Syrop z cebuli

Syrop z cebuli

Skomentuj artykuł

Cebula (Allium cepa) należy do tych warzyw, które w stanie surowym spożywamy bardzo niechętnie. Wprawdzie roślina posiada oddane grono wielbicieli, ale nawet oni nie zawsze decydują się na zjedzenie warzywa tuż przed wyjściem z domu lub ważnym spotkaniem. Przyczyną takiej sytuacji jest oczywiście dość charakterystyczny, ostry i niezbyt przyjemny zapach, który po spożyciu cebuli pozostaje w ustach na długo. Mimo to warto przyjrzeć się temu wartościowemu warzywu nieco bliżej, gdyż jego znaczenie dla naszego zdrowia jest naprawdę ogromne.

Właściwości lecznicze

W skład cebulowej główki wchodzi całe mnóstwo rozmaitych substancji odżywczych oraz szereg cennych związków organicznych. W warzywie znajdziemy między innymi witaminy (C oraz z grupy B), sole mineralne (przede wszystkim potas, wapń i fosfor oraz żelazo, fluor), kwasy organiczne (pirogonowy, pantotenowy, nikotynowy), związki siarki (częściowo odpowiedzialne z ostry zapach), cukry, białka, flawonoidy, karoten, enzymy, olejki eteryczne oraz wiele innych wartościowych substancji organicznych. Związki te mają działanie przeciwbakteryjne (niszczą również gronkowce), przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dzięki czemu bardzo skutecznie zastępują antybiotyki, nie powodując przy tym poważnych skutków ubocznych ani uodparniania się organizmów chorobotwórczych. A ponieważ są substancjami naturalnymi, z powodzeniem można je podawać także dzieciom. Znakomicie pomagają pozbyć się przeziębienia, kataru, zapalenia gardła oraz kaszlu. Poza tym wpływają na obniżenie poziomu cukru i złego cholesterolu we krwi, neutralizują negatywne skutki odkładania się tłuszczu w organizmie (co między innymi zapobiega sklerozie oraz miażdżycy), wspomagają pracę wątroby i trzustki oraz układu krążenia. Stanowią znakomitą profilaktykę przeciwko chorobom serca, zawałom oraz niektórym postaciom chorób nowotworowych. Zawarte w warzywie związki siarki, bardzo korzystnie wpływają na stan włosów i paznokci oraz skutecznie wiążą substancje toksyczne i metale ciężkie, usuwając je z organizmu. Świeży sok łagodzi natomiast pieczenie i obrzęk po ukąszeniu owadów (przede wszystkim komarów i meszek). Cebula bywa również skutecznym środkiem przeciwrobacznym.



Syrop z cebuli

Nie zawsze jednak możemy bez problemu zajadać się surową cebulą, dlatego warto skorzystać różnych  metod jej przyrządzania. Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania właściwości leczniczych cebuli, jest przygotowanie z niej syropu. Zadanie jest niezwykle proste i mało pracochłonne, dlatego syrop bez kłopotu można przygotowywać nawet codziennie. Aby go uzyskać, wystarczy wybrać zdrową, dorodną główkę cebuli, obrać ją z pierwszych, sztywnych łusek, a następnie przekroić na pół i pokroić na cienkie plasterki. Warstwę plasterków należy ułożyć na dnie dość głębokiej, szklanej miseczki lub słoika i zasypać niewielką ilością cukru (np. 1 łyżeczką), po czym ułożyć kolejną warstwę i znów przesypać ją cukrem (cukier możemy zastąpić miodem). Czynność powtarzamy kilkakrotnie, aż do uzyskania 5-6 warstw cebuli, po czym napełnione naczynie odstawiamy w ciemne i niezbyt chłodne miejsce. Już po kilku godzinach na dnie naczynia zbierze się cebulowo-cukrowy sok, który najlepiej jest zużyć w ciągu jednego dnia (następnego przygotowując nową porcję syropu) lub w ostateczności przechować 2-3 dni w lodówce. Syrop z cebuli najlepiej stosować regularnie przez kilka dni, wypijając co 2-3 godziny po 1-2 łyżeczek płynu. Aby jednak nie być skazanym na przykry zapach pozostający w ustach w ciągu całej kuracji, w międzyczasie warto przegryzać zieloną natkę pietruszki (przy okazji przyjmując dodatkowa porcję wit. C), jabłko lub ziarenka kawy albo wypić napar z zielonej herbaty oraz mięty. W ten sposób dość skutecznie osłabimy lub nawet zneutralizujemy uciążliwy, cebulowy aromat.

Syrop z cebuli

Cebula

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: