Szczepienie jabłoni

Szczepienie jabłoni

7 komentarzy

Szczepienie drzew nie należy do najłatwiejszych rzeczy, początkujący ogrodnicy powinni poprosić o pomoc przy tym zadaniu tych bardziej doświadczonych. Jabłonie i grusze  należą do drzew owocowych, które najczęściej poddaje się temu zabiegowi i w przypadku, których na ogół on się udaje.

Dlaczego szczepimy?

Jedną z przyczyn jest chęć rozmnożenia drzew. Poza tym uszlachetniamy w ten sposób jabłonie. Szczepiąc drzewa przekazujemy  uzyskanym w ten sposób drzewom, jak i starszym egzemplarzom to co najlepsze  z danej odmiany jabłek. Często zastępujemy gorszą odmianę lepszą. Taką, która na przykład polepszy smak owoców.  Szczepimy drzewa, także żeby je odmłodzić. Poza tym poddajemy drzewa temu zabiegowi, również po to, aby połączyć odmianę szlachetną z dziko rosnącymi drzewami, co skutkuje dobrymi owocami, które wyrastają na silnym drzewie, łatwym w uprawie i odpornym na wszelkie przeciwności losu.

Kiedy szczepimy?

Zazwyczaj robimy to wiosną, w okresie od ostatnich dni marca do pierwszych dni maja. Szczepimy drzewa, także latem przy pomocy okulizacji czyli oczkowania.  Można, także szczepić rośliny zimą przy końcu stycznia lub na początku lutego.

Jak szczepimy?


Rodzaje szczepień.

Szczepienie za korę.

Ten rodzaj szczepienia jest najbardziej popularny wśród ogrodników. Stosuje się go głównie przy starszych drzewach, aby je odmłodzić. Najkorzystniej wykonywać to szczepienie, gdy pęcznieją pąki, ponieważ wtedy kora najbardziej odchodzi od drzewa. Można to zrobić na dwa sposoby wkładając zraz nie przecinać kory drzewa lub przeciąć  ją.

A w praktyce robi się to tak.

Gałąź, którą będziemy szczepić powinniśmy przygotować tak, aby miała długość około sześćdziesięciu centymetrów licząc od nasady. Później nacinamy korę na około trzy centymetry i lekko rozchylamy na boki, aby móc w nią włożyć, uprzednio przycięty na skos zraz.  Miejsce przycięcia zrazu powinno być całe pod korą. Na koniec związujemy miejsce szczepienia folią do szczepień, czasami szmatą  a potem smarujemy maścią ogrodniczą.

Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.1
Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.1

Szczepienie w klin.

Drzewa szczepimy w ten sposób jeżeli mamy cieńszy zraz od podkładki. W klin przeszczepiamy, również starsze jabłonie. 

A w praktyce robi się to tak.

Zanim zaczniemy szczepić  musimy mieć czystą gałąź, potem na podkładce robimy cięcie po skosie na jedną drugą głębokości gałęzi.  Zraz przygotowujemy tak, aby był on skośnie obcięty z dwóch stron, w tym z jednej strony ścięcie jest trochę mniejsze. Miejsce szczepienia związujemy folią do szczepień i smarujemy maścią ogrodniczą wierzchołek zrazu.

Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.2
Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.2

Szczepienie przez stosowanie.

Jest to szczepienie, które w dziewięćdziesięciu procent przypadków  przynosi pożądany efekt. Jednak zraz i podkładka powinny być takiej samej grubości.

A w praktyce robi się to tak.

Zraz  oraz podkładkę obcinamy skośnie na długość około trzech centymetrów. Powinny one łączyć się ze sobą. Miejsce szczepienia związujemy folią do szczepień i smarujemy maścią ogrodniczą wierzchołek zrazu.

Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.3
Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.3

Szczepienie na przystawkę

Szczepimy drzewa tą metodą, gdy podkładka jest grubsza od zraza. Szczepienie możemy przeprowadzić nacinając pęd w sposób trójkątny lub skośnie.

A w praktyce robi się to tak.

Zraz przycinamy skośnie na długość około trzech centymetrów. Zraz musi przykryć  całą podkładkę. Musimy te elementy tak przyciąć, aby idealnie do siebie pasowały. Miejsce szczepienia związujemy folią do szczepień i smarujemy maścią ogrodniczą wierzchołek zrazu.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Mariusz, Tytuł: szczepienie

    Witam bardzo dobrze napisany artykuł odnośnie szczepienia ja na początku tego roku odważyłem się do szczepienia jabłoni i muszę napisać że mam na tą chwilę 99% udanego szczepienia szczepiłem nawet bez, ten 1 % to szczepienie orzecha włoskiego ale przyjąć się przyjęło tylko mrozek przepalił nowo wypuszczone listki i już nowych nie wypuścił. Jedno jest ważne ostry kozik do zacinania to chyba daje dobre rezultaty. Pozdrawiam artykuł na 5+

  2. Dodał: HOBBYSTA, Tytuł: NIE ZUPELNIE

    KOLEGO nie czepiaj się drzewa ale korzystaj z istoty przedmiotu na tak króciutki artykuł masz podstawy i możesz z powodzeniem wykorzystać podaną wiedzę. Technika jest jednakowa dla wszystkich drzew owocowych. Pozdrawiam HOBBYSTA

  3. Dodał: Jan piotr, Tytuł: Totalna SCIEMA

    Na foto pt."szczepienie jabloni" to drzewo to CZERESNIA.

  4. Dodał: Michał, Tytuł: Do odważnych świat należy

    Bardzo dobra instrukcja. Nabrałem odwagi na szczepienie. Wspaniałe zdjęcia podparte jasnym komentarzem.

  5. Dodał: nowy pasjonat, Tytuł: I wszystko jasne

    Zwięźle,prosto,z pokazem. I oto mi chodziło.Nie wiem jednak o co chodzi P.Heniowi, może coiś lepszego ma w zanadrzu. E,wątpię.

  6. Dodał: Ogrodnik , Tytuł: Zdziwiony

    Panie Henryku, ja się dowiedziałem dużo z tego artykułu, jak szczepić, kiedy szczepić itd. Nie wiem o co chodzi z tym, że nie na temat

  7. Dodał: henryk, Tytuł: brak tego co powinno byc

    otwarlem strone terminy szczepien a tu nic sciema wszystko tylko nie to jaki jest temat

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: