Świdośliwa - Amelanchier

Świdośliwa - Amelanchier

1 komentarzy

Świdośliwa to krzew bądź niewielkie drzewo, które ze  względu na małe wymagania oraz walory dekoracyjne bywa sadzone w ogrodach ozdobnych, sadach oraz parkach. Jej owoce mogą być wykorzystane do przetworów, są lubiane przez ptaki, a także wykazują właściwości lecznicze.

Rodzaj Amelanchier obejmuje około 25 gatunków roślin drzewiastych w formie krzewu bądź niewielkiego drzewa. Zdecydowana większość gatunków rodzaju występuje w Ameryce, poza tym występują w Europie, Azji, a także Afryce Północnej. Charakteryzują się dużą zmiennością, sezonowym ulistnieniem, dekoracyjnym kwitnieniem, a także ładnie przebarwiającymi się w okresie jesiennym liśćmi, co powoduje, że stają się w tym okresie niezwykle malownicze. Zaliczane są do rodziny różowatych (Rosaceae).
   
Wybrane gatunki  rodzaju

    Świdośliwa jajowata – Amelanchier ovalis
    Świdośliwa kłosowa- Amelanchier spicata
    Świdośliwa kanadyjska -Amelanchier canade.
    Świdośliwa olcholistna- Amelanchier alnifolia
    Świdośliwa gładka- Amelanchier laevis
    Świdośliwa drzewiasta- Amelanchier arborea
    Świdośliwa Lamarcka – Amelanchier lamarckii

Dekoracyjność rodzaju

Świdośliwa to nie za częsty widok w ogrodach ozdobnych, a szkoda, bo dla miłośnika roślin, powinna być ciekawą propozycją . Do wyboru mamy kilka bardziej znanych gatunków krzewów, niewielkich drzew Amelanchier, które w okresie wiosennym (kwiecień- maj) kryją się pod olbrzymią ilością niewielkich, zazwyczaj białych kwiatów, zebranych w grona. Ukazują się one jeszcze przed rozwojem liści bądź w trakcie. Pączki zaostrzone, liście osadzone na długich ogonkach, pojedyncze, zwykle piłkowane. W okresie jesiennym mieniące się płomiennymi barwami. Po kwitnieniu ukazują się owoce, niewielkie, początkowo czerwone, po dojrzeniu ciemne.

Z powyższych informacji jasno wynika, że świdośliwa jest dekoracyjna z kwiatów, mimo że kwitnienie jest krótkie, z liści, ale w okresie jesiennym. Natomiast z owoców w mniejszym zakresie, gdyż są niewielkie, ale za to jadalne, wykorzystywane na wielu płaszczyznach, ale o tym w dalszej części artykułu. Jagody świdośliwy bardzo lubią ptaki, które z przyjemnością korzystają z tego smakołyku. Jeżeli chcemy, aby nasz ogród tętnił życiem, powinniśmy sadzić jak najwięcej roślin dających owoce i schronienie skrzydlatym gościom.

Atrakcyjność świdośliwy wynika także z jej niewielkich wymagań. Nie jest kapryśna, urośnie na przeciętnej glebie, wykazuje odporność na  mrozy, jest tolerancyjna.  Preferuje stanowiska słoneczne do lekko zacienionych, dość wilgotne. Cięcie Amelanchier tylko w razie konieczności np. usunięcie uszkodzonych pędów, a także prześwietlenie przy zbytnim zagęszczeniu, ale taki zabieg wykonujemy co kilka lat.

Świdośliwa

Świdośliwa

Charakterystyka wybranych gatunków rodzaju

Świdośliwa jajowata – jej naturalne siedliska występują na kontynencie europejskim oraz azjatyckim. W Polsce naturalne stanowiska tej rośliny nie występują. Krzewy osiągają do ponad 2 m wysokości, charakteryzują się wyprostowanym pokrojem. Mało wymagająca, bardzo tolerancyjna, można ją wykorzystać na luźne żywopłoty.

Świdośliwa kanadyjska – przybiera formę wysokiego krzewu, dochodzącego czasem do 7- 8 m przy dużo mniejszej szerokości. Kwitnie wiosną, nie ma szczególnych wymagań, dekoracyjna z miododajnych i pachnących kwiatów oraz przebarwiających się jesienią liści. Dostarcza soczystych owoców, które uwielbiane są przez ptaki.

Świdośliwa olcholistna- gatunek zmienny, którego wysokość może przekraczać 5m. Cenna ze względu na dekoracyjne kwitnienie, a przede wszystkim owoce. Wyróżniamy wiele odmian gatunku, cennych ze względu na jadalne owoce. Poszukując świdośliwy, warto nabyć odmianę świdośliwy olcholistej.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Ogrodnik, Tytuł: Świdośliwa pyszna

    Sporadycznie zdarza mi się skosztować owoców bo ptaszki są tak zwinne, że w jeden dzień obiorą drzewko a mnie pozostaje podziwiać jedynie przebarwiające się listki.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: