Suszone morele - właściwości, kalorie i wartości odżywcze

Suszone morele - właściwości, kalorie i wartości odżywcze

2 komentarzy

Suszone morele ze sklepu

Wyglądają pięknie, są apetyczne, błyszczące i żywo pomarańczowe – tak jakby dopiero co zostały zerwane z drzewa. Niestety to wynik siarkowania – sposobu konserwacji bakalii stosowanego przez wielu producentów. Jeśli owoce sprzedane są w opakowaniu to warto poszukać na nim informacji o sposobie suszenia. Najpewniej natrafimy na określenie – konserwowane siarką lub konserwant E220. Dwutlenek siarki nie jest bardzo szkodliwy, jednak u osób szczególnie wrażliwych mogą występować nudności i bóle głowy. Cześć konserwantu możemy usunąć z owoców poprzez ich 20 minutowe moczenie w ciepłej wodzie. Niesiarkowane morele możemy łatwo rozpoznać po wyglądzie – są ciemne, ceglasto pomarańczowe!

Suszone morele

Suszone morele

Domowe suszenie moreli

Morele przeznaczone do suszenia powinny mieć twardą skórkę i słodki miąższ, unikajmy owoców niedojrzałych oraz przejrzałych - nadmiernie miękkich. Im bardziej uwodnione owoce tym dłużej będą musiały się suszyć. Wybieramy jedynie owoce ze zdrową skórką, bez plam, pęknięć i zniekształceń. Owoce kroimy na połówki i delikatnie wyjmujemy pestkę, tak aby jak najmniej uszkodzić miąższ. Morele można suszyć ze skórką lub bez (aby łatwo zdjąć skórkę owoce należy wcześniej sparzyć wrzątkiem).


Proces suszenia polega na odparowaniu z owoców jak największej ilości wody (nawet 80%). Bardzo ważny jest stały ruch powietrza, który znacznie przyspiesza cały proces.  Doskonałą metodą suszenia moreli jest zastosowanie elektrycznej suszarki lub piekarnika z termoobiegiem (drzwiczki powinny być lekko uchylone). Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 45-50ºC aby woda zawarta w miąższu mogła powoli i stopniowo odparowywać. Wyższa temperatura może spowodować nadmierne „przypieczenie” owoców. W suszarce połówki moreli układamy na kratkach, a w piekarniku na warstwie pergaminu. Raz na jakiś czas owoce obracamy na druga stronę. Pod koniec suszenia podnosimy temperaturę do 60ºC. Proces trwa tak długo aż z owoców przestanie wyciekać sok, a miąższ pozostanie elastyczny. Wysuszone owoce przechowujemy przez kilka miesięcy w szczelnie zamkniętych pojemników do przechowywania żywności. Zbyt długie przechowywanie suszonych moreli prowadzi do utraty koloru, smaku i wielu wartości odżywczych.

Paweł Romanowski
czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: olo, Tytuł: morele suscone

    Proces siarkowania ma za zadanie usuniecie wszelkich plesni I grzybow rozwijajacych sie na powiwrzchni ktore moga byc szkodliwe dla zdrowia oraz spowodowac szybkie gnicue produktu. Proces ten w zadnym stopniu nie wplywa na wartosci zawarte w morelach lub na ich ,,szkodliwosc,, Podobnemu procesowi poddaje sie wszystkie urzywane beczki lub pojemniki szklane na wino oraz bardzo wiele produktow stalych i plynnych. Polecam nie oddychac polskim powietrzem i nie jesc soli drogowej oraz suszu jajecznego ze sterych ryb. Zjedzenie jednego plasterka polskiej kielbasy ma duzo bardzie fatalny wplyw na zdrowie niz zjedzenie 10 kg suszonych moreli na raz. Pozdrawiam ,,ciezko,, myslacych.

  2. Dodał: Mati, Tytuł: Morele Suszone

    Szanowny Autorze :) Wszystkie zdjęcia zamieszczone do tego fachowego artykułu pokazują morele suszone z zastosowaniem chemicznego procesu "siarkowania". Powyżej opisane metody suszenia moreli powodują zmianę koloru owocu suszonego na ciemno brązowy. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie