Świerk kłujący (Świerk srebrny) - Picea pungens

Świerk kłujący (Świerk srebrny) - Picea pungens

1 komentarzy

Podłoże najlepiej próchnicze i wilgotne. Poradzi sobie także na bardziej piaszczystym podłożu, ale wówczas należy pamiętać o jego podlewaniu- przede wszystkim po posadzeniu.

Gatunek nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, dlatego tak często spotykany jest w nasadzeniach zieleni miejskiej.

Chcąc rozmnożyć świerka kłującego, można to zrobić poprzez wysiew nasion w okresie wiosennym. Nasiona wymagają stratyfikacji. Otrzymane rośliny będę się różnić intensywnością wybarwienia. W przypadku ciekawych odmian można zastosować szczepienie.
   
Wybrane odmiany

Odmiana

Uwagi

„Białobok”

Nie sposób w spisie odmian świerka kłującego nie uwzględnić tej wyjątkowo piękniej odmiany. Zazwyczaj przyjmuje stożkowaty pokrój, a największą jej atrakcją są młode przyrosty o słomkowym zabarwieniu. Niezwykle malownicza odmiana.

„Glauca”

Odmiana którą najczęściej widujemy w ogrodach. Charakteryzuje się regularnym pokrojem oraz srebrzystym zabarwieniem igieł.

„Glauca Globosa”

Karłowa odmiana o szeroko stożkowym pokroju i srebrzyście wybarwionych igłach. Bardzo dekoracyjna i polecana do ogrodów.

„Koster”

Odmiana o stożkowatym pokroju i srebrzyście wybarwionych igłach.

„Glauca pendula”

Bardzo oryginalna odmiana świerka kłującego o płaczącym pokroju. Wymaga dużo przestrzeni, aby podkreślić jej oryginalne piękno.

„Columnaris”

Odmiana jak sama nazwa wskazuje o bardziej kolumnowym pokroju.

„Hoopsii”

Odmiana o stożkowatym, regularnym pokroju, sięga do kilku- kilkunastu metrów wysokości.

„Green Globe”

Bardzo dekoracyjna odmiana karłowa.

„Donna’s Rainbow”

Odmiana karłowa.

„Early Cones”

Odmiana karłowa.

„Argentea”

Odmiana o regularnym pokroju i srebrzystym zabarwieniu igieł.

Choroby i szkodniki 

Świerk kłujący także  narażony jest na porażanie przez liczne choroby i szkodniki. Z chorób szczególnie uważajmy na opadzinę igieł świerka. Świerk kłujący jest na nią bardzo podatny. Objawia się ona żółknięciem oraz brunatnieniem igieł, które ostatecznie opadają. Z chorobą można walczyć stosując środki grzybobójcze np. Topsin M 500 SC.

Ze szkodników najczęstszym problemem jest przędziorek sosnowiec. Swoją obecność zaznaczy mozaikowym żółknięciem igieł. Przędziorki żywią się sokiem roślinnym, który wysysają z igieł po uprzednim ich nakłuciu. Konsekwencją jest brązowienie i opadanie igieł. Zaobserwujemy także charakterystyczną pajęczynkę. Szkodnika należy zwalczać w maju, poprzez wykonanie oprysku odpowiednim środkiem np. Magus 200 SC.

Zastosowanie

Abies pungens sprowadzony został do Europy w XIX w, od tego czasu triumfem zdobył serca miłośników roślin. Stał się najpopularniejszym gatunkiem świerka ozdobnego w ogrodach.

Najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle trawnika, choć doskonale odnajduje się w barwnych kompozycjach z innymi iglakami. Różnicowanie odmianowe pozwala na wykorzystanie świerka kłującego także w niewielkich ogrodach. Ze względu na małe wymagania, tolerancyjność, zróżnicowanie odmianowe powinien być jeszcze częściej uprawiany w ogrodach przydomowych.

Warto polecić go także do nasadzeń parkowych.

Drewno świerku kłującego w przeciwieństwie do drewna świerku pospolitego nie ma znaczenia gospodarczego.
     
Uwagi

Świerk kłujący wykazuje duże podobieństwo do świerka pospolitego, jednak nie jest aż tak wymagający i warto polecić go do uprawy nawet w strefie miejskiej, gdzie mamy do czynienia z podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza. Od świerka pospolitego różni się m.in. głębszym systemem korzeniowym, wybarwieniem liści, bardziej regularnym pokrojem i krótszymi szyszkami.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Gość, Tytuł: Błąd rzeczowy

    Przede wszystkim jodła i świerk to dwa różne rodzaje... Czemu autor tego w ogóle nie sprawdził, skoro chce pisać o systematyce?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także