Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Skomentuj artykuł

•    Szczepienie za korę („kożuchówka”)

Jedna z najbardziej popularnych i najłatwiejszych metod szczepienia, przynosząca bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Zabieg wykonujemy pod koniec kwietnia bądź w maju, a więc w momencie, kiedy drzewa rozpoczęły już wegetację i kora łatwo oddziela się od drewna. Ostrym nożem, podłużnie nacinamy korę w miejscu wcześniejszego usunięcia większości kawałka „starej” gałęzi. Korę należy przyciąć podłużnie (do około 5 cm) i delikatnie odchylić, umieszczając wcześniej skośnie ucięty zraz. Całość wiążemy oraz smarujemy maścią sadowniczą. Stosuje się także szczepienie za korę bez nacięcia.

Metoda wykorzystywana przede wszystkim w przypadku, gdy podkładka jest o wiele grubsza niż zraz.  Doskonała przy przeszczepianiu starszych drzew.

•    Szczepienie „przez stosowanie”

Metoda dająca dobre rezultaty, a stosowana w przypadku jednakowej grubości zrazów oraz podkładki ( niewielka średnica podkładki w miejscu szczepienia- do kilkunastu milimetrów średnicy). Zarówno na zrazie oraz podkładce wykonujemy jednakowej długości skośne cięcie (około 3 cm).  Na zrazie powinny znajdować się 3- 4 dobrze wykształcone pąki. Cięcie wykonujemy jednym zdecydowanym ruchem, tak aby miejsce cięcia charakteryzowało się gładką powierzchnią. Po połączeniu powinny tworzyć doskonale przylegającą całość. Jeżeli tak jest wiążemy rafią ogrodniczą i smarujemy maścią ogrodniczą. Posmarować należy także koniec zraza. Warto zaznaczyć, że w przypadku stosowania folii  Przy tej metodzie oba komponenty szczepienia stykają się sporą powierzchnią, dlatego możemy spodziewać się mocnego zrośnięcia.

Stosując metodę „przez stosowanie” pamiętajmy, że zabieg szczepienia należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji roślin.

•    Szczepienie na przystawkę

Tego typu szczepienie wykonuje  się wówczas, gdy zraz charakteryzuje się niewiele mniejszą średnicą niż podkładka. Cięcie zraza skośne około trzycentymetrowe, podobnie jak w przypadku metody „przez stosowanie”. Podkładkę przycinamy w taki sposób, aby powierzchnia cięcia odpowiadała powierzchni cięcia zraza. Pamiętajmy, że oba elementy muszą do siebie idealnie pasować. Po związaniu np. rafią ogrodniczą, miejsce szczepienia oraz koniec zraza smarujemy maścią ogrodniczą. Po

Przedstawione powyżej metody to szczepienie z zastosowaniem zrazów.

 

Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.3
Szczepienie drzew i krzewów - Szczepienie przez stosowanie fot.3

Innym sposobem szczepienia jest okulizacja zwana oczkowaniem.

•    Okulizacja – metoda szczepienia, którą przeprowadzamy w okresie wegetacji, zazwyczaj latem tzw. okulizacja z wykorzystaniem oczka śpiącego. Zdecydowanie rzadziej stosuje się oczkowanie w okresie wiosennym tzw. okulizacja z oczkiem żywym.  Należy wiedzieć, że w przypadku pierwszej metody oczkowania nowy pęd uzyskamy dopiero w następnym roku, natomiast w przypadku okulizacji z oczkiem żywym nowy pęd uzyskujemy tego samego roku w którym wykonaliśmy zabieg szczepienia.

Wyróżniamy kilka sposobów oczkowania m.in.

- oczkowanie na literę T (nacięcie na kształt litery T, po odchyleniu kory umieszcza się oczko z tarczką w nacięciu, przesuwając je w dół pionowego nacięcia, po czym obwiązuje rafią ogrodniczą)
- oczkowanie w szparę
       
„Oczka” pozyskujemy z wcześniej pobranych pędów, które należy     oczyścić     z liści, ale nie z ogonków liściowych, po czym przechowywać w     chłodnym, a     zarazem wilgotnym miejscu.
Miejsce oczkowania powinno być zdrowe, pozbawione wszelkich zmian     typu sęk czy też inne nierówności.
     

Szczepienie jabłoni
Szczepienie drzew i krzewów

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: