zniszczoną trawą. Wpływa to bardzo pozytywnie na kondycję naszego trawnika na wiosnę. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na wertykulator, albo specjalny do tego celu aerator, możemy spróbować czynność tę wykonać ręcznie, za pomocą wideł, które wbijamy na głębokość około 10 centymetrów i wyciągamy, pozostawiając nieduże otwory. Jednak przy dużych powierzchniowo trawnikach, rozwiązanie takie jest bardzo pracochłonne.

 

Trawnik na wiosnę - dosiewanie trawy

Trawnik na wiosnę - dosiewanie trawy

Jeżeli na naszym trawniku pojawiają się ubytki, musimy natychmiastowo je uzupełnić. Najprostszym sposobem jest dosianie trawy. Wybieramy odpowiednią mieszankę nasion na trawnik, najlepiej taką samą, jaką mamy już wysianą lub bardzo podobną, aby na trawniku nie pojawiały się plamy w różnych odcieniach zieleni. Mieszamy ją z ziemią próchniczą, w której będą one najlepiej kiełkować i rozsypujemy delikatnie w miejscach ubytków. Następnie miejsce to ubijamy i przez najbliższy okres intensywnie podlewamy. Już po kilku tygodniach miejsce to powinno się bardzo ładnie zazieleniać, a po ubytku pozostaną tylko wspomnienia.

Trawnik na wiosnę

Trawnik na wiosnę - napowietrzanie trawnika

 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Zygmunt, Tytuł: Wertykulacja

    w jakim okresie lub czasie najlepiej tą czynność wykonać, czy to prawda że po pierwszym koszeniu wiosną ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik