Suszone owoce i warzywa - jak przygotować susz?

Suszone owoce i warzywa - jak przygotować susz?

Skomentuj artykuł

Warzywa i owoce to źródło witamin i cennych składników pokarmowych, o czym wszyscy doskonale wiemy. Jednak w naszej strefie klimatycznej nie możemy się nimi cieszyć zbyt długo w stanie świeżym. Dlatego powstało wiele sposobów na ich przechowywanie, a jednym z nich jest suszenie.

Dzięki tej metodzie ze świeżych produktów pozbędziemy się niepożądanej wody (80-90%), a zachowamy sporą ilość składników odżywczych. Nie ulegną rozpadowi związki mineralne (potas, magnez, żelazo), błonnik, oraz większość witamin (z grupy B oraz A i E). Niestety raczej nie mamy co liczyć na zachowanie witaminy C, bo ta delikatna witamina szybko ulega rozkładowi. Tracimy ją nie tylko przez suszenie, ale też gotowanie i długie przechowywanie w stanie surowym.

Jeśli zabieg suszenia wykonamy prawidłowo, stosując się do kilku istotnych zasad, otrzymamy w efekcie wartościowy i smakowity susz. Możemy też w ten sposób samodzielnie przygotować jarzynkę, która będzie doskonałym dodatkiem do gulaszu lub zupy, no i co najważniejsze całkowicie naturalnym. W naszych kulinarnych tradycjach, znajdziemy wiele potraw, które w swoim składzie zawierają suszone warzywa, owoce czy grzyby. Najlepszym tego przykładem jest bigos, kompot z suszonych owoców czy pierogi z grzybami. Poza tym suszone owoce to doskonała i zdrowa przekąska między posiłkami.


Co suszymy

Do suszenia nadaje się większość warzyw i owoców, ale z pewnymi wyjątkami. Zwykle nie poleca się suszyć owoców bogatych w witaminę C, gdyż nie uda nam się jej zachować (maliny, poziomki, porzeczki, truskawki). Chyba że nie licząc na wielkie wartości odżywcze, potraktujemy taki susz jako dodatek smakowy do herbaty. Nie nadają się też do suszenia warzywa i owoce o bardzo dużej zawartości wody (ogórki, wiśnie szklanki), gdyż ciężko będzie się jej pozbyć, a nawet jeśli się to uda, suszu nie zostanie już wiele.
Suszone warzywa

Suszone warzywa

Polecane do suszenia owoce to :

- śliwki
- jabłka
- gruszki
- morele
- winogrono rodzynkowe
- żurawina   
- banany

Możemy pokusić się też o suszenie cytrusów w plastrach (pomarańcze, cytryny), jednak takie owoce nadają się głównie do celów dekoracyjnych np. na święta Bożego Narodzenia lub do przybierania deserów. 

Suszone warzywa - marchew

Suszone warzywa - marchew

Warzywa, które najlepiej suszyć, to:

- marchew
- korzeń pietruszki
- seler
- por
- buraki
- cebula
- fasolka szparagowa 
- pomidory

Suszone owoce

Suszone owoce

Przygotowanie materiału

Zanim zabierzemy się do suszenia, owoce i warzywa najpierw musimy przebrać, oczyścić z resztek ziemi oraz  liści i dokładnie umyć. Do suszenia wybieramy materiał zdrowy, bez plam, oznak uszkodzeń lub gnicia. Jarzyny i owoce powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe. Stopień dojrzałości powinien być mniej więcej taki sam dla całej partii przygotowywanego suszu. Owoce pestkowe należy przed suszeniem pozbawić pestek przez drylowanie, uważając, aby zbytnio nie uszkadzać miąższu podczas tej czynności.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: