Szczodrzeniec

Szczodrzeniec

Skomentuj artykuł

Szczodrzeniec ruski

Także gatunek rodzimy, osiągający wyższe rozmiary, ponieważ jego wzniesione pędy mogą sięgać nawet do dwóch metrów wysokości. Najwyższe partie pędów mogą lekko się wyginać na zewnątrz. Podczas wiosenno- letniego kwitnienia krzew wygląda niezwykle malowniczo. Pędy pokryte włoskami. Żółte kwiaty, ukazują się w kątach liści na zeszłorocznych pędach.

Szczodrzeniec wczesny

Mieszaniec powstały ze skrzyżowania C. multiflorus i C. purgans. Osiąga do około 150 cm wysokości,  występuje w wielu odmianach, a podczas kwitnienia w okresie wiosennym, pokrywa się tysiącem kwiatów. Niezwykle dekoracyjna forma szczodrzeńca. Krzew bardziej wrażliwy na przemarzanie.

Szczodrzeniec

 

Szczodrzeniec

Szczodrzeniec położony

Gatunek jest przykładem bardzo dekoracyjnego krzewu o płożącym pokroju, który doskonale sprawdzi się na skarpach oraz rozległych ogrodach skalnych oraz wrzosowiskach. Wysokość szczodrzeńca położonego sięga 20-30 cm. Rośnie bezproblemowo, a na przełomie wiosny i lata pokrywa się żółtymi kwiatami motylkowymi, zebranymi po kilka w pęczki. Może przemarzać, ale dobrze się regeneruje.

Szczodrzeniec angielski

W ofercie szkółek znajduje się także szczodrzeniec angielski, niski krzew, kwitnący późną wiosną kremowymi kwiatami.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

„Allgold”

Kwiaty żółte.

„Cyni”

Kwiaty ciemnożółte

„Zellandia”

Kwiaty białe.

Atropurpureus”

Kwiaty purpurowe.

„Hollandia”

Kwiaty ciemnoróżowe. 

„Apricot Gem”

Kwiaty morelowe.

„Albus”

Kwiaty białe.

„Frisia”

Kwiaty w odcieniach czerwieni, purpury, różu i brązu.

„Andreanus Splendens”

Kwiaty białe.

Niewielkie wymagania

Szczodrzeńce należą do tych krzewów, które przy mało absorbującej pielęgnacji odpłacą się obfitym kwitnieniem, szybkim wzrostem i ładnym wyglądem. Możemy wykorzystać je przy obsadzaniu bardzo piaszczystych stanowisk, ogrodów skalnych oraz skarp. Ważne, aby miały zapewnione słoneczne stanowisko, ciepłe i zaciszne. Podłoże piaszczyste, kwaśne do obojętnego, niezbyt zasobne oraz suche. Unikamy zbyt żyznego podłoża, gdyż na takim stanowisku  szczodrzeńce szybciej starzeją się oraz stają się bardziej podatne na przemarzanie. Najbardziej wrażliwe rośliny warto okryć na zimę. Nie lubią przesadzania, a dla zachowania ładnego pokroju, formy o wzniesionych pędach należy przycinać po kwitnieniu. Pędy skracamy  o jedną trzecią, aby krzew ładnie zagęścił się oraz obficie zakwitł w roku następnym.

Rozmnażanie

 

W przypadku gatunku, najlepiej rozmnażać je generatywnie poprzez nasiona, poza tym wegetatywnie poprzez sadzonki, odkłady, a także szczepienie, zależnie od konkretnego gatunku.

Zastosowanie

Szczodrzeńce nie należą do zbyt popularnych krzewów ozdobnych, choć są bardzo dekoracyjne. Zmienny pokrój, obfite kwitnienie, zmienna barwa kwiatów, sprawia, że warto sięgać po te rośliny, zwłaszcza, jeżeli w ogrodzie mamy suche i piaszczyste podłoże.

Warto uzupełniać nimi wrzosowiska, świetnie prezentują się w towarzystwie iglaków ( np. jałowce, sosny, świerki itd.), sprawdzą się w ogrodach skalnych, sadzone na skarpach oraz jako rośliny okrywowe.

Zależnie od wyobraźni można tworzyć zmienne kompozycje inspirowane naturą, także z trawami.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także