Szczepienie róż

Szczepienie róż

Skomentuj artykuł

Jednoroczne podkładki sadzi się w rzędach oddalonych od siebie do około 80 cm, a w rzędzie odległość między roślinami powinna wynieść 15- 20 cm. Sadząc podkładki, pamiętajmy, że szyjka korzeniowa powinna być ponad powierzchnią ziemi, przy czym podkładki kopczykujemy.

W lipcu, kiedy podkładka jest pełna soków roślinnych przeprowadzamy zabieg. Okulizacja zwana oczkowaniem , polega na pobraniu pączka (oczka) ze zrazu pozyskanego z odmiany szlachetnej. Zrazy pobieramy przed zaplanowanym szczepieniem. Pozyskujemy je ze zdrowych krzewów, najlepiej ze środkowej części pędu. Pozyskane zrazy pozbawiamy liści- w razie potrzeby do kilku dni możemy przechować je w lodówce. Najlepsza podkładka to taka, której średnica szyjki korzeniowej nie przekracza jednego milimetra.

Rośliny szczepimy w słoneczny, bezdeszczowy dzień szczególną uwagę zwracając na higienę.  Odkryta szyjka korzeniowa powinna być przed zabiegiem dobrze oczyszczona z piasku i wytarta czystą szmatką.

Na samym początku na szyjce korzeniowej u nasady korzeni, ostrym okulizakiem wykonujemy cięcie w kształcie litery T. Głębokość cięcia odpowiada grubości kory, najpierw wykonujemy cięcie pionowe, a następnie poziome do około jednego centymetra.

Kolejna czynność to pobranie pąka (tarczki okulizacyjnej), cięcie możemy wykonać od dołu w górę. Cięcie nie powinno być ani za płytkie, ani za głębokie. Ostrze zagłębiamy w zraz około 1,5- 2,0 cm poniżej oczka i podobną odległość nad oczkiem. Następnie pozyskane oczko umieszczamy w nacięciu wykonanym na szyjce korzeniowej, uprzednio odchylając naciętą korę. Tarczkę umieszczamy w nacięciu na szyjce korzeniowej w taki sposób, aby pąk skierowany był w górę. Następnie miejsce szczepienia owijamy rafią, foliowymi paskami itp.

W przypadku róż piennych, należy posiadać odpowiednią podkładkę, gdyż szczepienie wykonuje się na konkretnej wysokości np. 60, 90, 120 cm. W szczytowej części podkładki szczepi się dwa – trzy oczka, aby uzyskać zwartą koronę.

Pielęgnacja róży po okulizacji

Po około dwóch- trzech tygodniach możemy sprawdzić zaszczepione oczko, jeżeli jest zielone oraz jędrne, to oznaka, że oczkowanie zakończyło się powodzeniem. Na okres zimy roślinę kopczykujemy, zabezpieczając przed mrozem, natomiast wiosną około jednego centymetra ponad miejscem szczepienia  ścinamy pędy, które wytworzyła podkładka, umożliwiając rozwój zaszczepionej odmianie. Pamiętajmy o tym, aby pędy szlachetnej róży w późniejszym okresie przyciąć w celu lepszego jej rozkrzewienia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: