Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

2 komentarzy

Każdy z nas, co roku widzi ogromne ilości białego puchu, unoszącego się w powietrzu oraz zbierającego się na ulicach i trawnikach w miesiącach wiosennych, przeważnie w maju. Ze ten „wiosenny śnieg” odpowiedzialne są właśnie topole, które w ten sposób próbują się rozmnożyć i opanować coraz to nowe siedliska. Dzisiaj zajmiemy się dokładniej właśnie tymi drzewami.

Topole są wysokimi i jednocześnie bardzo szybko rosnącymi drzewami. Niektóre gatunki bez problemu osiągają wysokość 25 – 35 metrów, przy pięć razy szybszym wzroście, niż np. sosna. Przeważnie są to okazałe i grube pnie, z których wystają ukośne lub wzniesione, również grube konary. Korona w swej górnej części jest strzelista.

Liście topoli, w zależności od gatunku, a także wieku gałęzi na których rosną, mogą mieć różne kształty oraz rozmiary. Zawsze są jednak zielone, niekiedy od spodu owłosione i opadają na zimę.

Wczesną wiosną pojawiają się kwiaty topoli. Są one rozdzielnopłciowe i dwupienne, co oznacza, że na każdym drzewie występują kwiaty tylko jednej płci. Odpowiedniki męski wydzielają drobny pyłek, który unoszony jest przez wiatr i może być przenoszony na ogromne odległości. Zapyla on kwiatostany żeńskie, które zamieniają się w zielone torebki. Cały ten proces ma miejsce wczesną wiosną. Już w maju, te zielone owoce zaczynają dojrzewać i pękać. Wyłaniają się z nich nasiona, otoczone delikatnym puchem, które również niesione przez wiatr, szukają miejsca, gdzie będą mogły wyrosnąć. W tym czasie parki, ogrody, a nawet miasta przeżywają inwazję białego puchu, który dostaje się praktycznie do każdego zakątka.

 

 

Wbrew opiniom wielu ludzi, nasiona topoli owinięte puchem, nie są przyczyną alergii. Może jednak nią być pyłek osobników męskich, który jest niewidoczny gołym okiem i łatwo dostaje się do dróg oddechowych, powodując dokuczliwy katar, a czasami także napady duszności u osób, które są alergikami. Pamiętajmy jednak, że w tym okresie zaczynają pylić również inne rośliny i bez odpowiednich badań, nie możemy być przekonani, że to właśnie pyłek topoli wywołał u nas alergię.

 

Topola - uprawiamy topole w ogrodzie i parku

Topola uprawiamy topole w ogrodzie i parku

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: mamuszka, Tytuł: dzika przyroda

    Drzewo nieszczegolnie piekne i lamliwe.Zaleta jest szybkosc wzrostu

  2. Dodał: WoTPlayer, Tytuł: Topola i nooby

    Kurcze nie lubię topoli, takie wielkie drzewo a jak ci taki czołg je rozjedzie i śmiga dalej czerpiąc radość z kładzenia tych drzew to wiedz że zaraz walnie artyleria bo wie gdzie jedziecie i bitwa przegrana bo lewa strona mapy zwyczajnie odkryta na pociski.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także