Szachownice - czarujące kwiaty cebulowe

Szachownice - czarujące kwiaty cebulowe

4 komentarzy

Szachownice to urzekające kwiaty, pochodzące z rodziny liliowatych. W naturalnym środowisku spotyka się je w Azji, a także Ameryce Północnej a nawet na Alasce. Istnieje około 130 gatunków tych kwiatów, więc bogactwo odmian szachownic jest przeogromne. Wiosną szachownice przechodzą okres wegetacji. Już latem, podczas bardzo wysokich temperatur, łodyga z kwiatami i liśćmi obumiera, cebule pozostają natomiast w glebie. Kolejnych kwiatów można oczekiwać dopiero na wiosnę następnego roku, chociaż już jesienią wyrastają nowe korzenie. Miłośnicy tych urokliwych roślin mogą wybierać pośród gatunków o różnej wysokości, kształcie i kolorze, czy też rozmiarze samej cebulki. Szachownice nie są jeszcze zbyt popularne, więc tym bardziej warto wprowadzić do swego ogrodu te oryginalne rośliny.


Wymagania szachownic

Uprawa omawianych kwiatów wymaga sporej wiedzy, bowiem każdy gatunek ma nieco odmienne wymagania glebowe. Najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio od sprzedawcy, lub korzystając z innych wiarygodnych źródeł, jak miesięczniki czy książki ogrodnicze. Bez względu na gatunek, najlepiej cebule sadzić pod koniec lata, kiedy nie jest jeszcze zbyt zimno. Ważna jest także głębokość sadzenia cebul, a także odstępy pomiędzy poszczególnymi cebulkami. Przyjmujemy zasadę, że optymalna głębokość sadzenia i odległość cebulek od siebie wynosi czterokrotność średnicy cebulki. Kiedy zbliżają się pierwsze przymrozki, cebule w glebie należy przykryć, by zabezpieczyć je przed zmarznięciem. Najlepiej do tego celu nadaje się słoma, ale mogą być także liście. Na wiosnę, kiedy rozpoczyna się okres wegetacji, usuwamy pokrywę. Wtedy też należy rozpocząć nawożenie. By rośliny dobrze się rozwijały, wieloskładnikowy nawóz rozkładamy i delikatnie mieszamy z glebą. Nawozimy rabaty kilka razy aż do końca maja tak, by każdy metr kwadratowy gleby został zasilony około 60 gramami nawozu.

Przesadzanie i rozmnażanie

Nie musimy zmieniać miejsca sadzenia roślin przez kilka lat. Należy jedynie pamiętać o odchwaszczaniu rabat przez cały rok. Po kilku latach, przesadzamy cebulki, ostrożnie je wykopując, kiedy nadziemna część rośliny zaczyna usychać, czyli w czerwcu bądź lipcu. Jeśli mamy zamiar przechowywać cebulki, warto do tego celu wybrać przewiewne miejsce, w którym nie jest za gorąco. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym leżą cebule, to około 20 stopniu Celsjusza. Należy zapobiegać wyschnięciu cebul, dlatego też warto przysypać je trocinami.

Szachownica kostkowata

Szachownice można rozmnażać zarówno z nasion, jak i z cebulek przybyszowych. U wielu gatunków tej rośliny tworzy się mało cebul przybyszowych, więc w celu uzyskania większej ilości szachownic, trzeba wysiać nasiona. Od razu po ich zebraniu, nasiona umieszczamy w skrzynce z lekką glebą. Skrzynkę umieszczamy w rabacie, po brzegi zagłębiając ją w podłożu. Za rok doczekamy się małych cebulek, czyli siewek.

Szachownice - kwiaty

Szachownica cesarska

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: I&S, Tytuł: cesarska korona

    Nasze korony cesarskie już w pierwszym roku zakwitły :D Szachownice pozostawia się w jednym miejscu bez wykopywania na kilka lat. Korony cesarskie mogą zakwitnąć dopiero w kolejnych latach po posadzeniu (to kapryśne kwiaty)

  2. Dodał: Masia, Tytuł: cesarska korona

    Moje cesarskie korony tez nie kwitną! Sadzę je co roku i wykopuję na lato. Dlaczego nie kwitną?

  3. Dodał: iza ogrodniczka, Tytuł: szachownica

    dlaczego szachownice nie kwitna mam te kwiaty juz czwarty rok

  4. Dodał: halorz, Tytuł: cesarska korona

    Przy sadzeniu cebulek należy usypać kopczyk aby woda spływała jest to ochrona przed nadmiarem wody

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie